18 DNF wśród zawodników PRO na Hawajach. Co poszło nie tak?

DNF, czyli „Did Not Finish”, „Nie ukończył zawodów” – przykra wiadomość dla każdego zawodnika. Rezygnacja z rywalizacji zawsze jest trudną decyzją, tym bardziej bolesną, kiedy w grę wchodzi wycofanie się z Mistrzostwa Świata, w więc zawodów najważniejszych w sezonie bądź karierze.  MŚ Ironman Hawaii 2019 były bez wątpienia udane dla Jana Frodeno, który zwyciężył, ustanawiając nowy rekord trasy oraz Anne Haug, która odebrała mistrzowski tytuł ubiegłorocznej zwyciężczyni Danieli Ryf. Jednak nie dla wszystkich zawodników PRO 14 października okazał się szczęśliwy. Aż 18 z nich nie ukończyło zawodów.

Obok ich nazwisk w tabeli wyników pojawiła się adnotacja DNF. Niepozorne trzy litery, które w obliczu całorocznych przygotowań do najważniejszych zawodów w sezonie, okupionych bólem i litrami wylanego potu, potrafią złamać najtwardszych. Dowodem na to jak trudno było pogodzić się z sytuacją tym, którym nie dane było przebiec ostatniej prostej na Ali’l Drive, są zdjęcia i komentarze, które zamieścili w mediach społecznościowych tuż po zawodach.

Zestawienie z ciekawym komentarzem zamieścił Magazyn Triathlete w swoim internetowym wydaniu. Poniższy artykuł powstał we współpracy z Magazynem Triathlete.

Jen Annett

Jestem totalnie przybita moim pierwszym DNF w karierze i to podczas Mistrzostw Świata” –  napisała Annett na swoim Instagramie. Zawodniczka z Kanady uderzyła w motocykl na początkowym etapie odcinka kolarskiego, niszcząc przy tym przednie koło. Pomimo wymiany koła i ukończenia etapu rowerowego, w związku z obrażeniami, których doznała w wyniku upadku, Kanadyjka zmuszona była zejść z trasy na biegu.

Cody Beals

Print screen wpisu na FB

„Wielkie rozczarowanie” – tak Kanadyjski triathlonista podsumował konieczność wycofania się z wyścigu na skutek awarii roweru. Na swoim FB napisał: „ Pechowa i niespotykana usterka mechaniczna, do której doszło podczas transportu, zmusiły mnie najpierw do ograniczenia prędkości, a ostatecznie do zejścia z trasy.”  

Emma Bilham

Pochodząca ze Szwajcarii zawodniczka ucierpiała w wypadku podczas swojego ostatniego treningu rowerowego przed startem.  Jadąc w pozycji aero wpadła na samochód, którego kierowca  niespodziewanie zatrzymał się na poboczu, żeby zrobić zdjęcia. Pomimo natychmiastowej reakcji i próby uniknięcia zderzenia, Emma uderzyła w zderzak auta i spadła z roweru. Zawodniczka stanęła na linii startu w dniu zawodów, jednak obrażenia, których doznała na skutek wypadku, zmusiły ja do wycofania się z rywalizacji po wyjściu z wody.   

Andi Boecherer

Niemiecki zawodnik wycofał się z wyścigu niemal natychmiast po ukończeniu etapu pływackiego z powodu bolesnych kurczy mięśniowych.  

Mirinda Carfrae

Pomimo, iż przed zawodami wiele pisano o kontuzji kości promieniowej, to nie ona wyeliminowała trzykrotną Mistrzynię Świata Ironman z zawodów w 2019 roku. Rinny napisała na swoim Instagramie: „Podczas jazdy rowerem, miałam problemy ze stawem krzyżowo biodrowym. Zdarzyło się to już kilka razy w mojej karierze. Zasadniczo zaczyna się zaciskać i blokuje cały mój lewy pośladek, przywodziciel, mięsień obszerny przyśrodkowy (VMO) i sprawia, że ledwo mogę pedałować. Nie jestem pewna, co jest przyczyna tych problemów, ale znajdę odpowiedź”.

Andreas Dreitz

„Kiedy myślisz, że jesteś znowu gotowy na trudny 8h wyścig, ale nie jesteś„, tak Dreitz podpisał swoje zdjęcie z wycofania się z wyścigu na Instagramie. Dokuczliwy uraz barku utrzymywał się na kilka tygodni przed wyścigiem w Kona i dał o sobie znać po ukończeniu odcinka pływackiego, zmuszając niemieckiego zawodnika do wycofania się z wyścigu.

Matt Hanson

Po miesiącu przymusowego odpoczynku związanego z koniecznością wyleczenia kontuzji, której Amerykanin nabawił się podczas treningu biegowego, Matt Hanson postanowił stanąć do walki na Hawajach, jednak wszystko wskazuje na to, że jego organizm nie był na to gotowy.  Na swoim Instagramie  amerykański triathlonista zamieścił następujący wpis : ”Biegnąc przez T1 wiedziałem, że ukończenie wyścigu nie będzie możliwe. Od 8 września nie biegałem wcale i uczucie, którego doznałem w T1 było zdecydowanie nieprzyjemne. ”

Patrick Lange

Zachowanie broniącego mistrzowskiego tytułu zawodnika z Niemiec zaniepokoiło kibiców po tym, jak nagle zatrzymał się podczas odcinka rowerowego, a następnie wycofał z wyścigu. W opublikowanym na swoim koncie Instagramowym filmie Lange wyjaśnił, że w noc poprzedzającą start cierpiał z powodu gorączki, która podczas zawodów wywołała nudności i sprawiła, że nagle zrobiło mu się ciemno przed oczami. 

Franz Loescke

To przykład kolejnego zawodnika, który błędnie ocenił stan swojego zdrowia. Borykający się z uporczywym bólem gardła traithlonista z Niemiec sądził, iż czuje się na tyle dobrze, by stanąć do rywalizacji. Szybko przekonał się, że jest inaczej. W filmie opublikowanym w mediach społecznościowych Loeschke tłumaczył, iż decydując się na wycofanie z rywalizacji po etapie pływackim, postawił swoje zdrowie na pierwszym miejscu. 

Jocelyn McCauley

Kończąc pływanie w pierwszej piątce McCauley zdawała się być w świetnej pozycji wyjściowej do rywalizacji na odcinku kolarskim. Jednak od 45 kilometra jej ciało odmówiło współpracy. W oficjalnym oświadczeniu opublikowanym podczas zawodów przez jej support czytamy:” Jocelyn wycofuje się z wyścigu. Nie jest w stanie przyjmować żadnych płynów.” 

David McNamee

“Dzisiaj nie dotrwałem  do biegu” napisał Brytyjczyk po wycofaniu się z zawodów. „To był ciężki tydzień na Big Island. Granica pomiędzy byciem w szczytowej formie a osłabieniem i chorobą jest bardzo cienka.” 

Patrik Nilsson

Dobrze przebiegnięta pierwsza połowa maratonu, po której Hawaje mnie pokonały. Problemy z żołądkiem, upał i legendarna energy lab wyeliminowały mnie z wyścigu. Nawet jeśli DNF brzmi do bani, wiem że zawody na Big Island to impreza, na której DNF zdarza się najczęściej” 

Camilla Pedersen

Duńska zawodniczka po zawodach umieściła w mediach społecznościowych następujący wpis: „Kona jesteś tak brutalna, jak być powinnaś. Byłam przygotowana na dobrą zabawę, skopanie tyłków rywalkom i totalne upodlenie. Osiągnęłam tylko to ostatnie.” Problemy gastryczne, na skutek których zawodniczka miała problemy z właściwym nawadnianiem organizmu na odcinku kolarskim, skłoniły trenera do zdjęcia swojej zawodniczki z trasy na początkowym etapie biegu.  

Andrew Starykowicz

„Do ostatniej chwili miałem nadzieję, lecz z bólem serca muszę ogłosić swoją decyzję o rezygnacji ze startu”, ogłosił na Twitterze amerykański triathlonista. „Nadal cierpię na zapalenie oskrzeli/pneumonię i próba ścigania się z rurką do oddychania byłaby absurdem”.

Boris Stein

Uzyskawszy najszybszy czas na rowerze z wynikiem 4:13:18  Boris Stein wycofał się z rywalizacji na odcinku biegowym.  „Mając do wyboru zdrowie czy ukończenie zawodów, wybrałem to pierwsze” – skomentował Stein na swoim profilu FB. 

TJ Tollakson

Po tym jak we wrześniu 2019 badanie rezonansem magnetycznym wykazało kilka urazów, Tollakson zastosował agresywny plan rehabilitacji z nadzieją, że będzie w stanie ścigać się w zawodach, które, jak sam przyznał, „mogą być jego ostatnią szansą na start w  Mistrzostwach Świata Ironman w kategorii pro”. Po wycofaniu się z rywalizacji zamieścił post na Instagramie, w którym wyznał, że chęć startu przyćmiła jego ocenę stanu zdrowia, co w konsekwencji doprowadziło do DNF: „Moje ciało nie było gotowe do ścigania się w Mistrzostwach Ironman, szczególnie w kategorii pro. Nie wiedziałem tego do momentu, dopóki nie spróbowałem”.

Sarah True

Problemy z termoregulacją, które nękały Sarah True od początku sezonu, dały o sobie znać na Big Island: „Miałam nadzieję, że mam problemy z regulacją temperatury organizmu za mną. Niestety nie są, a mój dzień w Konie zakończył się kąpielą lodową na trasie rowerowej”, napisała na Instagramie.

Kelsey Withrow

Problemy mechaniczne zmusiły do wycofania się z wyścigu również Kelsey Withrow. ”Po dobrym pływaniu, na rowerze czułam się równie wspaniale. Niestety pojawiły sie problemy techniczne. Wielokrotnie spadał mi łańcuch zmuszając mnie do zsiadania z roweru i zakładania go z powrotem za każdym razem” – wyjaśniła Withrow na Facebooku. „Trzy razy udało mi się dogonić grupę, ale ostatecznie musiałam odpuścić „.

Triathlete.com
Triathlete.com

 

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,466ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane