Gwiazda curlingu Joanne Courtney zmienia dyscyplinę na triathlon

Po podjęciu decyzji o zakończeniu sportowej kariery w curlingu Joanne Courtney musiała znaleźć nowe wyzwanie. Okazał nim się triathlon. Już w ten weekend utytułowana zawodniczka zadebiutuje w nowej dyscyplinie podczas PTO Canadian Open.

Rzadko zdarza się, by zawodnik specjalizujący się w sporcie zimowym obrał tak różniący się od dotychczasowego kierunek. Pod koniec lutego Joanne Courtney zdecydowała, że robi sobie przerwę od curlingu. Następnie podjęła decyzję, że wystartuje w triathlonie

Miała kilka miesięcy na to, żeby przygotować się do swojego debiutu, którym jest wyścig na 25 km [0,5-20-4,5 km] w inaugurującym evencie otwierającym tegoroczny The PTO Tour. Pochodząca z Kanady zawodniczka zmierzy się z pierwszym w swoim życiu triathlonowym startem w sobotę 23 lipca.

25 lat w curlingu na razie wystarczy

Joanna Courtney zaczęła trenować curling, gdy miała 7 lat. „Poważną” rywalizację zaczęła we wczesnych latach nastoletnich. Krok po kroku doszła do tego, że uzyskała status profesjonalistki. Znana była ze swojego agresywnego szczotkowania.

Jednym z jej największych osiągnięć jest Mistrzostwo Świata z 2017 roku w Pekinie, srebro na Mistrzostwach Świata w Deblu Mieszanym z tego samego roku w Lethbridge oraz udział w Zimowych Igrzyskach Sportowych w 2018 roku, które odbyły się w Pyeongchangu.

W wieku 33 lat zawodniczka postanowiła opuścić lodowisko i nadać swojemu życiu nowe priorytety.

Kiedy analizuję swoją curlingową karierę, to moja etyka pracy jest tym, z czego jestem najbardziej dumna. Na ten moment nie mam już tej sportowej energii i nie jestem w stanie podjąć zobowiązania niezbędnego do tego, by rywalizować z najlepszymi. – Joanne Courtney.

ZOBACZ TEŻ: Henryk Michałowski – złamany kręgosłup nie przeszkodził 81-latkowi w triathlonie

Joanne Courtney oznajmia — kierunek triathlon!

Nie samym sportem żyła Courtney. Okazuje się, że swoje sportowe obowiązki pogodzić musiała z rodzicielstwem [3-letni syn] oraz… pracą. Zawodowo jest ona czynną pielęgniarką na oddziale dializ. To, co skłoniło ją do rezygnacji z curlingu, to jak sama wskazuje, życiowa gotowość do zmian.

Mam teraz 33 lata i po tym, jak trenowałam przez mniej więcej dekadę, curling był najważniejszy i zawsze tak było. Po prostu osiągnęłam taki punkt, kiedy jestem gotowa na małą zmianę.


Jak na sportowca przystało, była już gwiazda curlingu musiała znaleźć nowe wyzwanie. Na początku marca tego roku na jednym z portali podzieliła się informacją, że życiową zmianą, której dokona, będzie jej pierwszy w życiu triathlon  – PTO US Open [100 km]. Ten, w którym wystartuje za trzy dni, będzie tylko przedsmakiem tego, co czeka ją za niecałe dwa miesiące.

Moją pierwszą myślą było to, że nie ma szans na to, że uda mi się tego dokonać. Zawsze jednak pojawiają się takie wątpliwości, kiedy jesteś naprawdę czymś podekscytowany. Za każdym razem, kiedy patrzysz w lustro i pozostaje miesiąc, dwa lub pół roku do dokonania czegoś, czego wcześniej nie byłeś w stanie, jest to coś wielkiego, do czego dążysz w swojej sportowej karierze.

W triathlonie ma wiele do nadrobienia

„Przerzucając się” na triathlon, Courtney musiała wiele się nauczyć. Zamieniając lodowisko na basen, rower i bieganie musi trenować już nie jedną, a trzy różne dyscypliny. Od przyzwyczajenia się do jazdy na rowerze, przez wpinanie butów kolarskich po pierwsze open water – świeżo upieczona triathlonistka na bieżąco relacjonowała swoje postępy w mediach społecznościowych.

Najłatwiejsze dla niej jest bieganie. W ciągu ostatnich dwóch lat Joanne zdążyła pokonać już trzy półmaratony. Na początku przygody z nową dyscypliną stawiała sobie małe cele, takie jak to, by nie utonąć, czy nie spaść z roweru. Powoli jednak robiła widoczne postępy. Jak sama teraz podkreśla, najbardziej ekscytujące jest dla niej to, że w triathlonie zmaga się sama ze sobą.

Myślę, że triathlon to coś, co do mnie pasuje. Sądzę, że doskonale do mnie pasuje i mam nadzieję, że pokocham to tak bardzo, że będę chciała kontynuować swoją przygodę jako triathlonistka amatorka przez lata i zdobędę motywację do tego, by być w formie.

Joanne Courtney stanie do swojej pierwszej triathlonowej rywalizacji już jutro. Wystartuje w jednej z fal, które rozpoczynają wyścig od godziny 7:30 czasu lokalnego – każda kolejna grupa zawodników puszczana będzie z 5-minutowym odstępem.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
1,757ObserwującyObserwuj
343SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze