Czy profesjonalny sport jest zdrowy? Odpowiada Robert Wilkowiecki

Robert Wilkowiecki wrócił do treningów po zabiegu ablacji serca. W szpitalu usłyszał jednak intrygujące pytanie – czy profesjonalny sport to zdrowie? Teraz dzieli się swoją perspektywą. W sporcie chodzi o to, abyś zrobił wszystko, co możliwe, żeby na linii startu być w jak najlepszej formie – mówi.

ZOBACZ TEŻ: Maciej Adamczyk: „Kiedy wspinasz się samotnie na grań, musisz być przygotowany na losowe sytuacje”

Pod koniec zeszłego roku Robert Wilkowiecki przeszedł zabieg serca. Styczeń stał pod znakiem rekonwalescencji, ale zawodnik mówi, że pomału wraca do treningów. W najnowszym filmie na kanale YouTube wraca do ciekawego pytania, które usłyszał w szpitalu.

Stres i ryzyko to mała część bycia pro

Wilkowiecki mówi, że w sporcie chodzi o wyniki, co poniekąd niesie za sobą stresujące sytuacje. Ściganie związane jest z presją rezultatów, oczekiwaniami i niebezpieczeństwami (np. wypadki) i przekraczaniem granic własnych możliwości. Zawodnik mówi jednak, że to jest tylko mała część życia profesjonalisty. Co jest najważniejsze? Cała droga, która prowadzi na zawody.

Uważam, że każdy sportowiec profesjonalny, w każdym sporcie, chce przede wszystkim pojawić się na linii startu, będąc w jak najlepszej formie. To nieodłącznie związane jest zdrowym i zrównoważonym trybem życia – mówi.

To oznacza odpowiednią, zdrową dietę, regularne treningi, próbę uniknięcia czynników wywołujących stres, unikanie kontuzji, odpowiednią dawkę snu oraz zapobieganie chorobom. Ogólnie więc profesjonalni sportowcy muszą prowadzić zdrowy tryb życia.

W dużym skrócie. Powinieneś być sprawny fizycznie, zdrowy i cieszyć się życiem. Oczywiście łatwiej mówić, trudniej zrobić. Nie mówię, że profesjonalny sport jest tutaj najzdrowszą opcją, ale jeśli pozbędziemy się tych stresujących czynników, wynikających z oczekiwań, to ogólnie tryb życia profesjonalnych sportowców powinien być uznany za bardzo zdrowy – mówi.

Potrzeba więcej edukacji?

Wilkowiecki sporo rozmawiał z innymi pacjentami, którzy przebywali w szpitalu. Zauważył, że wiele osób po prostu nie wie, czym w ogóle są zdrowe nawyki i co może zrobić, aby prowadzić lepszy styl życia.

Oczywiście sam mogę wyglądać jak hipokryta, bo miałem problemy zdrowotne, ale one nie zagrażały mojemu życiu. Pracuję jednak blisko z trenerami, dietetykami, fizjoterapeutami, doktorami. Może nie jestem ekspertem, ale nauczyłem się, jak o siebie dbać.

Wilkowiecki zostawia więc widzów z pytaniem. Czy powinniśmy edukować i informować (np. uczyć dzieci), jaki wygląda zdrowy styl życia? Czy triathlon jest do tego dobrą platformą? Co sądzicie?

Ty oszczędzasz, my tworzymy!

Akademia Triathlonu działa bez stałych sponsorów – wspierasz nas, używając kodu „akademiatriathlonu”. To dzięki Tobie możemy popularyzować i rozwijać triathlon w Polsce oraz tworzyć kolejne angażujące treści!

Nasze działania możesz wesprzeć rownież w systemie Patronite.

ZOBACZ TEŻ: Lista wszystkich zniżek na sprzęt treningowy, odżywki, suplementy, diety, plany treningowe i więcej

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,948ObserwującyObserwuj
31,000SubskrybującySubskrybuj

Polecane