Wylatujesz za granicę i wiesz, że na miejscu będziesz potrzebował skutecznej regeneracji. W domu masz aparat do presoterapii, jednak nie jesteś pewny, czy możesz go przewieźć samolotem. Żeby rozwiać twoje wątpliwości, postanowiliśmy zapytać triathlonistów jak wygląda to w praktyce.
ZOBACZ TEŻ: Jakie ciśnienie ustawić podczas presoterapii?
Aparat do presoterapii w samolocie
O to, czy można zabrać aparat do presoterapii do samolotu zapytaliśmy zawodników-amatorów. Odpowiedź na pytanie była jednoznaczna – tak, aparat do presoterapii oraz niezbędne akcesoria można przewozić samolotem.
Dwójka zawodników z teamu Maciej Bodnar Coaching, z którymi rozmawialiśmy zabierała swój sprzęt na obóz triathlonowy w Denii (Hiszpania) – jeden spakował nogawki do bagażu rejestrowanego, a urządzenie do bagażu podręcznego, drugi – całość do bagażu rejestrowanego. W żadnym przypadku nie było problemów podczas kontroli lotniczej. Problemów nie miał również trzeci zawodnik, który aparat do presoterapii zabrał w nieco dłuższą podróż, bo aż do Nowej Zelandii. Całość spakował do bagażu rejestrowanego.
Jeśli chcesz mieć jednak stuprocentową pewność, że twoja podróż będzie bezproblemowa, wystarczy, że sprawdzisz regulamin linii lotniczej, którą będziesz leciał lub porozmawiasz z jej konsultantem. Każda linia może mieć własne regulacje. Te warto sprawdzić, zwłaszcza jeśli urządzenie posiada baterie litowe, ponieważ mogą istnieć ograniczenia dotyczące pojemności baterii.
Uwaga: CarePump to polski producent aparatów do presoterapii, opracowanych we współpracy z ekspertami w zakresie limfologii. Przy zakupie urządzeń CarePump z kodem akademiatriathlonu otrzymasz zniżkę -5%! |
Lepiej w podręcznym czy rejestrowanym?
Jeżeli przepisy nie określają dokładnie, czy powinieneś przewozić urządzenie w bagażu podręcznym czy rejestrowanym – masz dowolność. Warto jednak pamiętać, że:
- W bagażu podręcznym urządzenie może wymagać dodatkowej kontroli na bramce bezpieczeństwa. Nie warto wpychać go na dno plecaka, ponieważ pracownik lotniska i tak poprosi cię o jego wyciągniecie.
- Bagaż podręczny ma jasno określoną maksymalną wagę. Ta zazwyczaj wynosi od 7 do 10 kg. Sam aparat (bez nogawek) waży już ok. 3-4 kg – pamiętaj więc, żeby zmieścić się w limicie i nie dołożyć do podręcznego zbyt dużo innych rzeczy.
- W bagażu rejestrowanym masz zdecydowanie więcej miejsca. Jeśli Twoje urządzenie jest duże może być ci je łatwiej do niego spakować.
- Bagaż rejestrowany trafia do luku bagażowego. Pewnie nie raz widziałeś jak pracownikom lotnisk zdarza się traktować walizki. Pamiętaj, żeby dobrze zabezpieczyć swój aparat w podróży.
- Bagaż podręczny masz cały czas przy sobie. Chociaż nie warto pisać czarnych scenariuszy, to walizka rejestrowana może się zgubić i wrócić do ciebie po kilku dniach (w skrajnych przypadkach wcale) – jeśli zależy ci na tym, żeby od razu zacząć korzystać z urządzenia, pomyśl nad schowaniem go do bagażu podręcznego.

Jaki aparat do presoterapii jest najlepszy w podróży?
Jeśli dopiero planujesz zakup urządzenia do presoterapii, a wiesz, że sporo podróżujesz, to warto zwrócić uwagę na jego wymiary i wagę. Przykładowo na stronie CarePump znajdziesz trzy rodzaje aparatów:
1. Aparaty do gabinetów – seria Advanced
2. Aparaty do domów – seria Economic
3. Aparaty dla sportowców – seria Sport
Pierwsza grupa to aparaty stworzone głównie z myślą o gabinetach fizjoterapeutycznych, rehabilitacyjnych i kosmetologicznych. Aparaty dają spore możliwości ustawień – ponieważ oprócz gotowych programów, można tworzyć własne programy i dostosowywać ustawienia pod potrzeby klienta. Urządzenia z tej serii są zazwyczaj nieco większe, chociaż w ofercie znajduje się również model Compact4, ważący 3.1 kg.
Aparaty do domów – podobnie jak aparaty do gabinetów to aparaty stworzone głównie z myślą o użytkowaniu stacjonarnym. Są jednak prostsze w obsłudze oraz mniejsze i lżejsze. Przykładowo model Expert8 (do gabinetu) ma wymiary 300x260x160 mm i waży 3.6 kg a model Lite8 (do domu) o tych samych wymiarach waży już 3.2 kg.
Dla tych, którzy będą często transportować aparat w różne miejsca, dobrym rozwiązaniem będzie seria Sport. To aparaty stworzone z myślą o ich przenoszeniu. Są zaprojektowane tak, aby były kompaktowe i lekkie. Co istotne są zasilane akumulatorowo. Seria Advanced oraz Economic wymaga podłączenia do prądu. Oprócz tego do każdego modelu z serii Sport (Move4, Move6 oraz Move8) dołączany jest specjalny plecak ułatwiający transport urządzenia. Najlżejszy z modeli waży 2.5 kg – najcięższy 2.9 kg. Ich wymiary to 290x130x130 mm. Co istotne w urządzeniach serii Sport użyto tej samej pomocy co w urządzeniach z serii Advanced.
Kup urządzenia CarePump ze specjalną zniżką
Niezależnie od tego, na który aparat się zdecydujesz wszystkie modele kupisz taniej z kodem akademiatriathlonu. Wystarczy, że podczas składania podasz nasz kod rabatowy, a otrzymasz 5% zniżki.

*Tekst powstał we współpracy z firmą CarePump.
Ty oszczędzasz, my tworzymy!
Akademia Triathlonu działa bez stałych sponsorów – wspierasz nas, używając kodu „akademiatriathlonu”. To dzięki Tobie możemy popularyzować i rozwijać triathlon w Polsce oraz tworzyć kolejne angażujące treści!
Nasze działania możesz wesprzeć również w systemie Patronite.
ZOBACZ TEŻ: Lista wszystkich zniżek na sprzęt treningowy, odżywki, suplementy, diety, plany treningowe i więcej