Jakub Czaja: „Amator nie może się spinać i stresować”

Trener Jakub Czaja był gościem kolejnej z rozmów w ramach Challenge Gdańsk. Rozmawiał z Łukaszem Grassem między innymi o pływaniu w triathlonie. Pojawiły się też rady dla amatorów.

ZOBACZ TEŻ: Challenge Gdańsk – zniżka 10% z kodem Akademii Triathlonu!

Już za kilka miesięcy rozegrana zostanie kolejna edycja Challenge Gdańsk. Łukasz Grass rozmawiał z Jakubem Czają, który na co dzień trenuje amatorów, profesjonalistów, a od kilku miesięcy również ambasadorów Challenge, którzy przygotowują się do zawodów. Trener miał kilka porad dla osób, które mogą swoją przygodę z triathlonem rozpocząć właśnie w tych zawodach.

Dla wspomnianych ambasadorów największym wyzwaniem treningowym jest zdecydowanie pływanie, którego niejako uczą się praktycznie od nowa. Czaja podkreśla, że to element triathlonu, z którym wiele osób ma problem.

To jest dla nas nienaturalne środowisko. Większość z nas umie jeździć na rowerze. Jak technicznie sobie radzi, to już jest inna sprawa. Formuły są bez draftingu, a więc nie ma potrzeby uczenia ich jazdy (ambasadorów – przyp. red.) w grupie. Podobnie jest z bieganiem – wyjaśnia trener.

Czaja powiedział, że większość amatorów, wybiera zwykle krótsze dystanse jak np. sprint. Dlatego też, pomimo że znane powiedzenie mówi, że „pływaniem się zawodów nie wygra, ale można je przegrać” powinni znaleźć odpowiedni luz przed startem i nie stresować się tym elementem.

W takiej sytuacji amatorzy muszą szukać takiego luzu i komfortu. Nie mogą się spinać. Powinni płynąć swoim rytmem. Nie patrzeć, gdzie są inni. (…) Ważne jest, aby się dobrze ustawić. Nie tak, żeby po nas przepłynęli. Stanąć tam, gdzie są nasze umiejętności. Wtedy będziemy płynąć w większym komforcie. Ja zawsze mówię tym, którzy zaczynają: stań gdzie z boku. Będziesz płynął dłużej, ale po swojej linii, a nie w tłumie. Większość amatorów i tak na początku nadrabia dystans. To są rzeczy, które rzeczywiście warto sobie na spokojnie w głowie ułożyć i tak się zachowywać.

Sukcesywna praca kluczem do wyników

Co jednak Czaja radziłby zawodnikom, którzy teraz chcą rozpocząć treningi do Challenge Gdańsk? Trener podkreśla, że nie można nagle rzucać się na trening.

Teraz nie trzeba się rzucać na trening, ale sukcesywnie pracować. Gorzej mają ci, którzy dopiero zbierają się do roboty. Oni są jak misie, które wstają ze snu zimowego. Systematyczność pracy jest ważna, ale oni zaczynają z innego punktu. – wyjaśnia

Czaja nie jest zbyt wielkim fanem długich treningów na trenażerach. Mówi, że skoro w marcu zaczyna się lepsza pogoda, należy korzystać z jej dobrodziejstw i wychodzić na zewnątrz na rower lub stadion.

– Jestem z zawodnikami w tym momencie budowania bazy. Ich objętość pomału się zwiększa. Pracujemy spokojnie, jeżeli chodzi o intensywność. W kwietniu już będzie słońce, możliwość biegania po stadionie. Wtedy ta „śrubka” treningowa będzie podkręcana – mówi w kontekście swoich zawodników.

Co jeszcze radzi amatorom trener? Jak przebiegają treningi ambasadorów Challenge: Karoliny Filipkowskiej, Tamary Arciuch oraz Bartka Kasprzykowskiego? Zobacz poniżej całą rozmowę.

Dystans średni 10% taniej z Akademią Triathlonu!

Challenge Gdańsk zaplanowano na 17-18 czerwca 2023 roku. Dzięki Akademii Triathlonu zaoszczędzić możecie 10% ceny pakietu na dystans średni, gdzie będziecie ścigali się z być może z Bartłomiejem Kasprzykowskim!

Oszczędzacie 10% ceny pakietu! Aktualnie cena pakietu to 219€, ale z naszym kodem zapłacicie około 197€!

Jak korzystne jest kupno pakietu z naszym kodem? Zobaczcie na poniższym przykładzie:

Dystans średniCena oryginalnaCena z kodem -10% od AT
Kolejne 200 pakietów lub do 31 marca 2023239€ok. 215€
Kolejne 200 pakietów lub do 30 kwietnia 2023259€ok. 233€
Ostatnie 200 pakietów lub do 4 czerwca 2023289€ok. 260€

Jak otrzymać kod zniżkowy na pakiet Challenge Gdańsk (dystans średni)?

Aby zaoszczędzić 10% przy zakupie pakietu na dystans średni Challenge Gdańsk, musisz użyć personalizowanego kodu rabatowego, który otrzymasz od nas w wiadomości e-mail. Oto co należy zrobić, aby otrzymać kod i wykorzystać go do obniżenia ceny:

  1. Napisz e-mail pod adres [email protected] zatytułowany „Kod rabatowy – Challenge Gdańsk dystans średni”
  2. Otrzymasz od nas wiadomość z indywidualnym kodem zniżkowym 10% – można go wykorzystać JEDEN raz!
  3. Wykorzystaj kod podczas płatności za pakiet na dystansie średnim. Rejestracja tutaj 
Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,306ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze