5 rzeczy, których nie wiedziałeś o triathlonie!

Co wspólnego ma IRONMAN i superbohaterowie Marvela? Ile razy musisz okrążyć Singapur, aby pokonać najdłuższy triathlon świata? Poznaj 5 ciekawostek ze świata triathlonu.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze momenty sezonu 2022 [WIDEO] 

IRONMAN płaci Marvel Comics za używanie ich nazwy 

Kiedy w wyszukiwarkę wpisujesz hasło „Ironman”, na pierwszym miejscu zamiast zawodów triathlonowych wyskakuje Tony Stark w czerwono-złotym stroju – superbohater z komiksów oraz filmów wytwórni Marvel. Nic dziwnego, bo to on jest najsłynniejszym Iron Manem na całym świecie. Czy organizacja sportowa narusza więc prawa autorskie? 

Jak się okazuje, aby triathlonowy IRONMAN mógł korzystać z nazwy, musi płacić Marvelowi tantiemy za jej używanie. W oficjalnym oświadczeniu możemy przeczytać, że IRONMAN posiada umowę licencyjną z Marvel Entertainment Group Inc., która uniemożliwia organizatorom sportowych imprez używanie i wykorzystywanie swojej marki w sposób, który mógłby sugerować powiązanie między nimi a chronionym znakiem towarowym „IRON MAN” (nazwa superbohatera) oraz wszelkimi produktami spod szyldu Marvel takimi jak komiksy, zabawki, plakaty czy ubrania. Nie jest znana wysokość tantiem, które musi płacić organizacja. 

Iron Man
Źródło: myCanal

Sportowcy „toczą się” na mecie ku pamięci Jona Blaisa 

W 2005 roku Jon Blais wystartował w mistrzostwach świata IRONMAN, po tym jak zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne – chorobę układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzeń komórek nerwowych odpowiedzialnych za ruch. 

Podczas wywiadu przed wyścigiem Blais powiedział spikerowi Mikowi Riley’emu, że dotrze do mety, nawet jeśli będą musieli go przez nią „przetoczyć”. Blais ukończył wyścig i specjalnie położył się i przerolował przez linię mety. Gest nazwany „Blazeman Roll” został przejęty przez wielu sportowców jako sposób na zwrócenie uwagi na problem choroby. Oprócz słynnego przetaczania się funkcjonuje fundacja charytatywna Blazmana, która działa na rzecz podnoszenia świadomości na temat ALS i pomaga finansować badania, mające na celu znalezienie metod leczenia i lekarstwa na chorobę. 

Dan Empfield – twórca pianki i roweru triathlonowego

Chociaż dziś znany jest przede wszystkim z roli redaktora portalu slowtwitch.com to wkład Dana Empfielda w rozwój triathlonu jest znacznie większy. To on zaprojektował i stworzył pierwszą, dedykowaną specjalnie pod triathlon piankę pływacką. Przed jej wynalezieniem triathloniści pływali w piankach przeznaczonych do surfowania lub nurkowania. 

Oprócz pianki Empfiled zrewolucjonizował również etap kolarski triathlonu. W 1987 roku stworzył projekt roweru Quintan Roo Superform. Mężczyzna uwzględnił w nim aerodynamiczną pozycję i zastosował bardziej stromy kąt nachylenia rury podsiodełkowej, po to, aby oparcie na kierownicy roweru w pozycji aero było bardziej efektywne i wygodne. Pierwszy rower Quintana Roo Superform zadebiutował w 1989 roku, a wkrótce potem Ray Browning wygrał na nim wyścig IRONMAN New Zealand.

Dan Empfield
Źródło: YouTube

Para, która stworzyła IRONMANa oddała wydarzenie za darmo

John i Judy Collins byli parą, która zapoczątkowała mistrzostwa świata IRONMAN, które współcześnie odbywają się na Hawajach. John w jednym z artykułów przyznał, że nigdy nie myślał o przedsiębiorczym i finansowym aspekcie tego sportu. W 1980 roku wraz z małżonką przekazał opiekę nad imprezą Hankowi Grynmanowi i jego żonie Velrie Slik zupełnie za darmo.

Valerie w pełni poświęciła się organizacji imprezy, zakładając firmę Ironman Hawaii Corporation, w której udziałowcem był również jej mąż. Para rozwiodła się rok później. W 1982 wspólnik Valerie odkupił część udziałów jej byłego męża za 145 tysięcy dolarów. W 1989 roku, kiedy impreza zaczęła się dynamicznie rozwijać, Valerie postanowiła sprzedać Ironmana. Prawa odkupiła firma World Triathlon Corporation za … 3 miliony dolarów.

Najdłuższy na świecie triathlon wymagał okrążenia Singapuru 56 razy

W zeszłym roku Adrian Bennett ustanowił rekord świata w najdłuższym triathlonie – 225 km pływania, 5850 km jazdy na rowerze i 1450 km biegu wokół wyspy Singapur. Mężczyzna pokonał łącznie 7519.67 km, co równoważyło się okrążeniu Singapuru 56 razy. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Adrian bennett (@gwrlongesttriathlon)

ZOBACZ TEŻ: Smog a bieganie zimą. Jak zadbać o zdrowie?

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,832ObserwującyObserwuj
24,600SubskrybującySubskrybuj

Polecane