Co warto wiedzieć o Kona 2016. Sondaż – kto wygra Hawaje?

Ironman World Championship Hawaii – to już dziś o 18.30 polskiego czasu. Najważniejsze wydarzenie w świecie triathlonu długodystansowego rozgrywa się co roku w drugą sobotę października w Kona, na hawajskiej wyspie Big Island. Miejsce to słynie między innymi z silnych cross winds (bocznego, bardzo silnego wiatru) i upałów, co wpływa na wyniki. Jeszcze nigdy w historii żaden zawodnik nie złamał 8h na Hawajach Czy w tym roku uda się to zrobić obecnemu mistrzowi świata i rekordziście na dystansie Ironman? Jan Frodeno jest niekwestionowanym liderem i już w ubiegłym roku mówiło się, że przy sprzyjających warunkach może zostać złamana granica 8h na Hawajach. Wiele zależy od warunków atmosferycznych. 

 

Oto garść informacji, które warto wiedzieć, oglądając Ironman Hawaii: 

 

1. Prognozowana temperatura na rano to 21 stopni Celsjusza, wilgotność 88%. Po południu temperatura ma wzrosnąć do 28 stopni, wilgotność natomiast spadnie do 63%. Temperatura odczuwalna to 30 stopni. Przez cały dzień będzie wiał wschodni wiatr z prędkością 4 m/s. Po południu może spaść niewielki deszcz. W szczególności na biegu przez rozgrzany asfalt temperatura może podskoczyć miejscami aż do 38 stopni.

2. Temperatura wody wynosi około 26 stopni, więc pianki są zabronione. Głębokość na większości trasy pływackiej to 6 metrów. Najgłębsze miejsce to 27 metrów.

 

3. Słońce wstaje na 10 minut przed startem pierwszej fali zawodników PRO. Dzień trwa niecałe 12 godzin, zachód słońca następuje o 18:05. Zawodnicy mają niecałe 17 godzin na pokonanie całej trasy. Najlepszym triathlonistom zajmuje to nieco ponad 8 godzin. Ostatni zawodnicy kończą zawody nawet 6 godzin po zmroku.

 

4. Najstarszym zawodnikiem jest ponownie 83 letni Japończyk Hiromu Inada, w zeszłym roku zabrakło jemu zaledwie 6 sekund aby zmieścić się w limicie czasowym. Najmłodszą zawodniczką jest także z Japoni Hiraya Shunz, ma 19 lat. Średnia wieku wszystkich amatorów to 43 lata.

 

5. Mirinda Carfae jest najszybszą biegaczką w stawce. Do niej należy rekord maratonu 2:50:26. Mark Allen w 1989 roku pobiegł maraton z czasem 2:40:04. Od tamtej pory minęło już 27 lat i nikt do tej pory nie pobił tego rekordu, pomimo techniki i wiedzy w sporcie, które rozwinęły się przez te lata.

 

6. W tym roku Michael Weiss będzie próbował pobić rekord trasy rowerowej. Będzie jechał na nowym rowerze Diamondback o masywnej ramie, z hamulcami tarczowymi.

 

7. Koła z pełnym dyskiem są zabronione ze względu na silne boczne wiatry, które potrafią uderzyć z prędkością 100 km/h.

 

8. Pula nagród wynosi 2,5 miliona złotych. Zwycięzca i zwyciężczyni zgarniają czeki na 460.000 zł.

 

9. W tym roku startuje najwięcej zawodników bo aż 2.300, z 64 krajów.

 

10. Każdy zawodnik przekraczający linię mety usłyszy “You are an Ironman!” – Jesteś człowiekiem z żelaza!

 

Sondaż – kto zwycięży MŚ Ironman Hawaii 2016? Proszę wpisywać w komentarzach Imię i nazwisko zawodnika oraz prognozowany czas. Dla pierwszych trzech osób, które najtrafniej wytypują nazwisko zwycięzcy i czas na mecie przewidzieliśmy nagrody książkowe. A już o godzinie 18.00 ruszamy z czatem i dyskusją, którą będziemy prowadzić aż do momentu pojawienia się na mecie pierwszych trzech zawodników i zawodniczek. 

 

Prezentujemy pierwszą 15-tkę PRO kobiet i mężczyzn. Jeżeli uważacie, że ktokolwiek inny spoza tej grupy zdobędzie pierwsze miejsce, prosimy wpisać to w komentarzu. 

 

MĘŻCZYŹNI

 

Jan Frodeno (GER)
Sebastian Kienle (GER)
Andreas Raelert (GER)
Brent McMahon (CAD)
Andy Potts (USA)
Joe Skipper (GBR)
Lionel Sanders (CAD)
Timothy O’Donnell (USA)
Jesse Thomas (USA)
Andi Bocherer (GER)
Tim Reed (AUS)
Timothy Van Berkel (AUS)
Eneko Llanos (ESP)
Ben Hoffman (USA)
Tyler Butterfield (BER)
Tim Don (GBR)
James Cunnama (RPA)
Cyril Viennot (FRA)
Frederik Van Lierde (BEL)

 

KOBIETY

Mirinda Carfrae (AUS)
Daniela Ryf (SUI)
Melissa Hauschildt (AUS)
Jodie Swallow (GBR)
Heather Wurtele (CAD)
Heather Jackson (USA)
Mery Beth Ellis (USA)
Yvonne Van Vlerken (NLD)
Leanda Cave (GBR)
Camilla Pedersen (DEN)
Anja Beranek (GER)
Annabel Luxford (AUS)
Meredith Kessler (USA)
Sarah Piampiano (USA)
Michelle Vesterby (DEN)

Powiązane Artykuły

22 KOMENTARZE

  1. Najbliżej był FilipO, na drugim miejscu Jacek Szweda, trzeci Arkadiusz Cichecki. Gratulacje. Książki wyślemy pocztą, po uzgodnieniu z Wami, jakie tytuły Wam pasują. Proszę o adresy mailowe na skrzynkę: [email protected]

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,300ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze