ITU: wytyczne dla organizatorów imprez sportowych. Niektóre są sporym wyzwaniem

2

ITU wydaje zalecenia dla organizatorów imprez sportowych, jak przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19. Zalecenia obejmują zarówno techniczną stronę organizacji imprez, jak i rekomendacje postępowania zawodników, kibiców i organizatorów, m.in.: monitorowanie stanu zdrowia oraz pomiar temperatury ciała, zakaz wręczania medali przez VIPów, dezynfekcja czipów czy taśmy z mety.

Wypisałem tylko wybiórczo niektóre z zaleceń przygotowanych przez ITU. Całość dokumentu dostępna TUTAJ>

Niektóre z zaleceń mogą być naprawdę sporym wyzwaniem nie tylko dla organizatorów, ale również dla samych zawodników:

 • ITU zaleca, aby organizator zapewnił każdemu zawodnikowi minimum 2m miejsca w strefie zmian, a odległość między dwoma rzędami ławek powinna wynosić 5 m lub więcej.

 • ITU zaleca utrzymanie odległości około 4 metrów między zawodnikami podczas biegania, a jeżeli zawodnicy nie są w stanie utrzymać takiej odległości, wówczas powinni biec względem siebie pod kątem 45 stopni (nie obok siebie).

 • Taśma finiszera (ta, którą zawodnicy chwytają przekraczając metę) nie powinna być używana w zawodach paratriathlonowych i Grup Wiekowych. W zawodach Elity oraz U23 i wyścigach juniorskich, taśma musi być dezynfekowana pomiędzy wyścigami.

 • Sportowcy startujący w zawodach triathlonowych muszą codziennie (z pomocą ekip medycznych dedykowanych zawodom) monitorować swój stan zdrowia, łącznie z pomiarem temperatury i monitorowaniem wszelkich objawów, które mogłyby wskazywać na chorobę.

 • Do przygotowania pakietów startowych muszą być użyte środki dezynfekujące. Czipy pomiaru czasu muszą być dezynfekowane zgodnie z zaleceniami producenta. Na wyścigi Elity w zawodach ITU stanowczo zaleca, aby nie używać ponownie rzepów (red. zastosowanych do mocowania czipów). ITU rekomenduje ich dezynfekcję – pranie w pralce w temperaturze 60 stopni Celsjusza przez godzinę).

 • Organizator musi ustalić czas odprawy technicznej i odbioru pakietu startowego w określonych przedziałach czasowych, zgodnie z kolejnością numerów startowych. Musi być zachowana odległość 2m pomiędzy zawodnikami.

 • Organizatorzy zawodów dla elity powinni zbadać możliwość organizowania imprez w formule jazdy na czas, z półfinałem i finałem. Chodzi o zmniejszenie liczby zawodników ścigających się wspólnie w tym samym czasie. Dla sportowców Grup Wiekowych powinny być organizowane wyłącznie imprezy w formule non-draft. Start powinien odbywać się według reguły startów falowych. 

 • Strefa mety musi być dłuższa i zaczynać się w odległości 20 m od linii mety. Zawodnicy muszą być kierowani do otwartej przestrzeni, w której należy zapewnić wiele stacji do dystrybucji posiłku – powinien być zapakowany – indywidualny dla każdego zawodnika i zawodniczki.

 • W razie potrzeby wanny z zimną wodą w strefie finiszera należy zastąpić natryskami.

 • Wszystkie stacje dystrybucji wody muszą być samoczynnie obsługiwane. Jeśli nie ma takiej możliwości, wolontariusz musi być odizolowany od zawodnika przezroczystym materiałem (red. pleksi, folią).

 • Sportowcy muszą unikać leżenia lub siadania na “niebieskim dywanie” tuż po przekroczeniu mety.

 • Podium powinno zapewnić 2m odległości pomiędzy medalistami.

 • Zawodnicy wchodząc na podium odbierają swój medal osobiście ze specjalnie przygotowanego do tego celu miejsca. Zabronione jest wręczanie kwiatów i otwieranie szampana. Sportowcom zaleca się noszenie rękawiczek i maseczek (mogę być zdjęte na czas robienia zdjęć po ceremonii “wręczenia medali”).

 • Na uroczystość wręczenia medalu w Sztafetach Mieszanych zostanie zaproszony tylko przedstawiciel drużyny.

 • Jeżeli wymagany jest specjalny certyfikat o stanie zdrowia (tutaj decyzje podejmują lokalne władze i lokalne federacje triathlonu) musi być wydane w języku angielskim przez Krajowe Federacje Medyczne lub osobistego lekarza i przestawione odpowiedniemu lekarzowi przed zawodami. Zaświadczenie musi stwierdzać, że zawodnik został przebadany i nie ma negatywny wynik oraz nie jest objęty kwarantanną i był bez objawów COVID-19 przez ostatnie 14 dni.

 • Zaleca się stosowanie jednorazowych maseczek oraz rękawiczek gumowych przez wolontariuszy, sędziów i inne akredytowane osoby, które są w kontakcie z zawodnikami (np. rejestracja, strefa zmian, strefa startowa, strefa mety).

 • Sportowcom zaleca się noszenie rękawiczek i maseczek wielokrotnego użytku.

 • Częste mycie rąk przy użyciu mydła i gorącej wody lub środków z alkoholem (stężenie co najmniej 65-70%) przez 20 sekund.

 • Unikaj uścisku dłoni lub przytulania.

 • Unikaj łaźni parowych lub sauny.

 • Unikać dotykania ust, nosa lub oczu

Całość dokumentu dostępna TUTAJ>

Podoba Ci się jak i o czym piszemy?     
Założyciel i Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu. Triathlon uprawiam amatorsko od 2009 roku. Startuję głównie na dystansach Ironman 70.3 oraz Ironman. Moje najlepsze zawody to: 4h 30 minut w IM 70.3 Haugesund w Norwegii i kwalifikacja na MŚ w Las Vegas (roll down z 16 miejsca) i 10h w pełnym Ironmanie w Kopenhadze. W latach 2016-2019 byłem redaktorem naczelnym Business Insider Polska - serwisu biznesowo-informacyjnego, który w ciągu 3 lat od pojawienia się na rynku stał się drugim najpopularniejszym serwisem biznesowym w Polsce i pierwszym z rodziny Business Insidera w Europie. Czyta go ponad 5 mln internautów. 2001 - 2016 byłem dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Pracowałem m.in. w Radiu TOK FM, jako zastępca redaktor naczelnej, szef informacji, prowadzący "Poranek TOK FM”. Przez 6 lat byłem związany z TVN24, gdzie prowadziłem magazyn "Polska i Świat”. Byłem również gospodarzem takich programów jak: "Magazyn 24 godziny", "Cały ten świat", "Serwisy informacyjne". 8 listopada 2018 roku, na rynku ukazała się moja pierwsza powieść biograficzna pt.: "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", która po miesiącu wskoczyła na listę bestsellerów Empiku. Do dziś sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Książka opowiada o losach Jerzego Górskiego - legendy polskiego triathlonu. 29 października ukazała się moja druga powieść biograficzna pt.: "Szlag mnie trafił", opowiadająca losy Moniki Michalak, która przeżyła skomplikowany udar pnia mózgu. Obecnie pracuję nad książką o Robercie Karasiu - mistrzu świata i rekordziście na dystansach Double i Triple Ironman.

2 KOMENTARZE

 1. Ja bym dodał certyfikat na wszystkie znane choroby zakaźne bo z całym szacunkiem COVID nie jest jakąś niebezpieczną chorobą dla zdrowych ludzi. Świat ulega jakiejś paranoi, szok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here