Frodeno oskarża Wiltshire’a o celowe utrudnianie pływania

Jan Frodeno tuż po Mistrzostwach Świata Ironman Kona 2016 był zażenowany zachowaniem jednego ze swoich rywali. Aktualny mistrz świata w rozmowie z dziennikarzami powiedział przed kamerami:

 

“Nie mogłem rozerwać grupy na pływaniu, głównie dzięki Harremu Wiltshire (GBR). (Harry) jeśli mnie oglądasz to musisz wiedzieć, że jesteś ch…. Harry w drodze powrotnej ciągle płynął na moich plecach i prawdopodobnie celowo mi przeszkadzał. To było naprawdę niesportowe zachowanie.”

 

Po poruszeniu mediów Jan Frodeno napisał na swoim Twitterze, że wypił zbyt wiele piwa odnosząc się do niecenzuralnego słowa i przeprosił za swój język. Jednak nie odstąpił od swoich zarzutów. Harry Wiltshire nie wydaje się być urażony tą sytuacją i pogratulował Janowi zwycięstwa.

 

Harry Wiltshire wyszedł jako pierwszy z wody z czasem 48 minut. Dzięki temu zgarnął premię od sponsora. Ostatecznie ukończył wyścig na odległym, jak na PRO, 106 miejscu z czasem 9:24:18.

 

Wygląda na to, że Harry wraca do swoich starych zachowań. Harry Wiltshire w 2011 został zawieszony w prawach zawodnika przez ITU na sześć miesięcy za niesportowe i niebezpieczne zachowanie. Powodem była taka sama sytuacja na Mistrzostwach Europy w triathlonie w stosunku do Javiera Gomeza (ESP). W tamtym wyścigu wygrał Alistair Brownlee.

 

Na poniższym filmiku można zobaczyć jak Harry Wiltshire skutecznie przeszkadzał Javierowi Gomez. Płynął na jego plecach, nie odstępował go nawet przy próbie ucieczki Gomeza oraz blokował go przy wyjściu z wody. Takie zachowanie jest niedopuszczalne.

 

Powiązane Artykuły

4 KOMENTARZE

 1. Maciej Żywek, zacytowałem wypowiedź Jana Frodeno. Nie są to słowa wyrwane z kontekstu, ani tym bardziej plotki. W internecie można obejrzeć jego wypowiedź. Jeżeli Jan wypowiedział się w ten sposób musiał mieć do tego powody. Nie zmyślał.

  – No tak, Jan powiedział – słowo ciałem się stało. Przed wypowiedzią Frodeno problem nie istniał, po wypowiedzi dla niektórych problem był oczywisty. To nie jest sytuacja jak z 2011 roku, gdzie sprawa była oczywista.

  Na Twitterze przeprosił za niecenzuralne słownictwo, lecz nie cofnął swoich oskarżeń. W dalszym ciągu uważa, że postawa Harrego nie była w porządku. Napisał, że swoim pływaniem blokował a nie przewodził.

  – Część zawodników (nie tylko Wiltshire) celowała w rekord trasy pływackiej. Po co miałby blokować? To spowalnia obydwu zawodników? Co wtedy z Pottsem, który wydaje się groźniejszym rywalem w wodzie?

  Jakby sytuacja była odwrotna w stosunku do Frodeno też bym o tym napisał. Cała sytuacja pokazuje, że nacisk sponsorów na zawodników – zwyciężyć część pływacką lub rowerową (Diamondback) – nie ważne jakim kosztem, nie kończy się dobrze. Warto próbować, w końcu amatorzy wydają co roku miliony na sprzęt.

  Masz rację, nie widziałem wpisu, w którym Frodo przeprosił za swoje słownictwo. Dodam go do artykułu, ale to co napisałem nie jest plotką

  -Plotką jest informacja o premii za wyjście z wody. Nigdzie nie ma takiej oficjalnej informacji. Można użyć słowa „prawdopodobnej”. „Harry Wiltshire nie wydaje się być urażony tą sytuacją i pogratulował Janowi zwycięstwa”. W tym zdaniu na pewno „wyciąłbym nie wydaje się być urażony” 2 przykłady:
  1.harrywiltshire: @janfrodeno no worries congrats again Understand if you didn’t like my positioning, but to be clear u r not suggesting I tried to hit you?
  2.harrywiltshire: Congratulation to @janfrodeno a fantastic performance and deserved champion. However unbecoming and unnecessary to make false accusations.

  tylko padło z złotego medalisty IO i dwukrotnego Mistrza Świata w Ironman

  -…a jednocześnie zawodnika sponsorowanego w ramach bardzo kontrowersyjnego projektu Bahrain 13. Świat nie jest czarno-biały, niestety.

  , a niezaprzeczalnym faktem jest, że Harry Wiltshire w 2011 został zawieszony w prawach zawodnika przez ITU na sześć miesięcy za niesportowe i niebezpieczne zachowanie. Powodem była sytuacja na Mistrzostwach Europy, którą opisałem, a interpretacja, jaką czytam u Ciebie jest inna od komisji ITU – każdy ma prawo do interpretowania tej sytuacji po swojemu. Ja przychylam się do opinii sędziów.

  – nie interpretuję sytuacji z 2011 roku. Odnoszę się tylko do Hawajów. Uważam, że w 2011 roku Wiltshire przesadził i spotkała go właściwa kara. Bardzo surowa, ponieważ zakończyła jego karierę w ITU i marzenia o Londynie 2012.

  Domagasz sie ode mnie filmu z Hawajów – nie mam – zacytowałem to, co powiedział Frodeno. Uważasz, że powinienem był pominąć taką informację?

  – proponuję, żebyś najpierw obejrzał film z Hawajów i wtedy z pełną odpowiedzialnością użył słów „taka sama sytuacja”

  Nie natknąłem się jeszcze na inne opinie, ale jeżeli takowe masz, możesz wpisać w komentarzu. Jeżeli znajdę, dopiszę natychmiast.

  – opinie można znaleźć na Slowtwitch, lub w komentarzach pod postami informującymi o tej sprawie. Mi zajęło to 15 minut. Są opinie broniące obu stron. Większość trzyma z Frodeno, ale argumentacja jest podobna jak u Ciebie, „bo w 2011 było TAK SAMO”

 2. Maciej Żywek, zacytowałem wypowiedź Jana Frodeno. Nie są to słowa wyrwane z kontekstu, ani tym bardziej plotki. W internecie można obejrzeć jego wypowiedź. Jeżeli Jan wypowiedział się w ten sposób musiał mieć do tego powody. Nie zmyślał. Na Twitterze przeprosił za niecenzuralne słownictwo, lecz nie cofnął swoich oskarżeń. W dalszym ciągu uważa, że postawa Harrego nie była w porządku. Napisał, że swoim pływaniem blokował a nie przewodził. Jakby sytuacja była odwrotna w stosunku do Frodeno też bym o tym napisał. Cała sytuacja pokazuje, że nacisk sponsorów na zawodników – zwyciężyć część pływacką lub rowerową (Diamondback) – nie ważne jakim kosztem, nie kończy się dobrze. Warto próbować, w końcu amatorzy wydają co roku miliony na sprzęt.

  Masz rację, nie widziałem wpisu, w którym Frodo przeprosił za swoje słownictwo. Dodam go do artykułu, ale to co napisałem nie jest plotką tylko padło z złotego medalisty IO i dwukrotnego Mistrza Świata w Ironman, a niezaprzeczalnym faktem jest, że Harry Wiltshire w 2011 został zawieszony w prawach zawodnika przez ITU na sześć miesięcy za niesportowe i niebezpieczne zachowanie. Powodem była sytuacja na Mistrzostwach Europy, którą opisałem, a interpretacja, jaką czytam u Ciebie jest inna od komisji ITU – każdy ma prawo do interpretowania tej sytuacji po swojemu. Ja przychylam się do opinii sędziów.

  Domagasz sie ode mnie filmu z Hawajów – nie mam – zacytowałem to, co powiedział Frodeno. Uważasz, że powinienem był pominąć taką informację?
  Nie natknąłem się jeszcze na inne opinie, ale jeżeli takowe masz, możesz wpisać w komentarzu. Jeżeli znajdę, dopiszę natychmiast.

 3. Dokładnie Maciek, ja tu widzę jak płyną bark w bark, każdy z nich mógł odpłynąć w bok jednak nie chciał bo korzystali ze zmniejszonego oporu hydrodynamicznego.

 4. Adrian,
  Z Twojego artykułu wynika, że skoro Wiltshire przeszkadzał Gomezowi, przeszkadzał również Frodeno. To zresztą argumentacja większości opinii przeciwko Brytyjczykowi w tej sprawie. Sprawdziłeś inne opinie? Obejrzałeś transmisję? Dopisałeś informację, że Frodeno przeprosił za swoje słowa na Twitterze, wspominając o kilku piwach za dużo na afterparty?
  Jest wiele osób, które uważa, że na pływaniu nie działo się nic, co można podciągnąć pod agresywne zachowanie i celowe przeszkadzanie. Pływanie w triathlonie jest kontaktowe i w przeciwieństwie do zawodów open water nie ma tam kartek i ostrzeżeń. Zawodnicy w kategoriach wiekowych mają z całą pewnością o wiele więcej takich sytuacji.
  Żeby było jasne, nie popieram niesportowego zachowania. Nie bronię Wiltshire, bo nie oglądałem tak dokładnie transmisji. Po sprawie z Gomezem powinien unikać jakichkolwiek niejasnych sytuacji.
  Chciałbym jednak widzieć artykuł, w którym jest treść, a nie plotka.
  Premia od sponsora? Skąd wiesz? To nie są oficjalne informacje. Ja nigdzie nie spotkałem się z komunikatem o premii.
  Taka sama sytuacja? Czy mógłbyś pokazać film z Hawajów, żebyśmy mogli porównać?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,473ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane