Kilka dni sportowych emocji podczas Enea IRONMAN Gdynia

Zaledwie trzy dni pozostały do pierwszego wystrzału startera, który oznajmi początek rywalizacji w ramach Enea IRONMAN Gdynia. W polskim portowym mieście zjawią się m.in. największe gwiazdy światowego triathlonu.

Zbliżający się wielkimi krokami weekend oznacza kolejną polską imprezę organizowaną pod szyldem słynnej marki z kropką nad „m” w tym sezonie. Tym razem triathloniści z różnych zakątków Polski oraz świata pojawią się w jednej z polskich nadmorskich miejscowości – Gdyni, po to, by zmierzyć się z dwoma dystansami – „połówką” oraz pełnym. Dodatkowo pozostali uczestnicy będą mieli okazję ścigać się podczas wyścigów towarzyszących: Kids Aquathlon, Sprint Triathlon oraz biegu Abbott Night Run.

Harmonogram Enea IRONMAN Gdynia

Sportowe emocje, jakie towarzyszyć będą zarówno sportowcom, jak i kibicom, rozpoczną się już w piątek wieczorem (5 sierpnia). Na ten dzień zaplanowano starty dla dzieci w wieku 5-15 lat – Kids Aquathlon Gdynia. Najmłodsi podzieleni zostaną na pięć grup, dla których przeznaczono różnej długości trasy.  Drugim piątkowym wydarzeniem będzie bieg na 5 km Abbott Night Run prowadzący przez Skwer Kościuszki oraz Plażę Miejską.

Kolejnego dnia (sobota, 6 sierpnia) na gdyńskich trasach pojawią się triathloniści zapisani na wyścig sprinterski (0,75-20-5 km). Podzieleni na dwie serie zawodnicy wystartują o godzinie 8:00 oraz 10:00. Po południu przedstawieni zostaną PROsi, którzy przystąpią do rywalizacji kolejnego dnia.

W niedzielę (7 sierpnia) odbędą się dwa główne triathlonowe punkty imprezy – start na dystansie pełnym (3,8-180-42,2 km) oraz na 1/2 IM (1,9-90-21,1 km). Z samego rana, nieco ponad godzinę po wschodzie słońca do wód Zatoki Gdańskiej wskoczą zawodnicy Ironmana. Nieco później dołączą do nich startujący na „połówce”. Spodziewani tego dnia zwycięzcy pojawią się na mecie w okolicach godziny 13:00 (1/2 IM) oraz 14:00 (IM).

Harmonogram startów oraz imprez towarzyszących Enea IRONMAN Gdynia zamieściliśmy w tabeli poniżej. Szczegółowy przebieg całej imprezy znajdziecie zaś na stronie organizatora ironmangdynia.pl.

PIĄTEK, 5 SIERPNIA
15:00 Start Kids Aquathlon Gdynia Plaża Miejska
22:00 Start Abbott Night Run Skwer Kościuszki
SOBOTA, 6 SIERPNIA
8:00 – 10:00  Sprint Triathlon Gdynia (Seria 1 – M16 – M40) Plaża Miejska
10:00 – 12:00 Start Sprint Triathlon Gdynia (Seria 2 – M45 – M50, W16 – W50) Plaża Miejska
10:00 Start Sztafety Sprint Triathlon Plaża Miejska
NIEDZIELA, 7 SIERPNIA
6:00 Rolling Start – IRONMAN Plaża Miejska
9:30 Rolling Start – IRONMAN 70.3 Plaża Miejska

Trasa z kaszubską nutką

Jak Gdynia ma w swoim triathlonowym już zwyczaju, etap pływacki rozpoczyna się na Plaży Miejskiej. Wszyscy zawodnicy tę część wyścigu rozpoczynają na plaży, a kończą go na Skwerze Kościuszki. Z tym że ścigający się na pełnym triathloniści w połowie dystansu pływackiego wyjdą z wody po to, by ponownie do niej wskoczyć na drugą część pływania (wyjście australijskie).

Trasa pływacka Enea IRONMAN Gdynia

Trasa pływacka Enea IRONMAN Gdynia 2022
źródło: Enea IRONMAN Gdynia

Etap kolarski obydwu wyścigów poprowadzony jest tą samą trasą. Jedną pętlę pojadą triathloniści z dystansu 1/2 IM, 3 okrążenia pokonają „długasi”. Do trasy doliczyć należy również dojazd do pętli oraz powrót do strefy zmian. Pętla rowerowa poprowadzona jest po kaszubskich miejscowościach – od Koleczkowa, przez Kielno, Kowalewo, Szemud, Sopieszno, po Nowy Dwór Wejherowski.

Trasa kolarska

Trasa kolarska Enea IRONMAN Gdynia 2022
źródło: Enea IRONMAN Gdynia

Ostatnia część wyścigów to bieganie. Na triathlonistów czekają 3 („połówka”) lub 6 (pełny) pętli. Rozpoczynając od Skweru Kościuszki, udadzą się oni w kierunku Kamiennej Góry ulicą Władysława IV, gdzie mniej więcej na wysokości stacji SKM Wzgórze Świętego Maksymiliana zlokalizowana będzie nawrotka. Na Armii Krajowej triathloniści skręcą w ulicę Świętojańską, a następnie aleją Piłsudskiego zbiegną na Bulwar Nadmorski. Meta wyścigów znajdować się będzie na Plaży Miejskiej.

Trasa biegowa

Trasa biegowa Enea IRONMAN Gdynia 2022
źródło: Enea IRONMAN Gdynia

Światowa śmietanka na gdyńskich trasach

W najbliższy weekend w Gdyni znacząco wzrośnie zagęszczenie triathlonistów. Wśród zjeżdżających się z różnych stron świata zawodników znajdą się także czołowi zawodnicy. Na liście PRO zapisanych na IRONMAN 70.3 Gdynia zobaczycie dokładnie 55 zagranicznych i polskich nazwisk.

Wśród nich znajdują się m.in. wicemistrz świata IRONMAN 70.3 z ubiegłego roku Sam Long, czterokrotny mistrz świata ITU w aquathlonie Richard Varga, mistrz świata IRONMAN 70.3 sprzed 6 lat Tim Reed czy brązowy medalista Mistrzostw Europy IRONMAN 70.3 z ubiegłego roku Jan Stratmann.

Polscy zawodnicy PRO, którzy pojawią się na starcie w niedzielę to: Kacper Stępniak, Piotr Ławicki, Jacek Krawczyk, Miłosz Sowiński oraz Bartosz Banach. Rywalizować w kategorii kobiet PRO będzie Paulina Kotfica, Aleksandra Jędrzejewska oraz Ewa Komander.

Pełną listę startową profesjonalnych triathlonistów znajdziecie w zakładce Start list -> 2022 IRONMAN 70.3 Gdynia na stronie ironman.com.

ZOBACZ TEŻ: IRONMAN 70.3 Gdynia – poznaliśmy listy startowe PRO

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,510ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane