„Najlepszy” otrzymał 5 nagród na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Film „Najlepszy„, opowiadający o życiu Jerzego Górskiego, otrzymał łącznie pięć nagród podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (FPFF) w Gdyni. Nagrodę Publiczności ufundowaną przez Telewizję Kino Polska odebrał Łukasz Palkowski, reżyser filmu. Złotego Klakiera – nagrodę Radio Gdańsk S.A. przyznano za najdłużej oklaskiwany film Konkursu Głównego Gdynia Festiwal Filmowy (owacje trwały aż 7 minut 57 sekund), Nagrodę Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą. Natomiast nagrody indywidualne otrzymali Kamila Kamińska za profesjonalny debiut aktorski, a Marek Warszewski za scenografię do filmu. Historia Jurka Górskiego, to opowieść o 14 latach uzależnienia od narkotyków, papierosów i alkoholu, 6 latach ciężkiego treningu i terapii, co doprowadziło go do wygrania prestiżowych zawodów Double Ironman i zdobycia brązowej klamry w biegu na 100 mil – The Western States Endurance Run.  

 

Najlepszy festiwal sala.jpg

Fot. FB Najlepszy

 

Film Łukasza Palkowskiego oparty jest na prawdziwym życiorysie niezwykłej osoby, którą społeczność Akademii Triathlonu doskonale zna – jest nią Jerzy Górski.

 

Przed wejściem filmu do kin, 8 listopada, na rynku ukaże się powieść biograficzna o Jerzym Górskim, którą napisał Łukasz Grass – redaktor naczelny Business Insider Polska i Akademii Triathlonu.

 

IMG 3717

 

Książka pod tytułem „Najlepszy” będzie opowiadać o niezwykłej walce młodego człowieka z uzależnieniem od narkotyków, alkoholu i papierosów. 14 lat brania morfiny i heroiny wyniszczyły jego organizm do tego stopnia, że ważąc 48 kg trafił na detoks do wrocławskiego szpitala. Po dwuletniej terapii w Monarze rozpoczął karierę sportowca w klubie Chrobry Głogów. Ciężki i systematyczny trening – łącznie przez 6 lat – doprowadził Górskiego do wygrania prestiżowych zawodów Double Ironman (prawie 8 km pływania, 360 km jazdy rowerem i 84 km biegu), okrzykniętych w prasie nieoficjalnymi mistrzostwami świata na tym dystansie. Zawody w Huntsville w Alabamie organizowano od 1984 roku, kiedy to po raz pierwszy w historii ścigano się na tak morderczym dystansie. Jeszcze w 1995 roku The Independent wprost pisał o „World Double Ironman Championships in Huntsville”, mimo, że takiego określenia w oficjalnej nazwie nie zawierały. Janusz Kalinowski, dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, tak pisał o tych zawodach w 1990 roku w „Kurierze Polskim” :

 

2 str._art._Kurier_Polski_Ros_z_kury_1990

 

IMG 3405

 

Przeczytaj wywiady z Jerzym Górskim, jakie na Akademii Triathlonu przeprowadził Łukasz Grass: 

 

Część I:  „Zacząłem ćpać życie na nowo” 

Część II: „Hawaje Górskiego” 

 

arek kuba_najlepszy2017

 

W artykule: „Pierwszy zwiastun filmu „Najlepszy i zapowiedź książki” zobaczycie zdjęcia z planu filmowego i trailer filmu.  

 

Film wejdzie na ekrany kin 17 listopada 2017 roku.

 

Najlepszy festiwal ściana.jpg

Fot. FB Najlepszy

reżyseria: Łukasz Palkowski („Bogowie”, „Rezerwat”)
scenariusz: Agatha Dominik, Maciej Karpiński („Różyczka”, „Córy szczęścia”, „W ukryciu”)
zdjęcia: Piotr Sobociński Junior (“Wołyń”, „Drogówka”, „Róża”, „Układ zamknięty”, „Bogowie”)
muzyka: Bartosz Chajdecki
scenografia: Marek Warszewski („Miasto 44”, „Karbala”)
kostiumy: Barbara Łagowska, Izabela Izbińska
charakteryzacja: Ewa Drobiec
dźwięk: Jarosław Bajdowski
montaż: Jarosław Barzan
obsada: Jakub Gierszał, Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos, Artur Żmijewski, Magdalena Cielecka, Kamila Kamińska, Anna Próchniak, Adam Woronowicz
produkcja: Iron Films
Facebook: https://www.facebook.com/najlepszyfilm/

 

Najlepszy nagroda publiczności.jpg

Fot. FB Najlepszy

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,468ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane