Big Island – zobacz, gdzie ścigają się Ironmani

Co to za miejsce, gdzie każdy triathlonista chciałby się znaleźć? Co takiego ma w sobie mała wyspa położona na Oceanie Spokojnym, gdzie w październiku każdego roku rozgrywane są Mistrzostwa Świata na dystansie Ironman (3,8km pływanie – 180km rower – 42km bieg)?

Kona to miasteczko położone na wyspie Big Island na Hawajach. Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego. Kona to nie tylko nazwa miasta, ale także obszaru, wybrzeża położonego na zachodniej części wyspy. Zanim przejdziemy do opisu miejsca, gdzie rozgrywane są zawody, warto spojrzeć na mapę z lotu ptaka i uświadomić sobie, że to właśnie tam, raz w roku ściągają się zawodnicy z całego świata, aby walczyć o miano najlepszego Ironmana.

Oczywiście wcześniej trzeba się tam zakwalifikować, albo słono zapłacić za start w Mistrzostwach Świata. Pisaliśmy o tym już w ubiegłym roku w dwóch artykułach: „Kwalifikacje Hawaje 2012” i „Chcesz wystartować na Hawajach? Sprawdź jak?”. Spójrzmy na mapę świata. To tam jest mekka triathlonistów:

Niespotykane jest to, że na tej maleńkiej wyspie występuje 11 z 13 stref klimatycznych. W ciągu jednego dnia można zmienić miejsce leżakowania ze słonecznej plaży na wędrówkę po górze pokrytej śniegiem. Według legend wyspa narodziła się w wyniku walki dwóch bóstw: bogini wulkanów Pele oraz półboga Kamapua, odpowiedzialnego za kontrolowanie pogody. Z tego pojedynku powstała wyspa, na zachodzie opanowana przez słońce i wulkany, na wschodzie zaś przez tropikalne deszcze.

Jest piękna, choć może przerażać tym, że pięć niezależnych gór wulkanicznych skrywa aktywne lub uśpione wulkany: Kīlauea (czynny), Mauna Loa (czynny), Hualālai (drzemiący), Mauna Kea (drzemiący), Kohala (wygasły). Powierzchnia wyspy wynosi ponad dziesięć tysięcy kilometrów kwadratowych, jednak na skutek aktywności wulkanów i wydobywającej się z nich lawy, obserwujemy rozrost wyspy. Między styczniem 1983 a wrześniem 2002 roku powiększyła się o 2,2 km kwadratowe. Na zdjęciach wulkaniczny krajobraz robi ogromne wrażenie. To właśnie w takiej scenerii zawodnicy walczą o miano najlepszego Ironmana na Ziemi.

Pierwszym Europejczykiem, który dopłynął na wyspy Hawajów, był najprawdopodobniej James Cook. W czasie swojej misji został zabity niedaleko Kona w zatoce Kealakekua w 1779. To wydarzenie przedstawia rycina z 1790 roku.

cook hawaii

Mistrzostwa Świata w Kona na Hawajach

Święto triathlonu trwa kilka dni, a sam start jest ukonorowaniem wielu miesięcy przygotowań, startów i wyrzeczeń. Na kilka dni przed strzałem startera zawodnicy maszerują ulicami miasta (m.in. Ali Drive) w kolorowym pochodzie, w którym prezentują się niosąc flagi i tablice z nazwą państwa. Reprezentacje, które liczą trzech zawodników i więcej, dostają flagę i tablicę; reprezentacje, w której jest mniej zawodników, otrzymują tylko tablice. Zobaczcie, jak defilada na Ali Drive wyglądała w 2015 roku z udziałem licznej grupy Polaków.

 

Na koniec spójrzcie raz jeszcze na wyspę i miejsce rozgrywania zawodów. Podsumowanie wyjazdu Akademii Triathlonu w ramach Ironman Polish Team

 

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,508ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane