Historia polskich triathlonistów na igrzyskach olimpijskich 

Kiedy Polacy po raz pierwszy wystartowali na igrzyskach? Kto znajdował się w reprezentacji narodowej? Jakie miejsca zajmowali polscy triathloniści? 

ZOBACZ TEŻ: Buty z obrazem Van Gogha, czyli sztuka dla kolarzy

Debiut Polaków na igrzyskach 

We wrześniu 1994 roku po kilku latach starań triathlon został oficjalnie włączony do programu olimpijskiego jako sport medalowy. Pierwsze triathlonowe wyścigi odbyły się podczas igrzysk olimpijskich w Sydney w Australii. 16 i 17 września 2000 roku na starcie stanęło 48 kobiet i 52 mężczyzn, a pierwsze w historii tytułu mistrzów olimpijskich w triathlonie zdobyli Brigitte McMahon ze Szwajcarii oraz Simon Whitfield z Kanady.

Polacy na igrzyskach olimpijskich wystartowali dopiero 8 lat później, w 2008 roku w Pekinie. W zawodach wzięło udział trzech polskich triathlonistów: Ewa Dederko, Maria Cześnik i Marek Jaskółka.  Jaskółka nie ukończył zawodów. Dederko i Cześnik zajęły kolejno 30. i 35. miejsce. W Chinach reprezentanci Polski rywalizowali m.in. z Janem Frodeno czy Danielą Ryf. 

W kolejnych igrzyskach w Londynie w 2012 roku ponownie wystartowała trójka polskich triathlonistów. Tym razem:  Agnieszka Jerzyk, Maria Cześnik i Marek Jaskółka. Najlepiej spośród reprezentantów Polski poradziła sobie wówczas Agnieszka Jerzyk, która  zajęła 25. miejsce. Cześnik ulokowała się na 31. pozycji, a Jaskółka 47. 

Źródło: Weser Kurier

Powrót po 8 latach 

Ostatnimi igrzyskami, na których Polska miała swojego reprezentanta, były igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro w 2016 roku. Jedyną zawodniczką, której udało się zakwalifikować była Agnieszka Jerzyk. Ostatecznie w Brazylii zajęła 22. miejsce, co stanowi najlepszy dotyczasowym wynik reprezentantów Polski w triathlonie na igrzyskach olimpijskich.  

Po imprezie Jerzyk podjęła decyzję o rezygnacji z rywalizacji o kolejne igrzyska w Tokio. Jak przyznała czuła, że nie osiągnęłaby tam nic wielkiego, a kolejne miejsce w najlepszej dwudziestce nie dałoby jej satysfakcji. Kwalifikacja do Japonii nie udała się też żadnemu z pozostałych reprezentantów Polski. 

Rok 2024 będzie więc pierwszym od 8 lat, w którym na starcie igrzysk olimpijskich ponownie pojawi się reprezentant Polski. W Paryżu zamelduje się Roksana Słupek, która dzięki świetnemu okresowi kwalifikacyjnemu zdobyła miejsce w stolicy Francji poprzez tzw. Nową Flagę. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,467ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane