Igrzyska Europejskie: Norwegowie ze złotem, Polska walczyła do końca!

Ostatnim aktem rywalizacji triathlonistów podczas Igrzysk Europejskich był wyścig sztafet mieszanych. Kolejne złote medale zdobyli tutaj Norwegowie. Jak poradziła sobie sztafeta Polski?

ZOBACZ TEŻ: Igrzyska Europejskie 2023: Kolejny dzień startów triathlonistów. Jak poszło Polakom?

Polska do rywalizacji sztafetowej przystąpiła w składzie Michał Oliwa, Magdalena Sudak, Maciej Bruździak i Józefina Młynarska. Zawodnicy płynęli najpierw 300 metrów. Później jechali 5 kilometrów na rowerze, a ich zmianę kończył bieg na dystansie 1,5 km. Pogoda w Nowej Hucie nie rozpieszczała dzisiaj uczestników imprezy, którzy startowali przy mocno padającym deszczu.

Świetny początek Oliwy

Pierwszym zawodnikiem, który reprezentował Polskę, był Michał Oliwa. Szybko wyszedł z wody i wskoczył na rower, będąc w pierwszej grupie. Wbiegł na stadion w czołówce i wyruszył do części biegowej.

Lekką przewagę uzyskało tutaj trzech zawodników, a prowadził Szwajcar Adrian Briffod, który jednak dostał 10 sekund kary (żółta kartka). Szwajcarowie do tej kary zatrzymali się na ostatniej zmianie.

Michał Oliwa wyprzedził na finiszu Węgra i wyprowadził Polaków na 5. miejscu. Teraz „pałeczkę” przejęła Magdalena Sudak.

Norwegowie wychodzą na prowadzenie

Pierwsza z reprezentantek Norwegii Lotte Miller wyprowadziła wkrótce swoją reprezentację na prowadzenie, ale w pierwszej grupie zawodniczek było kilka reprezentantek i różnice były znikome.

Tak było do jednego z zakrętów, gdzie kilka zawodniczek uczestniczyło w kraksie. Przez problemy z rowerem bardzo mocno została tam reprezentantka Niemiec.

Norwegia, Węgry i Wielka Brytania miały w tym momencie kilka sekund przewagi nad resztą stawki. Do strefy zmian trzy reprezentantki wpadły prawie równo, ale to zawodniczka Węgier wyszła na prowadzenie.

Do biegu Magdalena Sudak wyruszyła tuż za pierwszą „10″. Zakończyła go na 11. miejscu mając 15 sekund straty do kolejnej zawodniczki.

Małe różnice w czołówce

Jako pierwszy do wody na kolejnej zmianie wskoczył zawodnik z Luksemburga. Różnice w samej czołówce były niewielkie. Polskę reprezentował Maciej Bruździak, który miał kilkanaście sekund straty do czołowej dziesiątki.

Maciej Bruździak doskoczył do rywala z Irlandii, który był przed nim, wprowadzając Polskę ponownie do TOP10. Tymczasem z przodu kilku zawodników mocno walczyło o medalowe pozycje. Lekką przewagę mieli zawodnicy z Włoch i Norwegii, którzy wjechali na stadion jako pierwsi. Można było zastanawiać się, czy Norwegowie sięgną po kolejne złoto.

Casper Stornes reprezentujący Norwegię narzucił tutaj bardzo mocne tempo i odskoczył od rywala z Włoch na kilkadziesiąt metrów.

Ekscytująca walka o medale

Kiedy już wydawało się, że Norwegowie idą prosto po złoto, na ostatniej zmianie sytuacja zmieniła się i po pływaniu w prowadzącej grupie było kilka zawodniczek.

Przed ostatnią częścią rywalizacji, czyli biegiem na 1,5 km na prowadzeniu była Norweżka Solveig Lovseth, złota medalistka wyścigu indywidualnego kobiet. Zawodniczka ruszyła bardzo mocno, ale musiała nieco zwolnić.

Lovseth zebrała siły w końcówce, odskoczyła od Sian Rainsley i jako pierwsza przekroczyła linię mety. Na 2. miejscu uplasowała się Wielka Brytania, a podium skompletowała sztafeta z Węgier.

Reprezentująca Polskę Józefina Młynarska walczyła do samego końca. Dobiegła na metę na 12. miejscu ze stratą 1:57 do zwycięzców. Do czołowej „10” zabrakło kilku sekund.

Norweska dominacja

Triathlon na Igrzyskach Europejskich zdominowali zupełnie Norwegowie, którzy zdobyli wszystkie 3 złote medale. Pośród kobiet wygrała Solveig Lovseth, pośród mężczyzn Thorn Bergsvik, a drużyna dołożyła jeszcze dzisiaj złoto w sztafecie mieszanej w składzie: Thorn Bergsvik, Lotte Miller, Casper Stornes i Solveig Lovseth.

Wyniki rywalizacji sztafet mieszanych – Igrzyska Europejskie:

 1. Norwegia – 1:07:29
 2. Wielka Brytania – 1:07:33
 3. Węgry – 1:07:40
 4. Szwajcaria – 1:07:47
 5. Hiszpania – 1:07:54
 6. Włochy – 1:08:01
 7. Dania – 1:08:34
 8. Francja – 1:08:47
 9. Austria – 1:09:18
 10. Słowacja – 1:09:19
 11. Luksemburg – 1:09:21
 12. Polska – 1:09:26
 13. Niemcy – 1:09:52
 14. Irlandia – 1:10:52
 15. Czechy – 1:11:12
Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,454ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze