Enea Bydgoszcz Triathlon – największa impreza triathlonowa w Polsce

Największa impreza triathlonowa w Polsce za nami. Jak wyglądała tegoroczna edycja Enea Bydgoszcz Triathlon? Kto stanął na podium zawodów?

ZOBACZ TEŻ: Dyrektor generalny IRONMAN odchodzi. Messick rezygnuje ze stanowiska po 12 latach

Enea Bydgoszcz Triathlon to jak twierdzą organizatorzy: „jedno z największych wydarzeń multisportowych na Świecie i największa impreza triathlonowa w Polsce”. Impreza co roku przyciąga ponad 4500 zawodników i blisko 25 000 kibiców. 

Triathlon wspieramy od początku zawodów. Cieszę się, że to już 9. edycja wydarzenia, a  organizatorzy co roku urozmaicają jego formułę. Bliskość wody, coraz większa ilość dróg  rowerowych i zielone otoczenie sprawiają, że Bydgoszcz jest idealnym miejscem do organizacji  tego typu imprez. Najbliższy weekend należy do triathlonistów! – zapowiadał zawody prezydent Bydgoszczy, Rafał Burski. 

W weekend 8-9 lipca odbyła się dziewiąta edycja imprezy, a zawodnicy rywalizowali aż na czterech dystansach. Kto okazał się najlepszy? 

Super Sprint i wyjątkowe starty w tandemie

Pierwszy dzień rywalizacji w Bydgoszczy rozpoczął się startem na dystansie Super Sprint (240 m pływania / 19 km jazdy na rowerze /  4,25 km biegu).

W dystansie Super Sprintu najlepszym zawodnikiem okazał się Adam Kuś, który trasę zawodów pokonał w 49:43. Drugi zawodnik, Adam Ogłoblin zameldował się na mecie 49 sekund później. Podium uzupełnił Janusz Zienkiewicz. 

Sobota – 2. miejsce OPEN na dystansie Super Sprint, prowadzenie do ostatniego kilometra, gdzie jak torpeda minął mnie Adam Kuś, a godzinę po wbiegnięciu na metę pływanie w sztafecie na 1/4, do której dołączyłem na dzień przed startem, bo Wojownikom Babci Ropuchy wysypał się zawodnik. I była to dobra decyzja, za rok tez się na to piszę – napisał po zawodach Ogłoblin. 

W rywalizacji kobiet na dystansie Super Sprintu czasem 59:27 triumfowała Aleksandra Szymkiewicz. Na drugim miejscu ulokowała się Aleksandra Leszczyńska, a na trzecim Milena Budrewicz

Jedna z największych imprez w Europie pod względem liczby uczestników, świetna organizacja i atmosfera, a expo tak ciekawe i smaczne że spóźniliśmy się na oficjalna dekoracje – relacjonowała zwyciężczyni. 

Wyjątkowymi startami były z pewnością starty zawodników, biorących udział w zmaganiach w tandemie. W wyścigu mogliśmy zobaczyć m.in. Jakuba Graczykowskiego, znanego jako Rozbiegany Konferansjer, który wystartował razem z Mikołajem, poznanym dzięki działalności Fundacji Fizjotriterapia. Follow your dreams. W tandemie startowała również para Ola Kieda i pięcioletnią Mia. Dla Kiedy był to debiut w starcie z dziewczynką z niepełnosprawnością i jak przyznała: „to były piękne emocje”. 

Marcinek po raz pierwszy

W sobotę na starcie zameldowali się również zawodnicy dystansu 1/4 (950m pływania, 45km jazdy rowerem oraz 10,5km biegu).

W kategorii mężczyzn najlepszy czas zanotował Tomasz Marcinek, który linię mety przekroczył ponad 2 minuty przed drugim Tomaszem Spaleniakiem. Na najniższym miejscu podium stanął Paweł Mazur. 

Na pierwszym miejscu w rywalizacji kobiet ulokowała się Małgorzata Nowak, wyprzedzając Annę Peterek (2:14:12) i Monikę Jadczak (2:16:35).

Podwójne zwycięstwo

Kolejnym dniem rywalizacji Bydgoszczy był dystans 1/8 IM. W rywalizacji mężczyzn sukces dnia poprzedniego powtórzył Tomasz Marcinek, zdobywając kolejne pierwsze miejsce. Drugim zawodnikiem na mecie był Łukasz Krieger, a podium uzupełnił Michał Marciniak

Niedzielny start nie należał do prostych przede wszystkim przez panujący upał. Jednak jak podkreślała, zwyciężczyni kategorii kobiet Angelika Kowalska, atmosferę dodatkowo podgrzewała obecność kibiców i ich mocny doping. Druga zawodniczka, Aleksandra Bańbor, na trasie uległa wypadkowi, najeżdżając na przewrócony przez wiatr pachołek, wyznaczający trasę.

Jak ja wsiadłam na ten rower po tym szlifie to nie mam pojęcia. Naoglądałam się chyba Tour de France za bardzo – skomentowała na swoim instagrmie Bańbor. 

Trzecie miejsce zajęła Martyna Lewandowska.

To był przecudowny dzień na Enea Bydgoszcz Triathlon. Pogoda dopisała, poszczególne etapy poszły dobrze, a strefy zmian chyba trzeba będzie poćwiczyć – napisała po zawodach.

Mocny powrót Krawczyka i „cud” w Bydgoszczy

W niedzielę rozegrane zostały również zawody na dystansie 1/2 IM. W kategorii mężczyzn pierwsze miejsce z czasem 3:44:04 zajął Jacek Krawczyk, który od samego początku trzymał bardzo mocne tempo. Ostatecznie zawodnik zameldował się na mecie ponad 15 minut przed drugim Łukaszem Lisem. Trzecie miejsce zajął Piotr Szczęśniak. 

Krawczyk, jak przyznał po zawodach, start w Bydgoszczy traktował jako „odkucie się” za zawody w Suszu, gdzie w kategorii OPEN zajął 258. miejsce. 

Szczęśliwy weekend w Bydgoszczy przyniósł mi wygraną na dystansie 1/2 IM na Enea Bydgoszcz Triathlon. Po Mistrzostwach w Suszu udało się wrócić na właściwe tory. Dziękuję organizatorom za zaproszenie i wszystkim kibicom za wystrzałowy doping na trasie – napisał po zawodach. 

Wśród kobiet na najwyższym miejscu podium stanęła Ewa Susmarska z czasem 4:54:53, która zaonotwała pierwsze w karierze zwycięstwo w kategorii OPEN. Na drugiej pozycji ulokowała się Joanna Szablińska-Piernik, a na trzeciej Marta Motylewska

Wygrałam to! Jeśli na świecie dzieją się cuda, to jeden z nich miał miejsce wczoraj na połówce Enea Bydgoszcz Triathlon – skomentowała swoją wygraną Susmarska.

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,454ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze