Przebrali mechaniczkę za zawodniczkę. Grupa kolarska ukarana przez UCI za oszustwo

O tym, że kłamstwo ma krótkie nogi, przekonała się amerykańska grupa kolarska Cynisca Cycling. Gdy jedna z członkiń nie mogła wystartować, reszta zgłosiła… mechaniczkę w przebraniu. Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) ukarała nieuczciwy zespół.

ZOBACZ TEŻ: POLADA: „Liczba kontroli w triathlonie wynika ze specyfiki dyscypliny”

Jak do tego doszło? Regulamin zeszłorocznego wyścigu Argenta Classic – 2 Districtenpijl Ekeren-Deurne w Belgii wymagał 5 osób z każdej grupy, natomiast Cynisca Cycling mogła zgłosić jedynie 4. Dyrektor sportowy zespołu Danny Van Haute wpadł na nietypowy pomysł.

Kara dla grupy kolarskiej

Żeby ekipa mogła wziąć udział w zawodach, Van Haute powiedział Moirze Barrett, aby założyła strój zawodnika i maskę na twarz, podpisała kartę i stawiła się na linii startu. Reszta grupy miała natomiast udawać, że podstawiona kobieta naprawdę jest zawodniczką.

Sprawa się wydała, a Międzynarodowa Unia Kolarska ogłosiła w lutym tego roku karę dla grupy kolarskiej. Van Haute został zawieszony do 31 grudnia 2025 r. oraz ukarany grzywną. Zawodniczki otrzymały naganę, nie mogą również wystartować w następnych zawodach UCI. Mechaniczka natomiast dostała zakaz działalności do 1 września 2024 roku.

źródło: Cynista Cycling/strona internetowa

Ekipa wydała oświadczenie, w którym przeprasza za całą sytuację: Cynisca Cycling rozumie potrzebę podjęcia działań dyscyplinarnych przez UCI. Zespół nie toleruje i nigdy nie będzie tolerował tego rodzaju zachowania. W imieniu zespołu jeszcze raz przepraszamy organizatorów wydarzenia za zachowanie, które miało miejsce na imprezie.

Cynisca Cycling może odwołać się od decyzji do Sportowego Sądu Arbitrażowego (CAS).

Gabriela Bortacka
Gabriela Bortacka
Redaktorka. Pisze głównie o sporcie i historii. W jednym i drugim szuka przede wszystkim inspirujących ludzi. Z wykształcenia dziennikarka i antropolożka kultury.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,318ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze