Historyczny dzień w świecie paratriathlonu

Dla paratriathlonistów mistrzostwa świata w Abu Dhabi były przełomową imprezą. Po raz pierwszy w historii odbyły się tam wyścigi sztafety mieszanej. Zawodnicy z różnych krajów walczyli jako jedna drużyna.

Biorąc pod uwagę różnorodność wyścigów parathlonowych, planowanie było skomplikowane, format odważny, wynik odkrywcze, a atmosfera i świętowanie na trasie i na mecie świadczyły o poczuciu tworzenia czegoś wyjątkowego  o wyścigu napisała organizacja World Triathlon.

Różni sportowcy, ta sama drużyna

W wyścigu sztafet wzięło udział 9 drużyn: dwie drużyny narodowe z Australii, dwie z USA, po jednej z Włoch i Francji oraz trzy drużyny mieszane startujące jako Team World.

Drużyny Team World tworzyły zarówno kobiety, jak i mężczyźni o różnym stopniu upośledzenia fizycznego. Każdy z czterech członków zespołu miał do pokonania jedno okrążenie trasy, na którą składało się 150 metrów pływania, 4.5 km jazdy rowerem oraz 1.2 km biegu. Kiedy zawodnik danego zespołu ukończył bieg, sędziowie z mety poprzez radio przekazywali informację sędziom na pontonie, którzy wpuszczali kolejnego zawodnika do wody.

W jednym z międzynarodowych teamów wystąpiła reprezentantka Polski Monika Belczewska. Jak sama mówi, ten występ zapisał się na kartach historii świtowego triathlonu i był świetną inicjatywą. Drużynie Polki, czyli Team I World Triathlon udało wywalczyć się 5. miejsce. Najwyraźniej dla Belczewskiej 5 to szczęśliwa liczba, ponieważ dzień wcześniej zdobyła 5. lokatę w wyścigu indywidualnym i po obecnych sukcesach zajmuje 5. miejsce w światowym rankingu paratriathlonu.

No i mamy to!  Zapisaliśmy się na kartach historii światowego triatlonu i wywalczyliśmy 5 lokatę. Świetna atmosfera, duża dawka pozytywnych emocji i przede wszystkim super zabawa oraz doświadczenie. Start na tak krótkim dystansie dał mi ogromną frajdę 100m pływanie/4 km rower/1km bieg – napisała Belczewska w poście na Facebooku.

Wyścig sztafet dostarczył wielu emocji. Po początkowym prowadzeniu I drużyny USA finalnie po złoto sięgnęła II drużyna Australii. Na trzecim miejscu uplasowała się II drużyna Stanów Zjednoczonych.

Wyniki sztafet mieszanych w paratriathlonie na mistrzostwach świata w Abu Dhabi
Źródło: World Triathlon

Pierwszy, ale nie ostatni

Wydarzenie zostało bardzo pozytywnie odebrane zarówno przez samych sportowców, widzów, jak i organizatorów, którzy zapewnili, że na pewno nie będzie to ostatnia taka formuła wyścigów. Ich zadaniem jest nieustanne rozwijanie paratriathlonu i stwarzanie nowych możliwości dla utalentowanych sportowców.

Byłem zachwycony oglądaniem dzisiejszych wyścigów, widzowie i sportowcy to pokochali […] Tworzymy historię i chcę podziękować wszystkim zaangażowanym za dalszy rozwój i innowacje w naszym sporcie – powiedział Debbie Alexander, wiceprezes World Triathlon i członek zarządu IPC (Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski).