Duathlon na Pomorzu zaczyna się w Ustce

250 zawodników zameldowało się w niedzielę, 22 kwietnia br. podczas LOTTO Duathlon Energy w Ustce. To dużo więcej niż podczas ubiegłorocznej, jesiennej edycji, co potwierdza popularność dyscypliny, jaką jest duathlon. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci. Dla nich organizatorzy przygotowali biegi na 200, 500 i 1000 metrów. Wystartowało 150 dzieci w wieku 1-15 lat.

Duathlon zbiera obok triathlonu coraz większe rzesze fanów. Po pierwsze jest mniej „skomplikowany”, składa się z dwóch dyscyplin, w trzech odsłonach, czyli bieg – rower – bieg. Ponadto w porównaniu z triathlonem nie ma pływania, a tego najbardziej obawiają się sportowi amatorzy. Dodatkowo można rywalizować wtedy, kiedy na triathlon jest albo za wcześnie, albo za późno, czyli wiosną i jesienią. I argument najważniejszy – to doskonały sprawdzian przed letnim sezonem w triathlonie lub jego przedłużenie.
W Ustce zawodnicy rywalizowali na dwóch dystansach: krótkim i długim. Ten pierwszy to 10 km bieg, następnie 15 km jazdy na rowerze i ponownie 2,5 km biegu. Dystans długi obejmuje 10 km biegu, 45 km roweru i na deser 5 km biegu. W tym roku impreza w Ustce inauguruje cykl zawodów LOTTO Duathlon Energy na Pomorzu.

Finisz zwyciężczyni dystansu krótkiego, Małgorzaty Wąsik Fot. Artur Podlewski/ Energy Events

– Wygranymi są wszyscy, którzy dobiegli do mety – mówił po zakończeniu zawodów Jacek Graczyk, burmistrz Ustki. – Ustka to miasto ludzi aktywnych, co potwierdza także liczny udział dzieci w zawodach biegowych przed startem głównym. Ponadto planujemy w mieście inwestycje w infrastrukturę sportową. Chcemy, żeby korzystali z tego nie tylko nasi mieszkańcy, ale również odwiedzający Ustkę turyści, co się potwierdza.
Tegoroczna frekwencja podczas LOTTO Duathlon Energy zaskoczyła zarówno organizatorów, jak i samych mieszkańców, którzy nie spodziewali się spotkać w niedzielne popołudnie tylu sportowców na raz na usteckich drogach i Promenadzie. Emocje podgrzewała nie tylko temperatura powietrza. Najpierw wystartowali najmłodsi – dziewczynki i chłopcy w trzech kategoriach wiekowych. W dużej mierze były to dzieci z usteckich szkół, ale także te, które razem z rodzicami przyjechały na zawody z Polski. Najlepsi w swojej kategorii wiekowej otrzymali statuetkę i nagrody. Trudno powiedzieć, kto bardziej przeżywał start, dzieci czy ich rodzice.
– Bardzo cieszy nas wysoka frekwencja zawodów – mówi Adam Greczyło, organizator zawodów z Energy Events. – Zawodnicy są usatysfakcjonowani, pogoda dopisała, rywalizacja była ciekawa i co warte zauważenia, na dystansie krótkim pojawiło się sporo debiutantów. To cieszy i jest powodem do satysfakcji. Zależy nam na aktywowaniu lokalnej społeczności i nie tylko.
Warunki podczas dzisiejszej rywalizacji były bardzo dobre. Słoneczna pogoda i lekki wiatr okazał się nie tylko pomyślny dla zawodników. Na trasie pojawiło się wiele kibiców, mieszkańców Ustki, którzy chętnie dopingowali zawodników. A ci walczyli niejednokrotnie do ostatnich metrów. Pierwsze miejsca na dystansie długim w obydwu kategoriach kobiecej i męskiej OPEN należały do zawodników CTS Czaja Training System. I tak na dystansie długim niepokonany okazał się Maciej Kosmala z CTS Czaja Training System z czasem 2:09:03, a wśród kobiet zwyciężyła jego klubowa koleżanka Małgorzata Harasimiuk – Grodzka.
Na dystansie krótkim od początku objęła prowadzenie Małgorzata Wąsik (57:59) i do końca nie dała się wyprzedzić rywalkom. Najlepszy wśród mężczyzn okazał się Karol Dampc z Redy, który reprezentował team BIKE U UP. Ukończył zawody z czasem 53 minuty.

Finisz zwycięzcy dystansu krótkiego, Karola Dampc Fot. Artur Podlewski/ Energy Events

Organizator przyznał nagrody także w kategorii „Najlepszy mieszkaniec i mieszkanka Ustki. Tutaj niepokonana okazała się Lucyna Kuklińska – Nurkowska, pracownica Urzędu Miasta Ustki, kiedyś utytułowana zawodniczka i propagatorka sportowego trybu życiu. Zajęła także trzecie miejsce wśród kobiet w kategorii OPEN.
– Startowaliśmy w Ustce na duathlonie po raz drugi. Pierwszy raz zadebiutowaliśmy jesienią ubiegłego roku i od tego czasu namawiamy naszych znajomych do tych startów. Świetna impreza, bardzo dobra organizacja, dużo pozytywnych emocji i pogoda dopisała. Czy można chcieć więcej? – mówiła para uczestników LOTTO Duathlon Energy Ustka, która na metę wbiegła trzymając się za rękę.
Kolejna odsłona duathlonu w Ustce już jesienią 16 września br., a dwa tygodnie później Mistrzostwa Polski w Duathlonie na dystansie standard.
Wyniki zawodów: www.sts-timing.pl
Zapisy na www.timerecords.pl. Więcej informacji o cyklu na www.duathlonenergy.pl

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,501ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane