Daniela Ryf po raz piąty Mistrzynią Świata – Ironman 70.3 Nicea, wyścig kobiet

Daniela Ryf SUI wygrała Mistrzostwa Świata Ironman 70.3. Daniela jako pierwsza triathlonistka zdobyła pięć tytułów Mistrzyni Świata Ironman 70.3. Jedyna Polka w kategorii PRO kobiet, Ewa Komander ukończyła zawody na 28 miejscu w stawce 45 triathlonistek.

Pływanie rozpoczęło się w morzu. Lucy Charles Brown według przewidywań wyszła jako pierwsza z wody w czasie 25:23. 67% startów w serii Ironman i Ironman 70.3 Lucy skończyła rekordem trasy pływackiej. Tym razem nie było tak łatwo ze względu na brak pianek i wzburzoną wodę. Przewyższenie na rowerze w Nicei wynosi aż 1.227 m. Długi podjazd jakim triathlonistki rozpoczęły trwał aż do 34 km i nazywa się Col de Vence. Kolejne 10 km to lekkie wypłaszczenie i kontynuacja podjazdu. Daniela Ryf wyszła z wody ze stratą 1 min. 9 sek. Potrzebowała około 10 km na rowerze aby odrobić straty po pływaniu i strefie zmian i wyjść na prowadzenie. Jednak nie na długo cieszyła się z pozycji liderki gdyż na 13 km Holly Lawrence, która wróciła do ścigania po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją wyprzedziła Danielę Ryf i Lucy Charles. Następne przetasowania miały miejsce jeszcze przed 30 km. W dalszym ciągu był to wykończający podjazd ze średnim nachyleniem 6%. W najcięższych momentach kąt nachylenia wynosił 9%. Daniela Ryf wyprzedziła Holly Lawrence, a na prowadzenie wyszła Amelia Watkinson NZL. Na końcówce podjazdu Lucy Charles bardzo mocno zaatakowała i zaczęła wyprzedzać rywalki. Jak się po chwili okazało triathlonistka za złamanie zasad dotyczących draftingu, czyli odstępu między zawodnikami otrzymała karę czasową 5 minut i musiała zatrzymać się w żółtym namiocie kar.
Po 45 km rozpoczął się zjazd, który już trwał praktycznie do samego końca. Ostatnie 10 km to jazda po płaskim wzdłuż wybrzeża. Tutaj Daniela Ryf pokazała, że ma lepszą technikę i więcej odwagi od rywalek znacząco je odstawiając. W dalszej części stawki także było widać, że część zawodniczek była lepsza na podjazdach, a pozostałe lepsze na zjazdach. Są to inne umiejętności.

Daniela Ryf dojechała do strefy zmian T2 jako pierwsza z przewagą 2 min. 35 sek. nad Imogen Simonds i Holly Lawrence. Błyskawiczna zmiana dyscypliny i zawodniczki ruszyły na trasę półmaratonu. Daniela jest bardzo utalentowaną biegaczką jeśli chodzi o długie dystanse. Początkowo Holly Lawrence narzuciła bardzo mocne tempo i odrobiła ponad pół minuty do Danieli. W połowie dystansu półmaratonu już zabrakło jej sił na dalszy pościg. Daniela Ryf spokojnie w swoim tempie dobiegła do mety zdobywając 5 tytuł Mistrzynii Świata Ironman 70.3 i nagrodę pieniężną 175.000 zł.

Wyniki 2019 World Championship Ironman 70.3 Nice – kobiety

1 Daniela Ryf SUI 4:23:04
2 Holly Lawrence GBR 4:27:02
3 Imogen Simonds SUI 4:28:10
4 Chelsea Sodaro USA 4:31:07
5 Lucy Charles-Brown GBR 4:31:50

28 Ewa Komander 4:56:05

Powiązane Artykuły

4 KOMENTARZE

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,508ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane