Flora Duffy zadebiutowała na dystansie połowy ironmana – wygrała Ironman 70.3 South Africa

Dwukrotna Mistrzyni Świata World Triathlon Series Flora Duffy (BER) i Matt Trautman (RPA) wygrali Ironman 70.3 South Africa. Dla Flory Duffy był to debiut na dystansie Ironman 70.3.

Duffy znana jest z bardzo mocnej jazdy na rowerze w wyścigach na dystansie olimpijskim i sprinterskim. Jednak w pierwszych swoich zawodach IM 70.3 straciła na rowerze ponad 11 minut do Emmy Pallant. Jak przyznała po zawodach, miała problemy z mięśniami lewego uda i nie mogła pedałować z pełną mocą. Jednak odrobiła stratę na biegu i zwyciężyła z przewagą ponad 2 minut.

W wyścigu mężczyzn mieliśmy też debiutanta na IM 70.3. Był to brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich RIO 2016 Henri Schoeman (RSA), który w tym triathlonie zajął 3 miejsce. Międzyczasy z pływania debiutantów pokazują, jaki wysoki poziom pływacki prezentują zawodnicy olimpijki. Flora Duffy miała ponad 4 minuty przewagi nad resztą stawki a Henri Schoeman 2 i pół minuty.

W Ironman 70.3 South Africa nie wystartowali żadni triathloniści Polski.

Ironman i Ironman 70.3 w RPA

Zawody spod szyldu Ironman organizowane są w Buffalo City już od 15 lat. Dodatkowo 300 km na południowy zachód w Port Elizabeth odbywają się Mistrzostwa Kontynentalne Afryki na dystansie pełnego Ironmana, które w tym roku będą miały miejsce 29 marca. W Port Elizabeth znajduje się stadion Nelson Mandela Bay Stadium, na którym odbywały się finały Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010. Obszar metropolitalny Nelson Mandela Bay otrzymał trzy Błękitne Flagi. Jest to prestiżowe wyróżnienie plaż, które spełniają normy czystości wody i bezpieczeństwa.

W RPA w 2018 roku mogliśmy oglądać jedne z najbardziej widowiskowych Mistrzostw Świata Ironman 70.3 na dystansie 1,9-90-21,1 gdzie w bezpośrednim pojedynku zmierzyli się Jan Frodeno, Alistair Brownlee i Javier Gomez.