Dwadzieścia lat triathlonu w Płocku

W tym miesiącu PTT DELTA obchodzi dwudziestolecie istnienia. Na początku lutego 1994 roku grupa sympatyków sportów wytrzymałościowych takich jak: biegi długodystansowe, kolarstwo oraz pływanie powołała do życia Płockie Towarzystwo Triathlonu „DELTA”. Historyczne spotkanie odbyło się w płockiej kawiarni „Akapit”. Pomysłodawcą nazwy jest pierwszy płocki triathlonista, Stanisław Dymek. Grecka litera Δ (delta) symbolizuje trzy dyscypliny triathlonu.  W swych szeregach nowopowstały klub skupiał zarówno członków stałych aktywnie startujących na imprezach rangi mistrzowskiej, zawodach z cyklu Pucharu Polski oraz zawodów międzynarodowych Ironman, jak i grono sympatyków wspomagających płockich triathlonistów.

Zawodnicy PTT „DELTA” przez lata osiągali wysokie wyniki, zwłaszcza w kategorii weteranów. Warto tu wspomnieć chociażby o trzecim miejscu Stanisława Dymka w klasyfikacji Pucharu Polski, brązowym medalu Mistrzostw Polski w duathlonie Waldemara Gieresa oraz o wicemistrzostwie Polski w duathlonie zdobytym przez Czesława Mączyńskiego. W pierwszych zawodach na dystansie długim w Borównie Ireneusz Bedyk zajął piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Zawodnicy PTT Delta startowali także w zagranicznych triathlonach, m.in.: Roth, Zurich, Nicea, czy Praga (Big Man) czy w Zofingen (duathlon – Power Man). Najlepszy płocki Ironman, Jacek Żółtowski, legitymuje się życiówką w Ironman 10 godz. 58 minut, ustanowioną na ciężkiej trasie w Zurychu. Podczas Mistrzostw Europy na dystansie długim (4-120-30) w Pradze w 2008 roku Stanisław Dymek zajął 5 miejsce w swojej age groupe. Natomiast dwa lata później ten sam zawodnik ukończył Mistrzostwa Świata w duathlonie na dystansie długim (10-150-30) w Zofingen na wysokiej siódmej pozycji. 
{gallery}plock1{/gallery}
Dzięki zaangażowaniu prezesa Waldemara Gieresa Płock zaznaczył swoją obecność na mapie triathlonowej Polski organizując od 2006 roku cykliczne zawody triathlonowe o Puchar Prezydenta Miasta Płocka. Na zawodach tych startują nie tylko płoccy amatorzy triathlonu, jak również zawodnicy z całej Polski. Wszyscy uczestnicy podkreślają znakomite walory kąpieliska „Sobótka” do rozgrywania triathlonu. W ośmiu edycjach płockiego triathlonu zwyciężali: Filip Przymusiński sześciokrotnie, Mateusz Kaźmierczak oraz Przemysław Szymanowski. Wśród kobiet na najwyższym stopniu podium stawały m.in. Maria Pytel, Agnieszka Cieślak czy Monika Smaruj. W poprzednim roku zawody ukończyła rekordowa liczba 235 zawodników.

Ostatnie lata to dla PTT DELTA napływ młodych zawodników. Dobre wyniki osiągają Piotr Chmiel, Radosław Wyrwas czy Sebastian Dymek. Jednak niekwestionowaną gwiazdą płockiego triathlonu jest Łukasz Kalaszczyński. W tym roku zajął drugie miejsce na dystansie ¼ IM w Sierakowie. W Płocku na cross triathlonie zajął trzecie miejsce ulegając jedynie braciom Szymanowskim. Pomimo choroby uniemożliwiającej start w Suszu potwierdził swoją dyspozycję trzecim miejscem w Poznań Triathlon na dystansie ¼ IM oraz na Herbalife Gdynia Triathlon uzyskując doskonały czas 4:31:04.
{gallery}plock2{/gallery}

W jubileuszowym roku PTT DELTA będzie aktywne na polu organizacyjnym. Już 1 maja w Brudzeniu Dużym odbędzie się III Duathlon po Mazowieckiej Szwajcarii. Głównym organizatorem zawodów jest Urząd Gminy Brudzeń Duży, a PTT DELTA jest współorganizatorem. Tym razem zawody odbędą się w formule szosowej. Zawodnicy będą rywalizować na dystansie 5 km biegu – 23 km jazdy na rowerze – 3 km biegu. Bieg będzie rozegrany na terenie parku przyległego do terenów Gimnazjum. Strefa zmian na boisku „Skrwy” Brudzeń. Trasa kolarska jest niezwykle szybka. Dwie płaskie rundy bez nawrotów. Już wkrótce ruszają zapisy do imprezy.

Natomiast 14 czerwca nad Zalewem Sobótka odbędzie się dziewiąta odsłona triathlonu. Wzorem lat poprzednich zawodnicy będą rywalizować na dystansie sprint (750-20-5) oraz w Mistrzostwach Płocka Amatorów na dystansie 0,375-8-2,5. Po raz drugi w ramach zawodów odbędą się Mistrzostwa Polski Lekarzy w Triathlonie MTB. Zapisy do triathlonu zaczynają się już w lutym.

PTT DELTA jest także współorganizatorem największej masowej imprezy sportowej w Płocku. III Półmaraton Dwóch Mostów odbędzie się 14 września. W poprzednim roku w zawodach wystartowało 805 osób.

Zapraszamy do udziału w zawodach organizowanych przez Płockie Towarzystwo Triathlonu DELTA oraz do odwiedzania strony klubu www.pttdelta.pl .

Powiązane Artykuły

2 KOMENTARZE

  1. STO LAT + VAT! Gratulacje, pozdrowienia i do zobaczenia na zawodach… oczywiście w Płocku 😉

  2. Gratuluję – materiał interesujący i inspirujący. Pokazuje ile można zdziałać siłami lokalnymi. Jako płocczanin chętnie wyłapuje wszelkie doniesienia na temat co interesującego dzieje się w moim rodzinnym mieście. Z ojcem Łukasza Kalaszczyńskiego chodziłem do „Małachowianki”, startowałem w pierwszej edycji półmaratonu „Dwóch Mostów” a zalew, gdzie odbywa się triathlon pamiętam z czasów, kiedy były tam dwa jeziorka z potężnymi głazami „Żaba”i „Opoka” – dobre miejsce do wędkowania.
    Pozdrawiam wsystkich sportowo-aktywnych płocczan.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,292ObserwującyObserwuj
431SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze