Ciekawostki z MŚ 10x Ironman – czy wiesz, że…

Mistrzostwa świata w ultratriathlonie, które odbywały się w szwajcarskim Buchs, wywołały duże zainteresowanie, nie tylko ze względu na start Polaków. Jakie nagrody czekały na zawodników? Kim byli najstarsi uczestnicy wyścigu? Ile wody wypił Robert Karaś? Oto ciekawostki z mistrzostw świata 10x IM!

Najstarsza kobieta w MŚ 10x IM

Podczas mistrzostw świata 10x Ironman wystartowały cztery zawodniczki – Thanh Vu, Nadine Zacharias, Marion Rita Dang i Shanda Hill. Do mety dotarły tylko dwie pierwsze, a najstarszą zawodniczką mistrzostw była Nadine Zacharias.

Zawodniczka z Francji skończyła w tym roku 60 lat! Całość rywalizacji ukończyła w czasie 339 godzin, a jej historia jest jedną z najbardziej inspirujących po tych mistrzostwach. Zacharias zaczęła swoją przygodę ze sportem zaledwie 7 lat temu, kiedy dowiedziała się, że ma raka piersi. W Buchs została też najstarszą zawodniczką, która kiedykolwiek ukończyła wyścig 10x IM!

ZOBACZ TEŻ: 60-letnia Nadine Zacharias ukończyła 10xIM

Nadine Zacharias

źródło: Swissultra FB

Najstarszy mężczyzna rywalizacji w MŚ 10x Ironman

Najstarszym zawodnikiem, który wystartował podczas MŚ był Johann Wünscher. Austriak w momencie startu miał dokładnie 70 lat! On swoją przygodę ze sportem również zaczął dość późno, bo mając 50 lat. Napisał o tym nawet książkę.

Austriak pokazuje, że nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć aktywne życie. W ostatnich latach startował w zawodach Ironman, 2x IM i 3x IM. Niestety w Buchs musiał wycofać się po 170 km roweru.

Najstarszym zawodnikiem, który dotarł na metę rywalizacji 10x IM został 64-letni Alfons Möstl. Zawodnik, który pochodzi z Austrii, finiszował z czasem 279:31:52.

ZOBACZ TEŻ: Iwona Latańska – triathlonistka, która po 40-stce zaczęła lepsze życie

Kto miał najlepsze tempo pływania?

Zdecydowanie Robert Karaś! Polak płynął w czasie około 00:01:32 na 100 metrów. Robert w czasie pływania na dystansie 38 km praktycznie nie odpoczywał i robił tylko krótkie przerwy. Dzięki temu z basenu wyszedł po 9 godzinach i 44 minutach – miał w tym momencie ogromną przewagę nad rywalami.

Drugi najszybszy pływak tej rywalizacji Kenneth Vanthuyne początkowo płynął w tempie 00:01:40 na 100 metrów, ale nie zdołał go utrzymać. Jego średnie tempo wyniosło ostatecznie 00:02:00/100 m, a późniejszy zwycięzca w basenie spędził łącznie 12:42:02. Wyszedł z wody aż trzy godziny po Polaku!

Jaki dystans na rowerach pokonali uczestnicy?

Każdy z uczestników MŚ 10x Ironman musiał pokonać na rowerze dokładnie 1800 kilometrów. Żeby zobrazować lepiej ten dystans:

 • To więcej niż wynosi dystans z Warszawy do Mediolanu (1523 km samochodem)
 • To więcej niż wynosi dystans z Warszawy do Londynu (1637 km samochodem)
 • Więcej niż dystans z Warszawy do Rzymu (1782 km samochodem)
 • To połowa dystansu, który byłby potrzebny do okrążenia Polski na rowerze (3551 km).
 • To taka sama odległość jak wszystkie planowane trasy dla rowerzystów w całym województwie dolnośląskim (1800 km)
 • To praktycznie tyle samo, ile wynosi odległość z Warszawy do Barcelony w linii prostej (1866 km)
 • To mniej więcej tyle, ile odległość z Warszawy do Paryża samochodem
Warszawa - Paryż
1800 km to praktycznie tyle, ile odległość Warszawa – Paryż foto: TomTom

Ile wody wypił Robert Karaś?

Zastanawialiście się, ile wody podczas takich zawodów wypija zawodników? Tutaj z pomocą przyszła marka Olimp Sport Nutrition, która sponsoruje Roberta. Przez 71 godzin wyścigu (czyli w niecałe 3 doby od startu), wypił on około 100-125 litrów wody. Daje to około 1,5 do 1,7 litra na godzinę!

– Podstawą suplementacji Roberta są żele energetyczne, shoty z magnezem, które mają zapobiec skurczom oraz izotonik. Przez 71 godz. wysiłku Robert przyjął około 30-40 żeli (które są mu podawane na zmianę z pokarmem) oraz ok. 100-125 litrów wody – czytaliśmy w komunikacie prasowym.

Prawie 300 dni na trasach ultratriathlonu!

Profesor Beat Knechtle był jednym z uczestników 10x IM, gdzie zawodnicy mieli do pokonania jeden wyścig dziennie. Szwajcar, który na co dzień zajmuje się badaniami między innymi dotyczącymi metabolizmu w „ultra”, startuje od 1997 roku, czyli 25 lat!

W tym czasie pokonał ponad 70 ultratriathlonów. W Buchs ukończył rywalizację i wyśrubował nietypowy rekord. Spędził na trasach „ultra” już łącznie 296 dni!

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez swissultra (@swissultra_triathlon)

Mistrzostwa rekordów

Impreza w Buchs była rekordowa pod względem rekordów. Ten, który podbił Kenneth Vanthuyne, czyli najlepszy czas na dystansie 10x IM (w wersji bez przerwy), to tylko jeden z rekordów, o które postarali się zawodnicy!

Lista rekordów MŚ w Buchs:

 • Kenneth Vanthuyne – rekord świata 10x IM (182:43:43)
 • Nadine Zacharias – najstarsza kobieta, która ukończyła 10x IM (60 lat)
 • Alexandra Meixner – rekord świata 5x IM (jeden dziennie) z czasem 137:23:43
 • Rait Ratasepp – rekord świata 5x IM (jeden dziennie) z czasem 49:32:49

Adrian Kostera robił najkrótsze przerwy!

Każdy z zawodników przyjął inną strategią dotyczącą dłuższych przerw w zawodach. Praktycznie nikt z czołówki nie odpoczywał zbyt długo podczas pływania.

Zawodnicy zdecydowali się na sen dopiero w czasie części rowerowej. Kenneth Vanthuyne decydował się na nieco większe przerwy i kilka razy spał po 3-4 godziny. Richard Jung robił podobne przerwy. Zdecydowanie krócej spał Adrian Kostera, który tylko jeden raz w czasie niecałych 8 dni odpoczywał ponad 2 godziny!

Najdłuższe przerwy na odpoczynek i sen pięciu topowych zawodników:

 • Kenneth Vanthuyne – 4 godziny i 51 minut
 • Richard Jung – 4 godziny i 21 minut
 • Adrian Kostera – 2 godziny i 21 minut
 • Tautvydas Grabauskas – 3 godziny i 56 minut
 • Martin Grueble – 7 godzin i 57 minut

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Adrian Kostera (@kostera_ultratri)

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,503ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane