Jak i kiedy stosować elastyczne sznurówki?

Elastyczne sznurówki w butach biegowych pomagają zredukować czas spędzony w strefie zmian. Czy jest to rozwiązanie pozbawione wad? 

W trakcie zawodów triathlonowych każdy z uczestników dwukrotnie znajduje się w strefie zmian. Po raz pierwszy po zakończeniu pływania, a po raz drugi przed rozpoczęciem biegania. Przy wyrównanej stawce szybsze zmiany mogą decydować o tym, kto zajmie w wyścigu wyższą pozycję.

Jednym ze sposobów na urwanie cennych sekund w strefie zmian jest użycie elastycznych sznurówek w butach do biegania. Zobaczmy, o czym należy pamiętać przy korzystaniu z tego rozwiązania.

ZOBACZ TEŻ: Buty do biegania — czym się kierować przy wyborze?

W jakich warunkach sprawdzają się elastyczne sznurówki?

Elastyczne sznurówki dedykowane są wyścigom krótkim*. Za takie możemy uznać zawody, w których dystans w części biegowej nie przekracza 10 kilometrów.

Jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na przestrzeni całego wyścigu od kilku do kilkudziesięciu sekund. Taka przewaga najczęściej będzie istotna jedynie w super sprintach, sprintach, ewentualnie na dystansie olimpijskim, gdyż są to formaty, w których istotne różnice czasowe mierzy się w sekundach czy w dziesiątkach sekund. W przypadku dystansów średnich i długich, w których istotne różnice liczy się w minutach i dłuższych odstępach czasowych, kilkusekundowe skrócenie pobytu w strefie nie ma aż takiego znaczenia.

/* Są zawodnicy, którzy stosują ten rodzaj wiązania również na długich dystansach. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Zalety i wady korzystania z elastycznych sznurówek

Korzystanie z elastycznych sznurówek pozwala zaoszczędzić trochę czasu w strefie zmian. Dzięki temu rozwiązaniu zawodnik sprawnie wsuwa stopę do obuwia i od razu jest gotowy do kontynuowania wyścigu.

Korzyścią jest również możliwość szybszego wysunięcia stopy z buta, co z pewnością doceniają osoby startujące w duathlonach.

Większa elastyczność i luz pozwala stopie lepiej oddychać i nie powoduje nadmiernego ścisku w sytuacji, gdy na przykład pod wpływem wysokiej temperatury stopy zaczynają puchnąć.

Niestandardowe sznurówki pomagają też rozwiązać problem zziębniętych palców, z jakim spotykają się zawodnicy startujący w zimniejszych strefach. Przy zgrabiałych palcach możliwość nałożenia obuwia bez konieczności wiązania sznurówek może zaoszczędzić wiele sekund.

Czy przywilej szybszej zmiany ma swoją cenę? Wszystko zależy od tego, czy zawodnik odpowiednio zawiąże sznurówki. Istotne jest to, żeby wiązanie nie było ani zbyt ciasne, ani zbyt luźne.

Zbyt duży ucisk spowoduje ból i dyskomfort, może również powodować pojawienie się pęcherzy. Z kolei zbyt luźne wiązanie sprawi, że stopa będzie przemieszczać się wewnątrz buta, co negatywnie wpłynie na jej stabilizację i na ekonomię biegu. Luz stopy w bucie może też prowadzić do otarć.

W dłuższej perspektywie poruszanie się stopy w bucie może zwiększyć obciążenie mięśni, ścięgien i więzadeł w stopie, które odpowiadają za jej stabilizację. Przeciążenie może spowodować drobne zmiany w sposobie biegania, a to może prowadzić do kontuzji. Warto przy tym dodać, że te problemy nie są charakterystyczne wyłącznie dla elastycznych sznurówek. Do takiej samej sytuacji może dojść przy korzystaniu ze standardowych sznurówek, jeśli zawodnik zawiąże je zbyt ciasno/luźno.

Przed bieganiem z elastycznymi sznurówkami szalenie istotne jest wykonywanie próbnego treningu. Nie wystarczy samo założenie butów i przejście w nich kilku metrów, bo wnioski wyciągnięte z takiego statycznego testu będą niekompletne. Dopiero po skończonym treningu można określić, czy sznurówka jest ściągnięta we właściwy sposób.

ZOBACZ TEŻ: Rozwój siły w triathlonie – jak ułożyć rozsądny plan?

Podsumowanie

Stosowanie elastycznych sznurówek pozwala zaoszczędzić trochę czasu w strefie zmian. Przed skorzystaniem z tego rozwiązania należy mieć świadomość, jakie problemy mogą pojawić się w wyniku nieprawidłowego zawiązania tego typu sznurówek (podobnie jest ze sznurówkami klasycznymi). W celu uniknięcia błędów spowodowanych zbyt ciasnym lub zbyt luźnym wiązaniem, rekomendujemy przeprowadzenie treningu biegowego, który pozwoli określić poprawność ściągnięcia sznurówek.

Istotną korzyść czasową ze stosowania sznurówek elastycznych najbardziej odczują zawodnicy startujący w wyścigach krótkich. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać z nich również na długich dystansach. Wszystko zależy od preferencji zawodnika.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,299ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze