„Dużo pracy przede mną” – Kamil Damentka

Dzięki wsparciu Elemental Tri Team mam niezbędny sprzęt do treningu oraz pomoc finansową wtedy, kiedy jest ona najbardziej potrzebna.

Co uważasz za swój największy sukces w minionym sezonie?
Za swój największy sukces w tym sezonie uważam srebrny medal Mistrzostw Polski seniorów na dystansie sprinterskim w Suszu. Osiągnięciem, które dostarczyło mi mnóstwo radości był także start w rumuńskiej Tulcei, gdzie w Pucharze Europy Juniorów zająłem drugie miejsce. Sukcesem jest również wzrost mojego poziomu sportowego, w szczególności na rowerze i ciągła poprawa w biegu. Cieszy mnie też, że w tym sezonie udało mi się uniknąć poważnych kontuzji.

Najtrudniejszy moment w całym sezonie?
Największą trudność w minionym sezonie sprawiło mi utrzymanie przez cały sezon równej formy. Początek sezonu był niezwykle udany, treningi dawały mi dużo satysfakcji, a forma szła w górę. Pod koniec sezonu czułem już jednak ogromne zmęczenie i to było widać z każdym kolejnym startem. Zawsze walczyłem jednak do końca i starałem się osiągać jak najlepsze rezultaty. Jestem cierpliwy i wiem, że po takim sezonie będzie mi dużo łatwiej wytrzymać trudy kolejnych sezonów. Ciągła nauka i poznawanie własnych możliwości pozwoli mi utrzymać najwyższą dyspozycję także w końcówkach sezonu. Jestem jeszcze młodym zawodnikiem i każde takie doświadczenie pozwala mi lepiej lepiej zrozumieć swój organizm. Wierzę, że zdobyte doświadczenie przybliżyło mnie do celu, jakim jest zakwalifikowanie się w przyszłości na Igrzyska Olimpijskie.

Jak oceniasz współpracę z Janem Rehulą?
Współpraca z Janem Rehulą jest bardzo wymagająca, ale także niezwykle owocna. Dzięki licznym obozom, pod jego czujnym okiem, ciągle się rozwijam i staję się coraz dojrzalszym zawodnikiem. We współpracy z Janem niezwykle ważna jest pomoc mojego trenera klubowego Cezarego Figurskiego. Pomaga mi on w zrozumieniu treningu oraz otacza mnie opieką trenerską, kiedy jestem w Warszawie. Jan swoim wielkim doświadczeniem stara się bym był jak najbardziej kompletnym zawodnikiem. Jest wymagający na treningach, ale jego trening przynosi super efekty. Dzięki ciężkiej pracy nie boje się startów ze starszymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami, bo wiem że dobrze przepracowałem wszystkie obozy.

Co zmieniło się w Twoim treningu odkąd wstąpiłeś do Elemental Tri Team?
Odkąd zostałem włączony do projektu Elemental Tri Team moje sportowe życie zmieniło się całkowicie. Treningi są dużo bardziej intensywne i wymagające. Mam zagwarantowanych wiele zagranicznych zgrupowań oraz możliwość startów Pucharach Europy. Elemental Tri Team to również najlepsi polscy trenerzy i head coach Jan Rehula. Dzięki wsparciu sponsorów mam niezbędny sprzęt do treningu oraz pomoc finansową wtedy, kiedy jest ona najbardziej potrzebna. Dobrym przykładem, który najbardziej zapadł mi w pamięć, są zawody w Malmö w 2016 roku. ETT opłacił mój start w Szwecji, a dzięki dobremu wynikowi zakwalifikowałem się do kadry na Mistrzostwa Świata w Meksyku. Gdybym wówczas nie wziął udziału w tamtych zawodach, to by się nie wydarzyło. Dzięki licznym zagranicznym zgrupowaniom możemy trenować w ciepłym klimacie niemal cały rok. Dzięki współpracy z Janem Rehulą mogłem też trenować wspólnie z najlepszymi czeskimi zawodnikami.

Czy masz poczucie, że twój poziom sportowy idzie do przodu, a sprawy zmierzają we właściwym kierunku?
Każdy rok jest inny. Zauważam gigantyczną różnice między moim pierwszym sezonem pod okiem trenera Rehuli, a minionym. Adaptuje się i wytrzymuję coraz cięższe treningi, osiągam też coraz lepsze rezultaty na zawodach i testach. Wiem, że przede mną jeszcze bardzo dużo pracy, by osiągnąć poziom olimpijski, ale jestem zmotywowany, by osiągnąć ten cel.

Jakie są twoje cele sportowe w 2018 roku?
W kolejnym sezonie chciałbym dalej podnosić mój poziom sportowy, by móc rywalizować jak równy z równym z seniorami z zagranicy. Od 2018 roku będę już młodzieżowcem, więc poprzeczka idzie bardzo mocno do góry. Ale jestem na to przygotowany. Chciałbym oczywiście zdobyć medale na mistrzostwach Polski oraz regularnie punktować na Pucharach Europy. Na pewno wśród najważniejszych startów należy wymienić Mistrzostwa Europy Młodzieżowców. Moim celem jest też kwalifikacja na mistrzostwa świata młodzieżowców w Australii.

Nad czym w twojej ocenie musisz popracować przede wszystkim?
Dyscypliną, nad którą muszę przede wszystkim popracować to pływanie. Niezmiernie ważne jest również doskonalenie jazdy na rowerze. Wiem, że mam tam jeszcze duże rezerwy. Pływanie to ciągła praca nad techniką oraz zdobywanie cennego doświadczenia na wodach otwartych.

Kamil Damentka to stypendysta Fundacji Miasta Sportu wspierani w ramach programu Elemental Tri Team. Celem tego programu jest wyszukiwanie talentów olimpijskich w triathlonie i wsparcie ich rozwoju sportowego. Głównym trenerem Elemental Tri Team jest brązowy medalista olimpijski w triathlonie z Sydney – Jan Rehula. Pomagają mu najlepsi polscy trenerzy – Cezary Figurski i Piotr Netter.

Sponsorem strategicznym programu jest firma Elemental Holding SA, która od wielu lat wspiera polski triathlon m.in. jako sponsor serii zawodów triathlonowych Elemental Tri Series na dystansie sprinterskim, w ramach której rozgrywany jest Puchar Polski pod egidą Polskiego Związku Triathlonu. Program wspierają także New Balance, Sailfish, Sisu oraz Powerbar.

Więcej informacji o Elemental Tri Team można znaleźć na stronie www.triteam.pl oraz na www.facebook.com/elementaltriathlon

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,318ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze