Jeszcze nie Sir, ale już MBE – Jonny Brownlee z Orderem Imperium Brytyjskiego

MBE, te trzy litery może od teraz dopisywać po swoim nazwisku brytyjski triathlonista Jonny Brownlee. W środę w czasie specjalnej uroczystości w Windsorze zawodnik odebrał z rąk członka rodziny królewskiej Order Imperium Brytyjskiego. 

ZOBACZ TEŻ: Jonny Brownlee: „Po wypadku kości się zrosły, znacznie trudniej było odbudować się psychiczne”

W trakcie igrzysk olimpijskich w Tokio Jonny Brownlee zdobył swój trzeci medal w imprezie tej rangi. Do tej pory Brytyjczyk posiadał srebro ze startu indywidualnego wywalczone w 2016 roku w Rio de Janeiro oraz brąz z olimpiady w Londynie (2012). Udany start w sztafecie w Japonii dał mu upragnione złoto i dzięki temu w jego kolekcji medalowej z IO znajdują się już medale z każdego kruszcu.

Jonny Brownlee MBE

Jonny Brownlee otrzymał order za swoje osiągnięcia w triathlonie. Brytyjczyk został Kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego – otrzymał order 5. klasy w kategorii cywilnej. Od tej pory Brownlee, jak i każdy inny kawaler, ma prawo do używania po nazwisku skrótu MBE (Member of the Order of the British Empire). Z Polaków taki zaszczyt spotkał m.in. Ignacego Paderewskiego.

Ustanowiony 1917 roku Order Imperium Brytyjskiego jest przyznawany za działania we wszystkich dziedzinach życia publicznego. Otrzymują go m.in. sportowcy, ludzie sceny czy muzycy. Motto orderu to: „Dla boga i imperium” 1.

  • I klasa: Kawaler Krzyża Wielkiego lub Dama Krzyża Wielkiego – Knight/Dame Grand Cross (GBE),
  • II klasa: Kawaler Komandor lub Dama Komandor – Knight/Dame Commander (KBE lub DBE)
  • III klasa: Komandor – Commander (CBE),
  • IV klasa: Oficer – Officer (OBE),
  • V klasa: Kawaler – Member (MBE),

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez World Triathlon (@worldtriathlon)

Uroczystość nadania orderu odbyła się w środę na zamku w Windsorze. Brytyjski triathlonista zamieścił w swoich mediach społecznościowych jedno słowo komentarza: – Ale zaszczyt. Gratulacje złożyli mu m.in. World Triathlon, Joe Skipper, Richard Varga oraz Beth Potter.

1 Za Wikipedią

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,454ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze