PRO tak jak Age Group będą walczyć o sloty na MŚ Ironman

Ironman zapowiedział znaczące zmiany w kwalifikacji zawodników PRO na Mistrzostwa Świata Ironman i Ironman 70.3. Po kilku latach eksperymentu z systemem polegającym na zbieraniu punktów powrócono do koncepcji zdobywania przepustek (slotów). Nowe zasady będą dotyczyły mistrzostw w 2019 roku.

Liczba osób, które zakwalifikują się na zawody mistrzowskie pozostanie praktycznie bez zmian. Zmieni się za to strategia zawodników walczących o udział w mistrzostwach.

W systemie, który w dalszym ciągu działa, doceniana jest systematyczność przyzwoitych wyników. Jeśli zawodnik zajmuje kilkukrotnie w sezonie miejsca w okolicy podium, daje mu to wymaganą liczbę punktów. Jednak konkurencja między triathlonistami wymusza większą liczbę startów, w szczególności słabszych zawodników, którzy nie wygrywają zawodów. Od przyszłego roku preferowana będzie dyspozycja dnia. Podobnie jak w przypadku amatorów, wystarczy jedno zwycięstwo, aby zdobyć slota.

Jeżeli zawody wygra osoba, która już posiada kwalifikację przepustka przechodzi na kolejną osobę (roll-down). Można się spodziewać, że na mistrzostwach kontynentalnych (np. Mistrzostwa Europy Ironman) będzie do zdobycia więcej slotów. Z jednej strony taki system sprawi, że triathloniści będą mogli wreszcie roztrenować się i odpocząć (przynajmniej ci najlepsi) ponieważ w tym momencie dla niektórych sezon trwa praktycznie przez cały rok. Z drugiej strony dla słabszych zawodników oznacza to wyszukiwanie dalekich, często egzotycznych startów w pogoni za slotem.

Wielu amatorów startujących w kategoriach wiekowych zna tę problematykę i wiedzą, ile prób trzeba dokonać, aby wygrać upragnionego slota. Przez ostatnie lata liczba zawodników PRO systematycznie rośnie, w związku z tym nawet daleki wyjazd nie gwarantuje awansu. O możliwość zdobycia przepustki może się pokusić więcej triathlonistów także z innych dystansów np. olimpijskich. Triathlonista reprezentujący bardzo wysoki poziom, który zajmuje 2 czy 3 miejsce nie ma pewności, że zdobędzie slota.

Nowe zasady kwalifikacji będą obowiązywały dla pełnego dystansu Ironman od 9 września 2018 roku, natomiast dla połowę krótszego Ironman 70.3 od 8 lipca 2018 roku.

Na Mistrzostwach Świata Ironman Hawaii mieliśmy do tej pory jednego reprezentanta w kategorii PRO (2014) – Marka Jaskółkę, który musiał wystartować aż 4 razy na dystansie pełnego Ironmana i raz na tak zwanej połówce. Miłosz Sowiński to także jedyny zawodowy, polski uczestnik Mistrzostw Świata Ironman 70.3 (2016 – Australia). Przy okazji warto wspomnieć, że jeszcze na starych zasadach na Hawajach startował Grzegorz Zgliczyński.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,318ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze