IRONMAN France – Polacy na starcie kultowego wyścigu

Już jutro w Nicei odbędzie się jeden z najbardziej kultowych wyścigów triathlonowych. Na starcie IRONMAN France zobaczymy czternastu Polaków. 

ZOBACZ TEŻ: Mistrzostwa świata IRONMAN w Nicei to zły pomysł? Zawodnicy nie chcą slotów?

Kolebka europejskiego triathlonu

Historia triathlonu w Nicei sięga roku 1982. To właśnie wtedy odbył się tam pierwszy wyścig „Triathlon International de Nice”, a jego celem było stworzenie europejskiego wydarzenia, będącego konkurencją dla mistrzostw świata rozgrywanych na Hawajach. 

Nice Triathlon został szybko doceniony przez kibiców, a w 2005 roku Triathlon Nice zmienił nazwę na IRONMAN France i stał się jednym z najpopularnieszych europejskich wyścigów.

Organizatorzy mają ogromne doświadczenie w zawodach triathlonowych np. w 2019 roku francuskie miasto było gospodarzami mistrzostw świata IRONMAN 70.3.

Źródło: Riviera Loisirs

Polacy w IRONMAN France

W tym roku Nicea dwa razy zmieni się w europejską stolicę triathlonu. Oprócz IRONMAN France, które odbędzie się w najbliższą niedzielę (25 czerwca), najlepsi światowi triathloniści odwiedzą miasto kilka miesięcy później, podczas wrześniowych mistrzostw świata IRONMAN.

Tegoroczna edycja IRONMAN France przyciągnęła wielu age-grouperów, którzy wybrali czerwcowy start zamiast starań o mistrzostwa świata. Głównym argumentem podnoszonym przez triathlonistów jest cena slota – wykupienie miejsca na mistrzostwach świata w Nicei to koszt ok. 1600 dolarów, podczas gdy start w niedzielnym IRONMAN France jest blisko 1000 dolarów tańszy. Oczywiście podczas IRONMAN France do zdobycia będzie 200 slotów na wrześniową imprezę w Nicei.

Na starcie IRONMAN France zamelduje się czternastu Polaków, którzy zmierzą się z kultową trasą wyścigu, której jednym z charakterystycznych elementów jest pagórkowaty etap kolarski i prawie 2400 m przewyższenia.

  • M30-34 – Kamil Grycz; Michał Zurczak; Rafał Kowalczyk 
  • M35-39 – Jan Jodłowski 
  • M40-44 – Rafał Sawicki; Jacek Janus; Paweł Lorek; Sebastian Gorczkowski 
  • M45-49 – Damian Surdyn; Michał Ilkiewicz; Jerzy Łopąg; Rafał Ogrodowczyk
  • M50-54 – Adam Czajkowski 
  • K55-59 Stanisława Ferko-Czajkowska

Wyścig zawodników PRO

Tegoroczna edycja IRONMAN France Nicea zdominowana jest przez francuskich zawodników PRO. Na starcie IM France zobaczymy m.in. mistrza świata długiego dystansu z Ibizy  Clementa Mignon i zwycięzcę IRONMAN Lanzarote Arthura Horseau. W wyścigu PRO udział weźmie również reprezentant Polski – Maciej Chmura.

Chociaż swój udział w zawodach zapowiadali Alistair Brownlee, Cameron Wurf czy Rudy Von Berg to ostatecznie nie zobaczymy ich w Nicei. Większość największych triathlonowych nazwisk skupiła swoją uwagę wokół odbywającego się w ten sam dzień Challenge Roth.

ZOBACZ TEŻ: Mistrzowie świata, legendy i rekordziści. Kto faworytem Challenge Roth?

Jak śledzić zawodników?

IRONMAN France Nicea odbędzie się w niedzielę, 25 czerwca 2023 roku. Wyścig rozpocznie się o 07:30. Organizator nie przewidział transmisji na żywo. Zmagania zawodników śledzić można dzięki aplikacji IRONMAN Tracker.

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,454ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze