Ironmanom przybędzie nowy rywal?

Trzykrotny mistrz świata w duathlonie na dystansie długim Joerie Vansteelant ogłosił niedawno plany co do swojej przyszłości. W tym roku trzydziestoletni Belg zdobył dublet: Mistrzostwo Europy i Mistrzostwo Świata w długich duathlonach. Zadebiutował także w triathlonie. Jako słaby pływak wybrał rywalizację w serii „Tri Star”, gdzie zawody odbywają się na dystansie: 1km pływania – 100 km jazdy na rowerze (konwencja „non drafting”) oraz 10 km biegu. Pomimo, że dwukrotnie wychodził z wody z trzyminutową stratą do czołówki, zdołał zwyciężyć w obydwu startach: na Majorce i w Lionie. Sukcesy w serii „Tri Star” zachęciły Vansteelanta do postawienia kroku na przód. 13 kwietnia 2013 roku po raz pierwszy wystartuje na dystansie Half Ironman w zawodach Challenge Fuerteventura na Wyspach Kanaryjskich (organizatorzy szykują w najbliższej edycji mocną obsadę, ponieważ swój start w tej imprezie zapowiedziała także Szwedka Lisa Norden, wicemistrzyni Olimpijska z Londynu). Joerie Vansteelant planuje debiut w pełnym IM w 2014 roku, gdzie jego celem będzie wywalczenie slota na Mistrzostwa Świata w 2015 roku. Do tego czasu Belg chce skupić się jednak na duathlonach oraz doskonaleniu swoich umiejętności pływackich.

Warto dodać, że udział na wysokim poziomie w jednym sezonie w Mistrzostwach Świata w duathlonie na długim dystansie oraz w Mistrzostwach Świata w IM na Kona jest bardzo trudny. Powerman Zofingen, czyli duathlon na dystansie: 10 km biegu – 150 km jazdy na rowerze i 30 km biegu (wszystko po górach!), odbywa się zawsze na początku września. Ironman na Hawajach odbywa się w pierwszej połowie października, więc obie, niezmiernie wyczerpujące imprezy dzieli, zazwyczaj 4-5 tygodni przerwy.

Jednak w przeszłości, szczególnie w latach 90-tych, była grupa zawodników, która łączyła starty w obu dyscyplinach na wysokim poziomie. W 1991 roku mistrzem Powermana został Scott Molina (mistrz świata w IM 1988). W 1992 roku zwyciężył Jurgen Zack, który w 1997 roku sięgnął po srebro MŚ IM. Jednak o skali trudności szwajcarskiego duathlonu świadczy cytat zwycięzcy edycji Powermana z 1993 roku, Marka Allena. Sześciokrotny mistrz świata IM powiedział: „To był to najtrudniejszy wyścig, w jakim kiedykolwiek brałem udział”. Wśród kobiet w Zofingen zwyciężała „Królowa Kona” Paula Newby-Fraser (jedenaście medali na Hawajach) oraz Erin Baker, dwukrotna zwyciężczyni mistrzostw świata w IM.

Czy ambitny Belg dołączy do tego zacnego grona? Dowiemy się zapewne w październiku 2015 roku.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,501ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane