Jak przyspieszyć na rowerze?!

Jeśli wkładasz dużo energii w swój trening triathlonowy, jesteś ambitny i chcesz się poprawiać, to nic dziwnego, że frustrujesz się, gdy zainwestowane pieniądze i czas nie przekładają się na wyniki. Jak więc przyspieszyć na rowerze, nie wydłużając doby na kolejne jednostki treningowe?

Jazda godzinna na czas

W ciągu nieco ponad 100 letniej historii prestiżowego kolarskiego rekordu w jeździe godzinnej na czas wynik był wielokrotnie poprawiany. Pierwszy rekord wyniósł zaledwie 35km/h, ale już ostatni z 2019 to nieco ponad 55km. Oczywiście na przestrzeni tylu lat kolarstwo się sprofesjonalizowało, dokonano wielu odkryć w dziedzinie fizjologii wysiłku i opracowano skuteczne programy treningowe. Mimo wszystko tak duży progres nie byłby możliwy bez wykorzystania nowych technologii, lepszego zrozumienia zasad aerodynamiki, optymalizacji pozycji i zindywidualizowania potrzeb dzięki mnogości pomiarów.

Doskonale pokazują to przykłady Chrisa Boardmana czy Graeme Obree’a, którzy w latach 90. dzięki wykorzystaniu zmian w pozycji i konstrukcji rowerów byli w stanie osiągnąć fenomenalne wyniki i zmusić Międzynarodową Unię Kolarską do wprowadzenia restrykcyjnych przepisów, które jasno określałyby, co jest dozwolone, a co nie. Zyski z ich autorskich modyfikacji były tak duże, że mimo upływu prawie 30 lat nikt jeszcze nie poprawił wyniku Boardmana. 

rower w górach
Lato zdjęcie utworzone przez bublikhaus – pl.freepik.com

Rower w triathlonie

Daje to do myślenia, zwłaszcza w kontekście triathlonu, w którym regulacje są mniej restrykcyjne i sama optymalizacja pozycji może mieć wpływ nie tylko na wynik na części rowerowej, lecz także na bieganie podczas zawodów triathlonowych. Problem pojawia się jednak w momencie podejmowania decyzji na różnych etapach.

Po pierwsze problem zakupowy. Wchodzisz do sklepu lub w przeglądarkę internetową i stoisz przed wyborem chociażby kasku triathlonowego. Jeśli jesteś zawodnikiem, który poza dobrą zabawą na zawodach, stawia również na jak najlepsze wyniki i korzyści płynące z odpowiedniej konfiguracji sprzętowej, to oczywistą rzeczą jest, że chcesz dobrać najlepszy dla siebie sprzęt. Musisz sobie zadać więc pytanie: jaka jest twoja pozycja na rowerze, na czym najbardziej ci zależy, jakie są twoje możliwości? Jeśli umiesz zadawać sobie właściwie pytania, umiesz interpretować odpowiedzi i masz możliwość przetestowania różnych opcji, to nie ma żadnego problemu.

Po drugie problem z wyciągnięciem odpowiednich wniosków. Co z tego, że u kogoś dany zestaw sprzętowy, np. dysk i stożek sprawują się najlepiej, skoro ty sam nie jesteś w stanie ocenić, co spowoduje, że przyspieszysz na rowerze.

Szkolenie „Jak przyspieszyć na rowerze?”

Sposobów na to, aby przyspieszyć na rowerze jest kilka. Podczas szkolenia „Jak przyspieszyć na rowerze” będziesz mógł je poznać. Spotkanie poprowadzi Maciej Bodnar, który jest doświadczonym zawodnikiem PRO i trenerem z wieloletnim doświadczeniem, Wojciech Kutyła – jeden z najlepszych polskich bike fitterów oraz Tomasz Szala – aktualny mistrz Polski na dystansie Ironman oraz, co niewiele osób wie, magister inżynier Lotnictwa i Kosmonautyki wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej.

Szkolenie odbędzie się online 1 sierpnia o godzinie 19:00!

Zapisz się tutaj -> https://www.szkolatriathlonu.pl/webinar/

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

15,982FaniLubię
1,117ObserwującyObserwuj
302SubskrybującySubskrybuj

Kalendarz

Brak wydarzeń

Najpopularniejsze

X
X