Kasper Tochowicz i Sandra Kopiczko mistrzami Polski AG na dystansie standard!

Oprócz startów zawodników Elity w Białymstoku o tytuły mistrzowskie rywalizowali również amatorzy. Kto sięgnął po tytuł?

20 sierpnia w Białymstoku triathloniści stanęli do rywalizacji o zwycięstwo w Turnieju Nadziei Olimpijskich/Pucharu Polski oraz o tytuł mistrza Polski w triathlonie w ramach zawodów Elemental Tri Series. Triathloniści rywalizowali w kategoriach Junior Młodszy, Junior, Młodzicy, Paratriathlon, Elita/ U23 oraz Age-Goup. Wśród amatorów wyścigi rozegrane zostały na dystansie sprinterskim, olimpijskim oraz w formacie aquabike.

Tochowicz po raz trzeci

Najlepszym zawodnikiem mistrzostw Polski Age-Group rozgrywanych w Białymstoku w ramach zawodów Elemental Tri Sereies okazał się Kasper Tochowicz. Dla triathlonisty było to trzecie zwycięstwo w tych zawodach, a jednocześnie, jak sam napisał: „ostatni, gorący sprawdzian przed mistrzostwami świata w Lahti”. Tochowicz ukończył rywalizację w Białymstoku z czasem 01:54:33. Podium kategorii OPEN uzupełnili Łukasz Lis (1:58:13) i Paweł Młodzikowski (1:59:03).

Po tytuł mistrzyni Polski w kategorii OPEN sięgnęła Sandra Kopiczko (2:09:46), która na mecie zameldowała się blisko 8 minut przed drugą zawodniczką, Oliwią Gąsior (2:17:30). Na najniższym miejscu podium mistrzostw Polski stanęła Monika Chodyna (2:18:58).

Jestem bardzo zadowolona z tego wyścigu. I szczerze mówiąc trochę zaskoczona, bo patrząc na bardzo mocną obsadę zawodniczek przed wyścigiem, nie sądziłam, że będę tak wysoko w klasyfikacji OPEN. Pływanie bez pianek, więc swoją najmocniejszą stronę w tri mogłam tym razem wykorzystać jeszcze mocniej. Rower techniczny, liczne nawroty, podjazdy, zakręty i za każdym razem stawanie na pedały i rozpędzanie roweru od zera sprawiały, że nogi były lekko na granicy skurczów. Bieg zaś to już była tylko walka z gorącem i próba utrzymania swojej pozycji. Mimo to cieszy mnie bardzo równe tempo z całego tego etapu no i oczywiście to, że dowiozłam swoje 3 miejsce do końca – napisała po zawodach Monika Chodyna.

„Pogoda dała mocno popalić”

Na dystansie sprintu zwyciężył Karol Żołnowski, wbiegając na metę z czasem 1:08:26. Na drugim miejscu ulokował się Karol Berent, a na trzecim Patryk Mościcki-Zanchi.

Wśród kobiet najlepsza była Julia Kużelewska, która zadebiutowała na dystansie sprintu.  Srebrny i brązowy medal zdobyły kolejno Aleksandra Leszczyńska oraz Joanna Rogowicka.

Pogoda dała mocno popalić, co najbardziej odczułam na drugiej pętli biegu i byłam prawie pewna, że nie będę w stanie ukończyć zawodów. Poza tym pomyłka na trasie rowerowej, przez co dołożyłam sobie dodatkową nawrotkę i podjazd. Ostatecznie wyszło dobrze, chociaż wynik na mecie nie jest satysfakcjonujący i na pewno do poprawy – napisała po zawodach Kużelewska.

Mistrzostwa Polski w aquabike

W zawodach mistrzostw Polski w aquabike pierwsze miejsce zajął Rafał Prendecki, który przyznał po zawodach, że zwycięstwo na imprezie tej rangi to dla niego: „ogromna satysfakcja i jeszcze większa motywacja”. Na drugim i trzecim miejscu ulokowali się kolejno Tomasz Pomierny i Adrian Chabros

W rywalizacji kobiet zwyciężyła Marysia Matusik, dla której start w Białymstoku był debiutem w aquabike. Srebrny medal zdobyła Aleksandra Wiertelak, a brązowy Aleksandra Kieda