Ironman: Daniil Sapunov i amator z Brazylii na dopingu

Ironman Anti-Doping Program ogłosił, że ukraiński zawodowiec Daniil Sapunov, a także brazylijski amator Rodrigo Tavares złamali zasady antydopingowe, biorąc niedozwolone substancje. W obu przypadkach zawodnicy zaakceptowali czteroletnią dyskwalifikację za naruszenie zasad antydopingowych.

Sapunov i Tavares zostali już wcześniej tymczasowo zawieszeni, a teraz dostali 4-letni zakaz startów w zawodach, ich wyniki ustanowione od momentu testów zostały anulowane. Daty przeprowadzenia kontroli to: 8 października 2019 (Daniil Sapunov) i 7 października 2019 (Rodrigo Tavares).

Rodrigo Tavares – test wykazał obecność wielu substancji zabronionych: Klomifen i wiele sterydów anabolicznych.

Daniil Sapunov – test antydopingowy potwierdził branie niedozwolonej substancji erytropoetyna (EPO).

Sapunov to zawodnik dobrze znany polskiej publiczności. Startował w zawodach w Suszu. W 2019 roku zajął drugie miejsce.

W 2017 roku wygrał zawody w Suszu, o czym pisaliśmy TUTAJ >

Sapunov pochodzi z Kazachstanu. Po ślubie z triathlonistką Yuliyą Yelistratovą (UKR) zmienił obywatelstwo na ukraińskie. Triathlonista ma na swoim koncie około 165 startów na dystansach olimpijskich i sprinterskich ITU. Trzy razy startował na igrzyskach olimpijskich, w tym dwukrotnie jako reprezentant Kazachstanu (w Atenach i Pekinie) i raz jako Ukrainiec (w Londynie). W 2016 roku przeszedł na dłuższe dystanse i do 2017 zdążył zaliczyć 5 pełnych Ironmanów i 10 tak zwanych połówek. Sapunov w sezonie 2016 wywalczył drugie miejsce w Ironman 70.3 Gdynia. W 2018 roku wygrał IM Malezja.

Link do decyzji Ironman Anti-Doping Programe:

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,469ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane