Kacper Stępniak wraca do zawodowstwa w triathlonie!

Pierwsze podium na imprezie IRONMAN oraz kwalifikacje na mistrzostwa świata okazały się ostatnimi „amatorskimi” startami w karierze Kacpra Stępniaka. W swoje urodziny zawodnik  drużyny GVT BMC postanowił ogłosić powrót do zawodowstwa w triathlonie.

Dzień, w którym kolejna „wiosna” dochodzi do życiorysu pochodzącego z Bydgoszczy triathlonisty, stanie się przełomowym momentem w jego sportowej karierze. Kacper Stępniak dzisiaj kończy 28 lat i właśnie dzisiaj zdecyduje się powiedzieć głośno o tym, o czym myślał już od pewnego czasu.

Po prawie trzech latach ponownie priorytet w jego życiu nabierze triathlon. Zawodowa praca zaś zejdzie na dalszy plan. Tegoroczny sezon udowodnił, że wybrał na to bardzo dobry moment – jest on bowiem w doskonałej formie. Dowodem jest, chociażby to, że zaledwie dzień wcześniej wywalczył on slota na Mistrzostwa Świata IRONMAN 70.3.

Zawodowstwo w triathlonie po raz drugi

Nie jest tajemnicą, że Kacper wcześniej już próbował swoich sił w zawodowym triathlonie. Jego plany były wówczas inne – za główny cel obrał on sobie kwalifikacje na igrzyska olimpijskie. W tym celu podjął współpracę z brązowym medalistą IO Janem Rehulą, a następnie z jednym z najlepszych amerykańskich trenerów Ianem O’Brienem. Pod jego skrzydłami trenował przez pół roku w Stanach Zjednoczonych wraz z międzynarodową zawodową grupą triathlonistów.

Polecieć do Tokio się nie udało, stąd też Kacper postanowił rozwinąć się w swojej wyuczonej profesji – jako inżynier specjalizujący się w projektowaniu mostów. Od grudnia 2019 roku rozpoczął on pracę na pełen etat w biurze projektowym. Po wyjściu z biura oraz po odjęciu czasu na zajęcia na uczelni wolne godziny spędzał on na treningach – jednak tych nie pozostawało już tak wiele.

Okazało się, że nie przeszkadza mu to, by budować swoją formę i coraz lepiej wypadać na międzynarodowej arenie. Na tyle, by niewiele brakowało mu do światowej czołówki, takiej jak Sam Long czy Richard Varga. W jego głowie przez cały ten czas kiełkowała jednak myśl, czy nie powinien dać sobie jeszcze jednej triathlonowej szansy.

Tak naprawdę ciągnęło mnie do powrotu od pierwszego dnia pracy. Ten sport jest częścią mojego życia i ciężko było mi treningów z dnia na dzień. Ku mojemu zdziwieniu, pomimo mojego stosunkowo luźnego podejścia do treningu przez ostatnie 3 lata udawało mi się cały czas osiągać fajne wyniki — szczególnie podczas wyścigów bez draftingu na dystansie IRONMAN 70.3. Cały czas chciałbym sprawdzić, jakie będę w stanie osiągać wyniki na dłuższych dystansach, kiedy znowu poświecę się w 100% treningowi.

Klamka zapadła tydzień temu

Po wielu „za i przeciw” zaledwie kilka dni temu Kacper postawił ostatnią kropkę oznaczającą równocześnie zakończenie i rozpoczęcie nowego-starego etapu w jego życiu.

Ostateczną decyzję podjąłem tydzień temu, po rozmowie z prezes firmy, w której pracuję. Do końca jednak nie opuszczam branży, ponieważ dostałem propozycję pracy zdalnej w dużo mniejszym wymiarze godzin. Zapewni mi to dobrą odskocznię od treningu i triathlonu. Sport jednak od teraz będzie traktowany priorytetowo w moim życiu zawodowym.

KAcper Stepniak na trasie IRONMAN 70.3 Poznań
Kacper Stępniak na etapie kolarskim podczas IRONMAN 70.3 Poznań, źródło: IRONMAN Poland

Jednym z jego celów na najbliższy sezon będą oczywiście Mistrzostwa Świata IRONMAN 70.3 w Lahti. Okazuje się jednak, że Stępniakowi „chodzi po głowie” jeszcze jeden triathlonowy pomysł.

Chciałbym sprawdzić, jak mój organizm będzie sobie radził z dystansem Ironman. Przy aktualnym trybie życia niestety nie byłoby to możliwie. Na pewno jednak nie odpuszczę ścigania na krótszych dystansach. Nie chcę wywierać na sobie presji i składać z góry deklaracji, jaki będzie główny cel. Chciałby bawić się sportem i ścigać się na wysokim światowym poziomie.

Być może jego debiut na dłuższym dystansie będzie miał miejsce jeszcze w tym roku. Nie podjął on jeszcze żadnej konkretnej decyzji dotyczącej zarówno daty, jak i miejsca startu.

Życzymy mu więc wszystkie najlepszego z okazji tego wyjątkowego dnia – zarówno na urodziny, jak i na powrót do zawodowstwa w triathlonie.

ZOBACZ TEŻ: Wilkowiecki i Stępniak ze slotami na Mistrzostwa Świata IRONMAN 70.3

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,510ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane