Finał cyklu Garmin Iron Triathlon 2017 za nami – tłumy triathlonistów i kibiców w Płocku!

W niedzielę 16 lipca zakończyła się rywalizacja w tegorocznej edycji najstarszego cyklu triathlonowego w Polsce – Garmin Iron Triathlon. Od początku istnienia cyklu wystartowało w nim prawie 14 tysięcy zawodników. W tym roku gospodarzem wielkiego finału był Płock. Do startu w finałowych zawodach zgłosiło się ponad 800 zawodniczek i zawodników, którzy startowali indywidualnie oraz w triathlonowych sztafetach i mieli do wyboru dwa dystanse: 1/4 IM i 1/8 IM. Najmłodsi zmagali się podczas zawodów biegowych – Garmin Kids.

git2017 Pock_foto

Płocki finał zlokalizowany był na urokliwym Starym Rynku w Płocku, tu mieściło się biuro zawodów, strefa zmian, EXPO oraz meta. Etap pływacki odbył się w Zalewie Sobótka, położonym nad Wisłą, u stóp 50-metrowej skarpy. Trasa kolarska przebiegała przez Maszewo i Brwilno w stronę miejscowości Biskupice, drogą wojewódzką nr 562, a po każdej pętli triathloniści przejeżdżali przy samym urzędzie miejskim, tuż obok strefy zmian. Najbardziej widowiskowy był z pewnością bieg, podczas którego zawodników można było obserwować w pobliżu Starego Rynku, na ulicach centrum miasta i na górnej promenadzie wzdłuż Wisły.

git2017 Pock_foto1

Tradycyjnie zawody rozpoczęły się od startów dzieci, które wzięły udział w biegach na: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat). Po dzieciach do rywalizacji przystąpili triathloniści, którzy mieli do pokonania krótszy dystans – 1/8 IM. Najlepsi okazali się: Bartosz Latawiec (Warsaw Masters Team) z czasem 01:08:46, drugi na mecie był Tomasz Kowalski (Trinergy Team, 01:08:59), a trzeci Jakub Śliwka, którego czas na mecie to: 01:10:06. Wśród pań zwyciężyła Marta Łagownik (Smaruj na trening team, 01:11:06), druga na podium była Marta Zygmunt (MLUKS Triathlon Koło, 01:13:46), trzecia linię mety przekroczyła Wioleta Jarocka (Tri Level, 01:18:03).

W samo południe odbył się start głównego dystansu, czyli popularnej „ćwiartki”. Pierwszy po pływaniu był Robert Wilkowiecki, drugi Marcin Ławicki, a trzeci Maciej Bodnar. Po etapie rowerowym najlepszy był już Łukasz Kalaszczyński, po nim na trasę biegowa ruszyli kolejno: Marcin Ławicki i Robert Wilkowiecki.

git2017 Pock_foto2

Po niezwykle zaciętej walce, w finałowej edycji cyklu Garmin Iron Triathlon, zwyciężył Łukasz Kalaszczyński (GVT BMC), którego czas na mecie to: 02:01:00. Drugie miejsce zajął Marcin Ławicki (MKS Polkowice CCC Sprandi, 02:01:42), trzecie miejsce na podium wywalczył Robert Wilkowiecki (GVT BMC, 02:02:29). Rywalizację kobiet wygrała Monika Smaruj (Smaruj na trening team) osiągając wynik: 02:19:05. Drugie miejsce przypadło Annie Peterek (Loco Print Team, 02:29:17), a trzecie Monice Sierpińskiej (WMT, 02:34:26).

Klasyfikacja generalna cyklu, czyli „Battle of the sexes” (bitwa płci), to połączona klasyfikacja kobiet i mężczyzn. Klasyfikacja ta prowadzona jest oddzielnie dla dystansu 1/4 IM oraz dla 1/8 IM. Łączny czas najlepszych czterech wyników z imprez na dystansie 1/4 IM pierwszego mężczyzny i łączny czas pierwszej kobiety porównano z wynikami Mistrzów Świata z Hawajów z 2016 roku: Jana Frodeno (8:06:30) i Danieli Ryf (8:46:46). Analogicznie przeprowadzono klasyfikację generalną na dystansie 1/8 IM. Poszczególne wyniki porównano do Mistrzów Świata z Australii w 2016 roku, Tima Reeda (3:44:14) oraz Holly Lawrence (4:09:12).

Bezdyskusyjne zwycięstwo w klasyfikacji „Battle of the sexes” z czasem 07:59:18 odniósł Marcin Ławicki i odebrał nagrodę główną, czyli rower Giant Trinity Advanced Pro 2. Drugie miejsce w „generalce” przypadło Maciejowi Bodnarowi, który pokonał „Ironmana na raty” w czasie 08:04:27 i otrzymał urządzenie marki Garmin. Trzecie miejsce zajął Robert Wilkowiecki, a jego łączny czas to 08:05:05, a jego nagroda to najnowszy model pianki Arena.

rower

Na dystansie 1/8 IM najlepsza okazała się Marta Łagownik, jej łączny czas z najlepszych czterech imprez wyniósł 04:29:50, wyprzedziła Bartosza Latawca, którego wynik to 04:26:20. Trzecie miejsce w „Battle of the sexes” zajął Tomasz Wojciechowski (Tom-Car Konin, 04:32:18).

Najlepszą drużyną w całym cyklu Garmin Iron Triathlon 2017 została Kuźnia Triathlonu z czasem 42:54:32. Drugie miejsce zajęła ekipa Labosport Team (43:52:18), a trzecie Kadyny Folwark Hotel Triathlon Team (53:28:23).

Jak zawsze, w trakcie wielkiego finału Garmin Iron Triathlon, zawodnicy, którzy ukończyli minimum cztery imprezy wchodzące w skład cyklu GIT 2017, wzięli udział w konkursie pn. „Kto pierwszy, ten lepszy”. Nowym samochodem SUV 3008 Peugeot wyjechał z Płocka Marcin Nowak z Kuźni Traithlonu, drugie miejsce i urządzenie firmy Garmin wygrał Czesław Gryzik Wataha Team, a piankę firmy Arena wygrał Krzysztof Czyż.

git2017 Pock_foto4

Wyniki z zawodów w Płocku oraz z klasyfikacji generalnej cyklu dostępne są na stronie www.irontriathlon.pl