Craig Alexander nie wystartuje już w Kona…

19

O tym mówiło się już podczas tegorocznych Mistrzostw Świata na Hawajach. Nieudany występ 3-krotnego Mistrza Świata na dystansie Ironmana, spowodował, że w branżowych mediach zaczęto pytać o przyszłość australijskiej gwiazdy. W grudniowym wydaniu magazyn AustralianTriathlete ukazał się obszerny wywiad z Craigiem Aleksandrem, w którym pada potwierdzenie, że to koniec ścigania się w Ironman Hawaii. C.Alexander mówił o tym już podczas konferencji prasowej przed Mistrzostwami. Wówczas nie był jeszcze pewien swojej decyzji i ubezpieczał się, mówiąc: “Myślę, że to koniec, choć oczywiście “Nigdy nie mów nigdy.” Ale to nie oznacza, że nie zobaczymy Alexandra na żadnych zawodach – na emeryturę jeszcze się nie wybiera. Jak donosiła kilka tygodni temu amerykańska prasa Craig Alexander ma zamiar ścigać się na “połówkach”, powoli odchodząc od dystansu Ironman, choć prawdopodobnie wystartuje jeszcze w Ironman Malbourne – bliżej domu. Poświęci więcej czasu rodzinie i trenowaniu zawodników. W  grudniowym wydaniu australijskiej wersji magazyny Triathlete, Crowie tak mówi o powodach rezygnacji z zawodów na Hawajach: 

 

“Kiedy jesteś w innym kraju, decydujesz się tam osiedlić na jakiś czas, Twojego męża nie ma przez 7 godzin dziennie, bo trenuje, a masz przecież trójkę dzieci, wówczas wszystko staje się bardzo trudne.” 

 

M.in z rodzinnych powodów, przez wzgląd na żonę i dzieci, Craig Aleksander podjął decyzję o mniej “koczowniczym” życiu. Australijski mistrz zamierza pokazać jeszcze na co go stać, startując m.in. w zawodach Ironman 70.3 Putrajaya i zawodach US Pro Champs. 

 

Poza tym, nie oszukujmy się – Craig Alexander nie należy do zawodników, którym wiek mógłby pomagać znosić tak ciężkie treningi do Kona i warunki, jakie panują na Big Island. W jednym z wcześniejszych wywiadów dla The Sydney Morning Herald, 40-letni Crowie wspominał również o zdrowiu: 

“Już rok temu, jeżeli miałbym trochę wyczucia, powinienem bardziej słuchać swojego ciała, ale byłem uparty. Oczywiście nie żałuję, cieszę się, że wystartowałem i przekroczyłem metę.” 

  

Craig Alexander wygrywał Mistrzostwo Świata na Hawajach 3-krotnie: 2008, 2009, 2011. Do niego należy również rekord trasy na Big Island – 8:03:56. Popularny Crowie jest również Mistrzem Świata Ironman 70.3 z 2006 i 2011 roku.  

 

Poniżej jeszcze fragment konferencji z tego roku z Kona

 

 

19 KOMENTARZE

 1. Dyskwalifikacja i dożywotni zakaz startów Lanca dotyczy też komercyjnych imprez triathlonowych czy tylko zawodów rangi mistrzowskiej? Ktoś może wie?

 2. Odnosnie Lanca i ewentualnych startow, to po wpisie z Twittera mozna domniemywac, ze moze i dojdzie nie tylko do walki McCormacka z Lancem, ale rowniez dolaczy kilku innych zawodnikow, w tym rowniez Crowie…

  LANCE ARMSTORNG napisal
  @GregBennett1 @johnratzan @MaccaNow @chrislieto @CrowieAlexander now we’re talking!

 3. Adaś..
  Wszystko nieoficjalnie.
  Dystans 70.3 IM (chyba są zmęczeni)
  Wstępnie wystartują:
  Lance Armstrong
  Macca McCromack
  Crowie Alexander
  Greg Bennett
  Luc Van Lierde
  Tim DeBoom
  Cameron Brown
  Chris Lieto
  Na razie więcej informacji nie ma. A tą listę na tweeterze udostępnił John Ratzan po rozmowie z Armstrongiem.

 4. Andrzej – dajesz nadzieję takim staruchą jak ja na Kona! Do 65 tylko 11 lat 🙂
  Artur! Przesuwamy tą pieprzoną granicę!!! 🙂

 5. Wlasnie!!! 65 !
  Tak jak w tym powiedzeniu: “po 65 zeby zakwalifikowac sie do Kona, wystarczy stanac na lini startu”
  A drugie to:”jezeli brakuje Ci kilka minut aby zakwalifikowac sie do Bostonu,
  zmien plec”(w przypadku panow):-)

  Mialem przyjemnosc startowac kilka razy w tych samych zawodach co Craig Alexander. Kilka razy w Huntsville Ontario(Muskoka Long Course Triathlon & Duathlon)obecnie Muskoka 70.3. Bardzo popularny i mocny triathlon(2/55/15), taki nietypowy dystans. Craig te 15km ,biegal po 3’20” po naprawde ciezkiej trasie rowerowej. Wygrywal zwykle Simon WHITFIELD ,ktory biegal po 3’12”.
  Po tym nadeszly lata jego(Graiga) slawy i spotkalem go w czasie mojego startu w Kona 2009 gdy zdobyl mistrzostwo swiata drugi raz z rzedu.
  Wielki i skromny.Klasa!
  Dave Scott
  Mark Allen
  Peter Raid
  Graig Alexader

 6. @Artur – dzięki za wypowiedź w imieniu dziarskich pięćdziesięciolatków z wigorem i przywołanie do porządku naszych ledwo opierzonych kolegów. W tym roku, w wieku 56 lat ( 4 sezon tri) poprawiłem życiówkę na 1/4 i 1/2. Tę drugą o 1:20

 7. Panie Profesorze! Przecież Pan zaczął około 50-tki, więc przesuwając granicę rekordów, to szczyt będzie gdzieś koło 65 :-)) spoko.

 8. Łukasz, czuje sie urazony… Dlaczego sadzisz, ze tylko do 55-tki?!?! Ja zamierzam przesunac wyznaczona przez Ciebie granice:)

 9. @albinp – no to jak zacząłeś po 40-tce to piękne lata przed Tobą w tri :-))) trzymam kciuki.

  @Adaś – staram się trzymać rękę na pulsie i sprawdzać info w tej sprawie. na razie cisza 🙂 ale jesli ktoś trafi na jakieś przecieki w necie to prosimy o sygnał.

 10. Łukaszu, oczywiście masz rację. Dlatego – starając się zawsze widzieć “szklankę do połowy pełną” – cieszę się (w pewnym sensie), że zabrałem się za tę “zabawę” dopiero po 40-tce. Bo jeszcze długo (mam nadzieję) mogę robić życiówki, jakie by one nie były :-))) A Lance… cóż, niewątpliwie jest (był?) znakomitym zawodnikiem i niewątpliwie miał “znakomity” podkład. A czy to może mieć znaczenie dla jego obecnej formy? Nie wiem. Ale to temat na inną dyskusję. Natomiast Crowie na pewno wspaniałym sportowcem jest i życzę mu sukcesów także w roli trenera.

 11. No generalnie to tak jest, ale nie na poziomie Mistrza Świata 🙂 patrząc na moich znajomych i kolegów, którzy zaczęli uprawiać ten sport grubo po 30-tce i dalej, to mogą poprawiać życiówki do 55 roku życia spokojnie 🙂 A Craig? Jeśli ktoś przez kilkanaście lat uprawia sport na poziomie zawodowca, to w okolicach 40-tki osiąga chyba już maksimum możliwości jeżeli chodzi rekordy szybkości pokonania trasy Ironman. Chociaż Lance Armstrong w wieku 41 lat miał (i chyba ma) pokusę udowodnienia, że jest inaczej :-))

 12. A już miałem nadzieję, że jest taka kategoria zawodników, którym w miarę starzenia się coraz łatwiej jest znosić ciężkie treningi i warunki na Big Island. I że co prawda Craig do nich nie należy, ale może ja tak? ;-))) Zwłaszcza, że jestem od Craiga prawie 4 lata starszy… Ale w sumie czytając felietony i blogi na AT można odnieść wrażenie, że jednak jest taka kategoria :-)))

 13. 🙂 no i proszę! brak spacji w słowie “winnym” powoduje, że zrobiłem z Alexandra smakosza winna :-). A jeżeli chodzi o wiek – oczywiście, że niektórym wiek pomaga….bo są młodsi :-))) nie napisałem, że “starzenie się pomaga”….Craig ma już swoje lata na karku i raczej niewiele już rekordów pobije 🙂 Moim zdaniem, to było GŁÓWNĄ przyczyną rezygnacji z Irona, a nie rodzinna sytuacja. Przecież teraz chcąc startować w połówkach, tez będzie trenował po kilka godzin dziennie i wyjeżdżał na zawody. 🙂 Plus dochodzi do tego jeszcze coaching, co już w ogóle go pochłonie, o czym mogą powiedzieć nasi zawodnicy, którzy niedawno pokończyli zawodnicze kariery i trenują amatorów.

 14. Przepraszam za upierdliwość, ale trochę oczy bolą… powinno być raczej “w innym kraju” i “Crowie”. No i czy są jacyś zawodnicy, którym wiek pomaga znosić ciężkie treningi itd.?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here