Czym się różni magnez od magnezu? Czyli jak wybrać odpowiedni 

Czym różni się magnez za 10 zł od tego za 200 zł? Co właściwe oznacza „wysoka przyswajalność?” Czy deklarowane przez producentów certyfikaty mają znaczenie? Różnicę wyjaśnia dietetyczka Marta Karpińska.

ZOBACZ TEŻ: Pistolet do masażu czy presoterapia? Co wybrać? 

Z czego wynika cena magezu?

Decydując się na suplementację magnezu problem może pojawić się już na początku. Który spośród niezwykle szerokiej gamy produktów oferowanych przez rynek wybrać? Czym różni się magnez za 10 zł od tego za 200? 

Jak wyjaśnia dietetyczka Marta Karpińska: „na cenę suplementu będzie wpływać wiele czynników takich jak rozpoznawalność marki, grupa docelowa, do której jest skierowania, opakowanie, a także dawka danej substancji w 1 kapsułce, przeprowadzone badania oraz certyfikaty”. 

W ogólnodostępnych preparatach magnezowych zazwyczaj mamy 1 rodzaj soli magnezowej, witaminę B6, która wspomaga wchłanianie magnezu oraz wypełniacze – tłumaczy Karpińska. 

O, super, czyli coś na zasadzie:

„Tańsze preparaty” mogą nie mieć jednak odpowiedniej dawki oraz formy magnezu, co przełoży się na gorsze wchłanianie przez organizm. Dodatkowym zagrożeniem, zwłaszcza dla profesjonalnych sportowców (o czym w dalszej części artykułu) jest również brak odpowiednich certyfikacji produktu. Przez to do organizmu dostać się mogą niepożądane substancje, niekiedy znajdujące się na liście zakazanych.

Wyróżniającym się na rynku jest magnez firmy PILLAR Performance, który szybko został uznany za „game-changer” w środowisku triathlonowym. Ambasadorami marki zostali m.in. Jan Frodeno czy Magnus Ditlev. Również Redakcja Akademii Triathlonu przetestowała produkty PILLAR i przekonała się, że mogą być skutecznym rozwiązaniem problemów związanych z niedoborem magnezu.

W składzie produktu PILLAR znajdziemy 3 rodzaje magnezu – każdy o innym potencjale wchłaniania. Pierwszym z nich jest cytrynian magnezu, który jak wskazuje dietetyczka: „uchodzi za najlepiej przyswajalną formę soli organicznych”. Pozostałe dwa składniki zapewniają natomiast: „lepsze wchłanianie w dalszej części przewodu pokarmowego”.

Te 3 różne substancje będą charakteryzować się innym poziomem wchłaniania jelitowego. Wysoka przyswajalność zatem będzie oznaczać użycie odpowiednich soli magnezowych – czyli tych organicznych – które dostając się do przewodu pokarmowego będą oporne na działanie kwasu solnego w żołądku i będą odpowiednio wchłaniane w jelitach, gdyż właśnie taką charakterystykę wykazują owe związki magnezu – mówi dietetyczka. 

Źródło: PILLAR Performance

„Ważne, aby marki suplementów były transparentne”

Cena magnezu marki PILLAR Perfromence wynosi 199 zł*. Z czego wynika i czym magnez firmy PILLAR różni się od pozostałych?

Uwaga: Przy zakupie produktów PILLAR Performance z kodem „akademiatriathlonu” otrzymasz 10% rabatu na całe zakupy. 

Istotną kwestią, na którą zwróciła uwagę Marta Karpińska, która „może stanowić ważny aspekt dla sportowców, szczególnie tych trenujących zawodowo i podlegającym kontrolom antydopingowym” jest certyfikat Informed – Sport. 

Jak tłumaczy: „produkty z tym oznaczeniem są testowane nie tylko przed wprowadzeniem ich do obrotu na rynek, ale także wyrywkowo sprawdzane w trakcie ich sprzedaży. Czynności te minimalizują ryzyko, że sportowiec sięgnie po suplement, w którym występują substancje zabronione. Taka certyfikacja to dodatkowy koszt dla producenta i może mieć wpływ na cenę produktu”.

Ważne, aby marki suplementów były transparentne, stale potwierdzały jakość swoich produktów, dbając tym samym o zdrowie swoich klientów, a także o performance zawodników. Dodatkowe certyfikacje takie jak Informed Sport powinny dawać nam poczucie bezpieczeństwa. Fakt ma to wpływ na cenę produktu. Jednak daje gwarancję, iż zawodnik nie zostanie zdyskwalifikowany i zawieszony na klika lat – wyjaśnia. 

Źródło: PILLAR Performance

Kto powinien suplementować magnez?

Dlaczego przede wszystkim sportowcy, nie tylko ci profesjonalni, lecz także amatorzy, powinni decydować się na magnez o wysokiej jakości? Jak mówi dietetyczka: „istnieją przesłanki, że zapotrzebowanie na magnez wśród sportowców może być wyższe niż w populacji nietrenującej”. 

Dieta sportowca charakteryzuje się wysoką kalorycznością, dzięki czemu bez problemu jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią, a nawet większą podaż magnezu w diecie z takich produktów jak: kasze, płatki owsiane, ryż, orzechy, warzywa takie jak burak, kalafior czy dynia, a także nabiał oraz mięso i ryby.  Niemniej wiemy, że zainteresowaniem triathlonem z roku na rok rośnie a grupa AG stale się powiększa. Są to osoby, które łączą życie rodzinne, zawodowe i sportowe i są narażone na duże obciążenia układu nerwowego. Suplementacja magnezem w takich przypadkach może być uzasadniona, ale powinna być skonsultowana z lekarzem lub dietetykiem – wyjaśnia. 

Kod Akademii Triathlonu

Niezależnie od tego czy jesteś zawodowym triathlonistą, age-grouperem czy chcesz suplementować magnez ze względów zdrowotnych dzięki współpracy Akademii Triathlonu i PILLAR Performance, kupując dwa dowolne produkty (produkty do spożycia) z kodem „akademiatriathlonu” otrzymasz 10% rabatu na całe zakupy.

*Tekst powstał we współpracy z PILLAR Performance 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,703ObserwującyObserwuj
453SubskrybującySubskrybuj

Polecane