IRONMAN skraca kary za drafitng. Zobacz nowe przepisy na rok 2025 

IRONMAN zaktualizował globalne zasady rywalizacji na rok 2025. Największe kontrowersje wywołało skrócenie kar za drafting. Oprócz tego zmieniły się m.in. przepisy dotyczące bidonów i lemodnki.

ZOBACZ TEŻ: Drafting: co jest uczciwe, a co nie?

Od 17 marca 2025 roku obowiązywać będą nowe przepisy wyścigów IRONMAN. Zmiany dotyczą zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę.

Krótsze kary za drafting: „Byłoby głupotą nie próbować draftingu”

Najważniejszymi zmianami w regulaminie zawodów IRONMAN na rok 2025, które wywołały jednocześnie spore kontrowersje w środowisku triathlonowym, są zmiany dotyczące kar oznaczonych niebieską kartą. Zalicza się do nich m.in. drafting, blokowanie innego zawodnika czy jazda obok innego zawodnika. Nowe czasy kar to:

  • 2 minuty dla zawodów IRONMAN 70.3 (wcześniej 5 minut)
  • 3 minuty dla pełnych zawodów IRONMAN (wcześniej 5 minut).

Skrócenie kar za drafting podzieliło zdania w środowisku triathlonowym. Znaczna część zawodników wskazuje, że tak krótkie kary będą tylko zachętą do draftingu, a osób draftująych nawet przy 5-minutowych karach było już i tak zdecydowanie za dużo. 

Zmiany skomentował m.in. zawodnik PRO Rudy von Berg. W jego perspektywie skrócenie czasów może mieć swoje dobre strony, ponieważ sędziowie: „będą się dużo mniej wahać, aby przyznawać kary”. 

Spora część komentujących nowe zasady IM zwraca również uwagę na fakt, że 2-minuty czy 3-minuty kary w wyścigu PRO, a wyścigu AG to dwie różne wartości. 

Dla zawodowców kara oznacza utratę cennych pozycji, ale dla amatorów byłoby głupotą nie próbować draftingu. Jestem słabym kolarzem – dla mnie 3-minutowa kara w Ironmanie to nic w porównaniu z korzyściami – brzmi jeden z komentarzy. 

Ile płynów możesz mieć na zawodach IM?

Zmiany dotyczące przyznawania kar nie są jednak jedynymi zmianami wprowadzonymi w zaktualizowanym regulaminie IRONMAN. W odpowiedzi na coraz częstsze stosowanie butelek na przedzie roweru w celu zmniejszenia oporu powietrza, IRONMAN doprecyzował przepisy dotyczące ich rozmieszczenia oraz maksymalnej pojemności. 

  • Butelki na przodzie roweru (zamontowane na elementach obracających się wokół osi sterowej, takich jak kokpit, mostek, rura sterowa) mogą mieć łączną pojemność maksymalnie 2 litrów.
  • Systemy nawadnianie wewnątrz ramy lub umieszczone w trójkącie ramy nie są objęte tym limitem.
  • Na tyle roweru można przewozić maksymalnie dwie butelki, każda o pojemności do 1 litra.

Łącznie zawodnik może przewozić maksymalnie 4 litry płynów w systemach montowanych na rowerze. Naruszenie tej zasady skutkuje dyskwalifikacją.

Źródło: Tri-mag

Nowe przepisy dotyczące lemondki i nowe… rowery?

W regulaminie na rok 2025 po raz pierwszy uregulowano również przepisy dotyczące długości lemondki. Według nowej zasady: „przedłużenie kierownicy nie może wykraczać poza przednią krawędź przedniego koła”. Naruszenie zasady grozi dyskwalifikacją. 

Jak wskazuje Ryan Heisler, dziennikarz Slowtwitch, nowe przepisy mogą wpłynąć na geometrię rowerów czasowych.

Jeśli zawodnicy będą musieli cofnąć swoje pozycje tak, aby ich lemondki nie wystawały poza przednie koło, producenci mogą dostosować kształty ram, aby umożliwić optymalną aerodynamikę w ramach nowych regulacji – tłumaczy. 

Regulamin IRONMAN 2025 – co jeszcze się zmieniło?

Aktualizacja przepisów przyniosła też kilka mniejszych zmian w regulaminie: 

  • Czepki neoprenowe mogą być używane tylko w wyścigach z piankami, a nie we wszystkich zawodach.
  • Znajomi, kibice, rodzina, dzieci i zwierzęta nie mogą wchodzić na metę wraz z zawodnikiem 
  • Kary otrzymane w strefie zmian muszą być odbywane na miejscu przewinienia

Co istotne decyzje dotyczące przepisów należą do głównego sędziego, który może egzekwować je zarówno przed, w trakcie, jak i po zawodach.

Nowe przepisy wejdą w życie 17 marca. Pierwszym wyścigiem rozgrywanym według nowego regulaminu będzie IRONMAN 70.3 Geelong 23 marca, będący jednocześnie inauguracja IRONMAN Pro Series 2025.

Zaktualizowane przepisy dostępne są tutaj.

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,948ObserwującyObserwuj
31,000SubskrybującySubskrybuj

Polecane