Ice Swim Zero. Krzysztof Gajewski chce przepłynąć lodową jaskinię

Krzysztof Gajewski jest pływakiem i trenerem, który ma na swoim koncie między innymi rekordy w lodowym pływaniu. Przed nim wyzwanie, które mrozi krew w żyłach i to dosłownie. Za kilka dni popłynie w jednych z najtrudniejszych warunkach, jakie można sobie wyobrazić. O co chodzi w Ice Zero Swim?

Na czym polegało będzie wyzwanie Gajewskiego i gdzie się odbędzie? Polak płynął będzie w lodowej jaskini wewnątrz Natur Eis Palast w Austrii na lodowcu Hintertux. Wyzwanie odbywało się będzie na wysokości 3.200 n.p.m. Wyzwanie zaplanowano na 1 grudnia. Spodziewana temperatura wody to około 0 stopni Celsjusza. Chce przepłynąć „lodową milę”.

Woda 0°C, z każdej strony otaczają Cię dziesiątki metrów lodu, ponad 3.200 n.p.m. , lekko klaustrofobiczny tunel. Przez większość trasy woda jest dość płytka widzisz jednak rozpadliny mające po kilkadziesiąt metrów – napisał w mediach społecznościowych Gajewski.

W poście w mediach społecznościowych Gajewski określił całość jako „niesamowitą przygodę w ekstremalnych warunkach”. Dodał, że po pierwszym pływaniu wewnątrz lodowca zdaje sobie sprawę, że pomimo dużego doświadczenia, będzie to ciężkie wyzwanie.

Cel mam jeden – przepłynąć Lodową Milę. Ciężko mi oszacować skalę tego wyzwania. Z jednej strony pływałem już w wodzie o zbliżonej temperaturze dłuższe dystanse, z drugiej jednak strony po pierwszym pływaniu wewnątrz tego lodowca nabrałem szacunku do tego wyzwania – pisał.

Całe wyzwanie będzie miało społecznościowy charakter. Gajewski zaprosił bowiem do niego również innych pływaków, którzy będą mogli popłynąć na dystansie 110 metrów lub 1 kilometra, aby wspierać go i mu towarzyszyć. Zaznaczył jednak, że będzie to dla nich „najtrudniejszy lodowy kilometr w życiu”.

Kim jest Krzysztof Gajewski?

Krzysztof Gajewski jest rekordzistą świata w pływaniu długodystansowym, rekordzistą Europy w kat. „Longest Lake Swim”. Jest trenerem pływania w triathlonie i open water, a swoje trenerskie doświadczenie rozwijał w Hiszpanii.

Lista osiągnięć Polaka jest bardzo bogata. W 2018 roku pokonał koronę jezior Polski, przepływając 7 największych jezior w zaledwie tydzień. Jego rekord Europy w pływaniu długodystansowym wynosi 77,5 km i ustanowiony został na Mazurach w 2019 roku. Rok temu Gajewski przepłynął 3908 metrów, ustanawiając nowy rekord świata w najdłuższym pływaniu lodowym na świecie w wodach otwartych.

Wsparcie w trudnej próbie

Trener i zawodnik ogłosił niedawno również, że podczas wyzwania będzie pomagał mu 7-osobowy support (między innymi żona Agnieszka), w którym każda z osób będzie miała inne zadanie. Całość zostanie nagrana i możemy spodziewać się relacji w mediach społecznościowych.

Gajewski napisał, że wysokość, na której miejsce będzie miała jego próba może wpłynąć na jego wytrzymałość na zimno. – Na pierwszy rzut oka nie czujesz różnicy. Po chwili jednak zaczyna trochę boleć głowa i jesteś nadmiernie szybko zmęczony – napisał o pływaniu na wysokości.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

16,205FaniLubię
1,217ObserwującyObserwuj
317SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze