Fundacja NON IRON na Gali Polskiego Triathlonu

Fundacja Krzewienia Kultury fizycznej NON IRON będzie obecna podczas Gali Polskiego Triathlonu. W środowisku triathlonowym jest już rozpoznawalną „marką”. Głównym celem fundacji, jest wprowadzanie w życie idei „wychowania poprzez sport”. Pomysłodawcy projektu kierują zbierane środki do dzieci z trudnych środowisk. Dzieci te często tkwią w biedzie, przemocy i dysfunkcyjności. Dzięki udziałowi w regularnych zajęciach sportowych uczą się systematyczności, walki ze swoimi słabościami oraz, przezwyciężania trudności. Sport wzmacnia ich charaktery i dodaje siły, której zazwyczaj nie wynoszą z domu.

 

Fundacja działa bardzo prężnie. W ciągu dwóch lat działalności zainicjowała szereg projektów, przede wszystkim projekt „na dobry start”, oraz „sportowe wakacje”. Pierwszy z nich to wspieranie i finansowanie zajęć sportowych dla dzieci ze świetlic środowiskowych i domów dziecka. W tej chwili już ok. 90 dzieci dzięki Fundacji może uczestniczyć w zajęciach sportowych, trenują badmintona, lekkoatletykę, a także karate. Dzięki ‘sportowym wakacjom’ podopieczni Fundacji mieli szansę wyjechać na letnie obozy sportowe z prawdziwego zdarzenia, czy też wziąć udział w wakacyjnych półkoloniach, w czasie których co dzień rozwijali swoją sprawność fizyczną.

 

Poza główną działalnością, fundacja znajduje się realizuje także projekt „zawodnicy”, w ramach którego wsparciem fundacji objęci są młodzi triathloniści. Nad projektem czuwa Tomek Kowalski. Do tej pory projektem zostali objęci Miłosz Sowiński, Jacek Tyczyński, Sergiusz Sobczyk, a także niedawno zmarła triathlonistka, Magdalena Mielnik (więcej w artykule Nie żyje Magdalena Mielnik – triathlonistka z Olsztyna). Działania te są finansowane przez zawodników amatorów, podopiecznych Tomka Kowalskiego, a nie przez darczyńców Fundacji.

Organizatorzy Gali Polskiego Triathlonu wraz z Fundacją Non Iron chcą uaktywnić potencjał ludzi z pasją, którzy zbiorą się w jednym miejscu na corocznej Gali 25 listopada. Każdy uczestnik będzie miał możliwość wesprzeć Fundację. Przygotowaliśmy specjalne puszki, które będą ustawione na każdym stoliku. Datki są dobrowolne.


Fot. Fundacja NON IRON – zajęcia karate w Jezioranach

 

Większość swoich projektów Fundacja Non Iron realizuje we współpracy z Fundacją dla dzieci i młodzieży Kółko Graniaste, która ma pod opieką ok. 60 świetlic środowiskowych w woj. Warmińsko Mazurskim. Celem Non Iron jest zapewnienie zajęć sportowych wszystkim podopiecznym. Zachęcenie dzieci do uprawiania sportu nie należy jednak do najłatwiejszych zadań, nie mają one zazwyczaj wsparcia rodziców, nie są przyzwyczajone do przestrzegania reguł i zasad. Tym bardziej zatem cieszy, że już tak wiele młodych ludzi udało się zapalić do uprawiania sportu. Prowadzący zajęcia widzą jak duża zmiana w psychice, podejściu do życia, rówieśników dokonuje się w dzieciach z miesiąca na miesiąc. Fundacja finansuje jedynie zajęcia sportowe, które odbywają się co najmniej dwa razy w tygodniu, bo tylko wówczas, gdy sport uprawiany jest regularnie może pełnić rolę wychowawczą i kształtować charakter młodego człowieka. Celem nie jest zapewnienie dzieciom incydentalnych atrakcji, ale autentyczne zarażenie bakcylem sportowym. Udaje się to dzięki fantastycznym i zaangażowanym trenerom współpracującym z fundacją. Non Iron wspiera nie tylko dzieci, ale i lokalnych trenerów z pasją i pomysłem, którzy nie boją się wyzwań, jakim jest praca z trudną młodzieżą. Każdy pomysł, który zmierza do realizacji głównego celu fundacji jest przyjmowany z dużą otwartością.

 

Fot. Fundacja NON IRON, dzieci ze świetlicy przy ul Towarowej w Olsztynie, biorą udział w biegu przy okazji osztyńskiego Elemental Tri.

 

Fundację Non Iron tworzą triathloniści amatorzy, nasi koledzy i koleżanki z zawodów: Małgorzata Nowacka, Magdalena Bartkiewicz Podoba, Katarzyna Lewandowska, Anna Zdort, Tomasz Nowacki, Jacek Podoba, Jacek Lewandowski, Paweł Zdort, Arkadiusz Podziewski, Łukasz Komierowski i Bartosz Krużewski. To grupa znajomych/przyjaciół, których połączyła wspólna pasja sportowa. Obserwując rozwój własnych dzieci i zbawienny wpływ sportu w procesie wychowawczym, postanowili realizować cel „wychowania przez sport” również poza swoimi rodzinami. Wśród dzieci, które nie mają środków i innych możliwości na rozwój i odkrywanie swoich pasji. Nie chcą kreować mistrzów, ale zaszczepić w dzieciakach przekonanie, że największa wygrana, to wygrana ze swoimi słabościami i ograniczeniami. Przewodnie hasło Non Iron bowiem głosi – „Bo nie każdy jest z żelaza”

Więcej o Fundacji Non Iron i realizowanych projektach można przeczytać na stronie internetowej: www.noniron.org oraz na profilu Facebook https://web.facebook.com/FundacjaNONiron/

 

 

Fot. Fundacja Michał Kiriczenko – trener z pasją, uczestniczki zawodów biegowych z świetlicy w Zgierzu.


Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,317ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze