Zetki biegają inaczej niż milenialsi? Raport Stravy

Jak trenują różne pokolenia? Z wiekiem zmienia się nie tylko czas i intensywność ćwiczeń, lecz także cele, motywacje i ewentualne powody rezygnacji ze sportu. Co ciekawe – niektóre rzeczy są ważne zawsze, niezależnie od roku urodzenia.

ZOBACZ TEŻ: Sue McDonald wróciła do sportu po pięćdziesiątce. Teraz ma na koncie 9 rekordów świata

Strava to społeczność skupiająca ponad 120 milionów sportowców. Jej twórcy opublikowali raport „Year In Sport: The Trend Report”, na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 6990 użytkowników. Miała ona sprawdzić, jak kwestie pokoleniowe wpływają na trening.

Jak trenują różne pokolenia?

Jedni stawiają na zdrowie, inni pragną rywalizacji. Niektóre motywacje są wspólne i dosyć typowe dla osób z tego samego pokolenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że granice generacji są dosyć płynne, a jeśli ktoś urodził się „w okresie przejściowym”, ważniejsze mogą być dla niego wychowanie i środowisko.

jak trenują różne pokolenia
źródło: doradcazawodowy.eu

Według raportu najpopularniejszym sportem okazało się bieganie, które stale przyciąga do siebie nowych fanów. Poza tym bardzo popularne były: jazda na rowerze, pływanie oraz spacery. Coraz więcej zwolenników mają sporty górskie (zwłaszcza biegi) i terenowe. Jak wygląda aktywność w różnych grupach?

  • Boomersi – biegają ze średnim tempem 6:42 min/km, podczas jednego treningu pokonują około 6,5 km. Ich główną motywacją jest zdrowie. Rzadziej niż inni decydują się na wieczorną aktywność, a w weekendy nawet co drugi użytkownik z tego pokolenia decydował się na poranny trening.
  • Pokolenie X – patrząc statystycznie, jest to pokolenie dłuższych dystansów. Ich standardowe trasy biegowe mają średnio 7 km. Biegają w tempie nieco ponad 6 min/km.
  • Milenialsi – preferują podobne dystanse co boomersi, natomiast pokonują je szybciej. Osoby z tego pokolenia przebiegają kilometr w średnim czasie 5:51.
  • Pokolenie Z – najbardziej towarzyska i nastawiona na rywalizację grupa. Statystycznie najczęściej ćwiczą z drugą osobą a ich główna motywacja to cele sportowe. Wolą krótsze dystanse – około 5,5 km. Ich średnie tempo to 5:35 min/km.

Co łączy, a co dzieli sportowców?

Co ciekawe – istnieją motywacje, które są istotne dla wszystkich, niezależnie od wieku. Najważniejsze okazują się więzi społeczne. Ponad połowa użytkowników w każdym pokoleniu zadeklarowała, że ich głównym motywującym czynnikiem są aktywni fizycznie przyjaciele i rodzina. Aż 77% ankietowanych z pokolenia Z stwierdziło przy tym, że obserwowanie aktywności bliskich w Stravie zwiększa ich poczucie więzi z tymi osobami.

Co jeszcze wyciąga ludzi z domu? Przede wszystkim zwierzęta – 76% użytkowników mieszkających z czworonożnymi pupilami deklaruje częstsze wychodzenie na zewnątrz. Nic dziwnego, psy trzeba przecież wyprowadzać. Okazuje się też, że dla zdecydowanej większości w tej grupie aktywność ze zwierzętami jest po prostu przyjemniejsza.

fot.: Aurélie Massuyes

Duże różnice pojawiają się w podejściu do muzyki. I nie chodzi tu o gatunki, lecz o różnorodność playlist. Niemal połowa badanych z pokolenia X stwierdziła, że podczas treningu od lat słucha tych samych utworów. Podobnej odpowiedzi udzielił co trzeci milenials i tylko 27% osób z pokolenia Z.

ZOBACZ TEŻ: Powinien być priorytetem, ale jest zaniedbywany. Jak poprawić jakość snu?

Rozbieżności w odpowiedziach mogą wynikać nie tylko z wieku, lecz także płci. Różnicę widać m.in. w powodach rezygnacji z treningu. Kobiety częściej niż mężczyźni zwracają uwagę na brak bezpiecznych miejsc do ćwiczeń. Z kolei dla mężczyzn korzystających ze Stravy częściej obowiązki domowe okazywały się przeszkodą.

Gabriela Bortacka
Gabriela Bortacka
Redaktorka. Pisze głównie o sporcie i historii. W jednym i drugim szuka przede wszystkim inspirujących ludzi. Z wykształcenia dziennikarka i antropolożka kultury.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,831ObserwującyObserwuj
24,500SubskrybującySubskrybuj

Polecane