ITU zawiesiło dwóch chińskich triathlonistów za doping

“W związku z tą sytuacją, ITU przypomina wszystkim sportowcom aby uważać na wszystko co się spożywa, a w szczególności na suplementy.”
International Triathlon Union zawiesiło dwóch chińskich triathlonistów na 10 miesięcy po wykryciu u nich niedozwolonej substancji w organizmie. Badania wykazały zakazany diuretyk, czyli lek moczopędny o nazwie Hydrochlorotiazyd. Lek ten stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Triathloniści zostali przebadani po zawodach w Weihai ITU Long Distance Triathlon 11 września 2016 roku. Hao Miao i Liwei Sun po zdobyciu kolejno czwartego i piątego zostali zdyskwalifikowani. Wygląda na to, że ITU w tych zawodach przeprowadziło badania antydopingowe nie tylko na zawodnikach, którzy stanęli na podium. Zawodnicy nie przyznali się do celowego stosowania dopingu. Linia obrony triathlonistów polegała na wskazaniu komisji podejrzanego izotoniku, który był dostarczony przez ich zespół. Przebadano sześć butelek tego napoju przywiezionych przez chińską reprezentację. Dwie z nich były zanieczyszczone znaczną ilością Hydrochlorotiazydu. Izotonik był w postaci tabletek rozpuszczalnych w wodzie.

Komisja antydopingowa uznała za nieumyślną winę triathlonistów, aczkolwiek nałożyła nich karę 10 miesięcy zawieszenia. Zawodnicy nie będą mogli startować do 30 sierpnia 2017 roku. W uzasadnieniu orzeczenia ITU podaje “każdy sportowiec jest odpowiedzialny za wszystko co spożywa”.

Cała sprawa jest kolejnym przykładem jak bardzo trzeba zwracać uwagę na przyjmowane suplementy. Każda zabroniona substancja, która nawet w sposób nieumyślny przedostała się do organizmu daje potencjalną przewagę nad innymi zawodnikami. Nigdy nie wiadomo czy sportowiec nie bierze celowo zanieczyszczonych odżywek. Zawodnik musi znać ryzyko spożywania odżywek lub pokarmów, które mogą być zanieczyszczone. Warto się upewnić jakie normy spełnia firma produkująca suplementy, jakie posiada certyfikaty antydopingowe oraz czy w tej samej fabryce nie są produkowane środki zabronione przez WADA.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,512ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane