Gustav Iden: ”Jestem inny, bo jestem mądrzejszy od reszty”

Już sześć lat temu wiedziałem, że będę najlepszy – mówi Gustav Iden w najnowszym filmie PTO. Mistrz świata z pewnością zna swoją wartość. 

ZOBACZ TEŻ: Jedyny triathlonista, którego obawiają się Norwegowie

Jest mistrzem świata na dystansie Ironman. Dwukrotnym mistrzem świata Ironman 70.3. Nigdy nie przegrał wyścigu organizacji Professional Triathletes Organisation i jak pokazał w filmie dokumentalnym opublikowanym przez PTO, nie brakuje mu pewności siebie. 

„Winning is a choice”

Gustav Iden, jak sam przyznaje, wie, że wiele rzeczy, które mówi, może być postrzegane jako aroganckie. Jednak zdaniem 26- latka jest on po prostu szczery.

Już sześć lat temu wiedziałem, że będę najlepszy. Może się wydawać, że jestem nieco arogancki w swoich ambicjach. Każda rada życiowa, którą dostajesz od wszystkich, brzmi: bądź sobą. Prowadzenie fałszywego stylu życia, w którym jestem fałszywie skromny … myślę, że byłoby niezwykle męczące. Myślę, że najlepiej jest być otwartym – mówi w filmie PTO. 

Gustav Iden podkreśla, że w sporcie, kluczowe jest odpowiednie nastawienie. I chociaż jak twierdzi, w triathlonie nie jest tylko po to, aby zwyciężać, a po to, żeby dobrze się bawić, to ważne jest posiadanie wiary we własne umiejętności. Hasło, które mu towarzyszy to: zwyciężanie jest wyborem.

Jeśli masz wiarę w siebie, że zamierzasz wygrać, dobrze jest powiedzieć, że zamierzasz wygrać. 

„Jestem mądrzejszy niż zwykły triathlonista”

To, co zdaniem Gustava Idena odróżnia go od reszty triathlonistów, to wiedza i umiejętność jej praktycznego wykorzystania w odpowiednim momencie zawodów, czy treningu.

Myślę, że mam zdolność do przyjmowania wszystkich informacji i sortowania ich, a następnie podejmowania właściwych decyzji w każdym punkcie wyścigum, myślę, że to coś, co robię również w treningu. Myślę, że to właśnie czyni mnie wyjątkowym – jestem mądrzejszy niż zwykły triathlonista. 

Gustav Iden
Źródło: 220 Triathlon

Nie chodzi tylko o talent 

Tiathlon i myśli szkoleniowa w Norwegii w przeciągu ostatniej dekady znacząco się rozwinęły. Iden wspomina, że jeszcze, gdy zaczynał swoją przygodę z triatlonem, Norwegowie nie mieli żadnego doświadczenia. 

Kiedy  zaczynałem z Triathlon Norway, nie mieliśmy w zasadzie nic. Byłem pierwszym sportowcem … pierwszym pokoleniem w drużynie narodowej. Przed nami naprawdę nie było nic. Absolutnie nic.

To właśnie odmienne podejście Norwegów jest kluczem do ich sukcesu. Nie chodzi tylko o talent, a o wyjątkową drużynę.

Niektórzy ludzie nie rozumieją, jak daleko jesteśmy do przodu, jeśli chodzi o nasze szkolenie. To nie talent sprawił, że jesteśmy dobrzy. To naprawdę, naprawdę dobra kultura w zespole, która uczyniła nas tak niesamowitą drużyną. 

ZOBACZ TEŻ: „Norweska metoda”. Jak wyglądają słynne testy mistrzów świata?

„Jestem teraźniejszością i przyszłością”

Jakie są cele Gustava Idena? Być: „The Greatest of All Time”. 

Aby zostać nazwanym największym wszech czasów, musisz udowodnić, że nim jesteś. Nigdy nie mieć żadnych słabości. Niezależnie od tego, jaka jest trasa, jakie są warunki, jesteś w stanie wygrać. Do tej pory Jan [Frodeno] był najbliżej [miana Greatest of All Time], ale mam nadzieję, że mogę mu pokazać, że nie jest łatwo mieć ten tytuł na zawsze. Myślę, że jestem teraźniejszością triathlonu i jednocześnie przyszłością. Nigdzie się nie wybieram i chcę to kontynuować, aż będę stary jak Jan (śmiech). Nie widzę siebie robiącego cokolwiek innego.

Cały film możecie zobaczyć na YouTube lub bezpośrednio na stronie. 

ZOBACZ TEŻ: Jan Frodeno nie wystartuje w Nicei?

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,386ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze