Grzegorz Zgliczyński z podwójnym tytułem Mistrza Świata w kategorii M50-54

Podczas Mistrzostw Świata w Cozumel były rozgrywane także wyścigi amatorskie na trzech dystansach, olimpijskim, sprint oraz aquathlon. Około 1400 zawodników z całego świata przybyło na meksykańską wyspę aby walczyć o tytuły mistrzowskie ITU. Triathloniści reprezentowali 62 kraje w grupach wiekowych. Ze względu na lokalizację zawodów najwięcej osób było z Meksyku, bo aż 614. Kategorie wiekowe były podzielone co 5 lat, tak samo u kobiet jak i u mężczyzn. Jedynym Polakiem startującym w tak zwanych age group to był Grzegorz Zgliczyński. Grzegorz rywalizował z powodzeniem aż w trzech konkurencjach w kategorii M50-54. Zaczął od zwycięstwa w aquathlonie. Następnie w sprincie był piąty, lecz na dystansie olimpijskim znowu okazał się najlepszy. Podsumowując Grzegorz Zgliczyński zdobył dwa tytuły Mistrza Świata, na dystansie olimpijskim oraz w aquathlonie w kategorii M50-54.

GrzegorzZgliczynskiZPodwojnymTytulemMistrzaSwiata1

Na uwagę zasługuje najstarsza zawodniczka siostra Madonna Buder (USA), która w wieku 86 lat zmagała się z dystansem olimpijskim. Niestety nie udało jej się oficjalnie ukończyć zawodów (NC – did not complete the course) z powodu bardzo silnego prądu w Morzu Karaibskim. Wielu zawodników miało przez to problem, płynąc stali w miejscu jak na bieżni elektrycznej. Siostra Madonna spędziła w wodzie około 1 godzinę i 20 minut. Całą trasę pokonała w 4:51:40. Wśród mężczyzn najstarszym zawodnikiem był także 86 letni Winston Allen (USA), wystartował na dystansie sprinterskim i ukończył go w czasie 2:22:04.
Miejmy nadzieję, że przyszłoroczny Wielki Finał w Rotterdamie przyciągnie więcej Polaków.