Duathlon powraca na World Games już w ten weekend

Od kilku dni w amerykańskim mieście Birmingham w stanie Alabama odbywa się rywalizacja w ramach World Games, czyli światowych igrzysk w sportach nieolimpijskich. Po 9 latach przerwy do udziału zaproszeni zostali duathloniści.

Pierwsze World Games odbyło się w 1981 roku. W programie imprezy znalazły się dyscypliny, których nie ma pośród sportów olimpijskich. Triathlon znalazł się w programie World Games w 1993 roku, ale kilka lat później stał się dyscypliną olimpijską. Zawodnicy rywalizowali o medale pierwszy raz podczas igrzysk olimpijskich w Sydney. Tymczasem duathlon zaproszony został jako dyscyplina na World Games w 2013 roku. Teraz powraca pierwszy raz od 9 lat. Zawodnicy i zawodniczki wystartują na dystansie standardowym.

Powraca mistrzyni World Games Ai Ueda. Japońska triathlonistka i olimpijka będzie broniła swojego tytułu. Od kilku lat zawodniczka koncentruje się na duathlonie. Efektem były dwa medale zdobyte podczas mistrzostw świata. Wywalczyła brąz w Aviles, a także srebro w Targu Mures.

Mistrzynią w Targu Mures została Wenezuelka Joselyn Daniely Brea Abreu. Zawodniczka również wystartuje podczas World Games. Na liście startowej są też między innymi Sandrina Illes oraz Antoanela Manac.

Podczas wyścigu mężczyzn jednym z faworytów będzie Benjamin Choquert. Francuz został mistrzem świata w 2019 roku, a w Targu Mures zdobył srebrny medal. Oprócz niego rywalizowali będą Nathan Guerbeur, Arnaud Dely oraz Daan de Groot i inni zawodnicy.

W rywalizacji sztafet mieszanych 2×2 wystartują reprezentacje USA, Australii, Japonii, Meksyku, Belgii, Francji, Wenezueli, Republiki Południowej Afryki, Holandii oraz Filipin.

Kiedy odbędzie się rywalizacja w duathlonie?

W sobotę o godzinie 15:00 naszego czasu rywalizację rozpoczną kobiety. Wyścig mężczyzn zaplanowano na wieczór. Rywalizacja sztafet w niedzielę około 20:00 czasu polskiego.

Tegoroczne World Games rozpoczęło się 8 lipca. Pośród dyscyplin, które są w programie imprezy, znajdziemy karate, sumo, łucznictwo, taniec sportowy, gimnastykę artystyczną, kickboxing, wspinaczkę i wiele innych dyscyplin. Zakończenie rywalizacji zaplanowano na 17 lipca.