Iden i Blummenfelt podzielą się tajemnicami swojego treningu?

Czy za sukcesy Norwegów odpowiada specjalne, naukowe podejście do treningów? Zawodnicy wraz ze swoim trenerem chcą teraz tę wiedzę przekazywać innym. Niedawno założyli firmę Santara Technology.

Mistrzowie świata Kristian Blummenfelt, Gustav Iden, ich trener Olav Aleksander Bu oraz menadżer Adam Acworth ogłosili na Hawajach założenie firmy technologicznej Santara Tech. Ma ona oferować najwyższej klasy usługi dla zawodników, którzy chcą podobnie, jak Norwegowie, postawić na innowację i rozwój.

Santara Tech reklamowana jest jako „pierwszy w swoim rodzaju inkubator technologiczny zapewniający dostęp do najlepszych sportowców, trenerów, naukowców oraz analityków zajmujących się triathlonem”.

To właśnie pod skrzydłami Olava Aleksandra Bu norwescy triathloniści osiągali największe sukcesy. Gustav Iden został dwukrotnym mistrzem świata na dystansie 70.3, a parę dni temu wygrał MŚ na Konie. Blummenfelt jest mistrzem olimpijskim z 2020 roku i mistrzem świata, a swój tytuł wywalczył kilka miesięcy temu w St. George.

O zawodnikach pisały media na całym świecie. Jakiś czas temu laurkę trenerowi i sportowcom wystawił New York Times, gdzie przeczytać można było tekst „Dlaczego pływają, jeżdżą i biegają tak szybko”.

Nasze doświadczenie w cyklu olimpijskim dało nam wiele informacji o rozwoju oraz badaniach. Dzięki uzyskaniu złotych standardów i metod testowania na najlepszych atletach świata na żywo i środowisku rywalizacji udało nam się uzyskać kluczowe dla tego środowiska informacje. Aby to osiągnąć, ponownie zainwestowaliśmy w badania i testowanie sprzętu na skalę niespotykaną na świecie. Wszystko realizujemy sami, co oznacza, że czas od pojawienia się pomysłu, przez testy aż do wniosków zajmuje raczej tygodnie zamiast lat – czytamy na stronie Santara Tech.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Gustav Iden (@gustav_iden)

Na czym polega naukowa metoda Norwegów?

Olav Aleksander Bu opowiadał kilkukrotnie w wywiadach, na czym polega jego praca z zawodnikami. Podkreślał, że jej część to wykonywanie ogromnej liczby pomiarów dotyczących m.in. VO2 max i innych wskaźników. Same suche dane jednak nie prowadzą do żadnych wniosków. Bu zaczął więc porównywać je z pomiarami treningowymi, stosując przy tym najnowszy sprzęt.

Przykładowo moje podejście do wydajności jest takie, że musisz jakoś zmierzyć, to co robisz w kontekście zmiany tej wydajności. Żeby wiedzieć, że coś wpływa na wydajność, musisz mieć jakiś punkt startowy i zdecydować, kiedy sprawdzisz, jak duży jest efekt czegoś – wyjaśniał przykładowe badanie.

ZOBACZ TEŻ: Nauka w służbie triathlonu – czym zajmuje się trener norweskich olimpijczyków?

Dzisiaj Santara Tech chwali się możliwością współpracy z firmami takimi jak Moxy, VO2 Master, Maurten, Body Rocket i innymi, dzięki którym partnerzy firmy uzyskają dostęp do „potężnych innowacji i najlepszych produktów”.

Niedawny mistrz świata z Hawajów Gustav Iden mówi, że teraz wraz z Kristianem Blummenfeltem będą mogli podzielić się wiedzą i doświadczeniami z wszystkimi chętnymi, a projekt będzie alternatywną drogą pracy już po zakończeniu kariery obu zawodników. Pozostawią w ten sposób po sobie coś więcej niż medale, przyczyniając się do rozwoju triathlonu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kristian Blummenfelt (@kristianblu)

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,833ObserwującyObserwuj
24,600SubskrybującySubskrybuj

Polecane