IRONMAN. Nowe przepisy dotyczące obuwia startowego

IRONMAN zmienia przepisy dotyczące obuwia startowego. Nowe regulacje będą aktualne już w sezonie 2023. 

ZOBACZ TEŻ: Prezes IRONMAN pod ostrzałem pytań. „Gdyby nie my, nie byłoby profesjonalistów”

Po zakończeniu zeszłorocznych mistrzostw świata IRONMAN na Hawajach wśród sportowców rozgorzała dyskusja na temat butów Gustava Idena. Zwycięzca wyścigu pobiegł w prototypach obuwia ON, które znacząco odbiegało od standardów World Athletics. Jednak na tamten monet buty Idena były w pełni legalne. Norweski sztab szkoleniowy sprytnie wykorzystał lukę w przepisach World Triathlon. W październiku nie obowiązywały jeszcze konkretne regulacje dot. butów startowych.

Zmiany w przepisach IRONMAN

Podczas ostatniego dnia finałów mistrzostw świata w Abu Dhabi (27.11.2022) narodowe federacje członkowskie World Triathlon spotkały się osobiście po raz pierwszy od 2019 roku. Ustalono wtedy, że od 1 stycznia 2023 roku przepisy dot. obuwia będą zgodne z wytycznymi World Athletics:

  • Każdy but musi być dostępny do kupienia przez dowolnego sportowca na otwartym rynku detalicznym (online lub w sklepie) przez okres czterech miesięcy, zanim będzie można go używać podczas zawodów. Jeśli but nie jest ogólnie dostępny, zostanie uznany za prototyp i użycie go podczas zawodów, nie będzie dozwolone. 
  • Podeszwa nie może być grubsza niż 40 mm.
  •  But nie może zawierać więcej niż jednej sztywnej płytki lub ostrza (z dowolnego materiału), które biegną przez całą długość buta lub tylko przez jego część. Płyta może składać się z więcej niż jednej części, ale części te muszą być ułożone sekwencyjnie w jednej płaszczyźnie (nieułożone jeden na drugim ani równolegle) i nie mogą zachodzić na siebie.

Zgodnie z wydanym organizacja IRONMAN przyjmie zasady ustalone przez World Triathlon. Organizatorzy zachęcają zawodników do sprawdzenia zasad zawodów na rok 2023 z dużym wyprzedzeniem, aby zapoznać się z wprowadzonymi aktualizacjami regulaminu. 

Zaktualizowaną politykę można znaleźć w sekcji 6.02 zasad zawodów Ironman. Zachęcamy zawodników do sprawdzenia zasad zawodów 2023 Ironman z dużym wyprzedzeniem przed nadchodzącymi zawodami, aby zobaczyć te aktualizacje, a także inne aktualizacje zasad zawodów w tym sezonie. Wszelkie pytania dotyczące konkretnych zawodów można kierować na odpowiedni e-mail kontaktowy w sprawie zawodów – stwierdzają w komunikacie przedstawiciele IRONMAN. 

Źródło: Sport Insight

ZOBACZ TEŻ: Nowe przepisy World Triathlon. Buty Gustava Idena nielegalne 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,508ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane