Wszystkie drogi na Big Island

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, jak dostać się na Mistrzostwa Świata Ironman 70.3. Dziś podsumujemy drogę do Kona. Można wybrać kilka ścieżek w zależności od naszych możliwości i uwarunkowań. Jak piszą na swojej stronie organizatorzy Ironmana, droga do Kona to mieszanka umiejętności, szczęścia i determinacji, która w końcu doprowadzi Cię do upragnionego celu, jakim jest udział w największym – obok startu w Igrzyskach Olimpijskich – wydarzeniu triathlonowym, Ironman Hawaii. Każdego roku ponad 80 tysięcy triathlonistów walczy o przepustkę na Mistrzostwa Świata, uczestnicząc w zawodach kwalifikujących na Big Island. Zielone światło dostaje tylko 2 tysiące z nich. Ale kwalifikacje w zawodach to nie jedyna droga do celu – najtrudniejsza, najbardziej satysfakcjonująca, ale nie jedyna. Jest kilka sposobów, dzieki którym możesz stanąć na lini startu w Kona:

 

1. Zdobycie przepustki w zawodach kwalifikujących.

Na zawodach Ironman możesz liczyć na co najmniej jedną przepustkę w każdej grupie wiekowej. Najczęściej wpisywane w wyszukiwarkę Google pytanie w kontekście kwalifikacji na Big Island brzmi: „W których zawodach najłatwiej zdobyć kwalifikacje na Hawaje?” Od razu podpowiadamy, aby za bardzo nie przywiązywać się do takich analiz. Nie ma żadnej reguły, która da nam odpowiedź na tak zadane pytanie. Czasami mogą to być zawody na koniec sezonu, kiedy zbliża się termin Mistrzostw Świata i ci najlepsi zdobyli już kwalifikacje. Ale pamiętaj, że takie podejście ma 90% tych, którym nie udało się zdobyć slota na dany rok. Zazwyczaj pierwsza 15-tka w większości kategorii wiekowych to zawodnicy bardzo mocni, poziom jest wyrównany, a kwalifikuje się tylko kilku triathlonistów. Pozostali prawdopodobnie przyjadą na te same zawody, które również Ty wybrałeś na koniec sezonu. Liczba przepustek w danej grupie uzależniona jest od wielkości kategorii wiekowej. Zazwyczaj najliczniejsze i najmocniejsze są dwie kategorie: 35-39 i 40-44. To właśnie tam znajdziemy najwięcej przepustek i nie musisz wygrywać swojej kategorii, aby dostać się na Hawaje. W wyżej wymienonych przypadkach kwalifikuje się pierwsza szóstka. Ale jest jeszcze coś, co nazywa się roll down. Jeżeli którykolwiek z zawodników nie odbierze wygranej, przechodzi ona na kolejnego zawodnika. Procedura przyznawania slotów jest bardzo restrykcyjna. W przypadku Ironmana wszystko odbywa się na drugi dzień po zawodach podczas ceremonii wręczenia nagród. Speaker wyczytuje nazwisko osoby, która wygrała przepustkę. Szczęśliwiec musi potwierdzić odbiór głośnym TAK, podpisać protokół odbioru przepustki i uiścić stosowane wpisowe na zawody. Jeżeli po trzykrotnym wyczytaniu nazwiska, nie będzie odzewu, speaker wyczytuje kolejną osobę aż do dziesiątego miejsca. Następnie zadaje pytanie, czy na sali jest ktoś z tej kategorii wiekowej, w której nie wszyscy odebrali przepustki. Jeżeli zgłosi się więcej niż jedna osoba, porównuje się uzyskany czas i na tej podstawie wybiera zwycięzcę.

2. Wylosowanie pakietu startowego w IRONMAN Lottery Program lub Legacy Program

Każdego roku w losowaniu przepustek bierze udział ponad 7 tysiecy zawodników. Zasady, które trzeba spełnić, aby wziąć udział w losowaniu opisane są na stronie organizatora – link. Ale to nie koniec, bo oprócz szczęścia przepustkę do Kona może dać systematyczność i konsekwencja w startowaniu w zawodach pod szyldem Ironmana (WTC). W 1990 roku wymyślono bowiem tzw. Passport Club. Już nie tylko łut szczęścia decyduje o tym, czy mimo braku wysokiego poziomu sportowego zawodnik może wystartować w Mistrzostwach Świata. 100 sportowców, którzy mają udokumentowane co najmniej 12 startów na pełnym dystansie Ironman (WTC), nigdy nie startowali w Mistrzostwach Świata IM Hawaii, mają ukończone co najmniej jedne zawody w ostatnich dwóch latach i są zapisani na imprezę w bieżącym roku, mają szansę otrzymać przepustkę. 

 

legacy IM

 

3. Wykupienie wejściówki poprzez aukcję charytatywną na platformie eBay
A to oferta dla tych, którzy mają sporo gotówki i chcą ją wydać na spełnianie marzeń swoich i tych najbardziej potrzebujących. Każdego roku w kwietniu Ironman organizuje licytację i każdego tygodnia do wygrania jest jeden slot. Aukcja zaczyna się od – bagatela – 10 tysięcy dolarów, a 100% uzyskanej kwoty z 4 pierwszych slotów wędruje do Fundacji z przeznaczeniem na cele charytatywne. Średnia cena sprzedaży pakietu to 40 000 dolarów. Na pocieszenie możemy finalną kwotę, będącą darowizną na cele charytatywne, odpisać od podatku.

4. Przepustki dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach – Hand Cycle
Walczą o przepustki na wybranych zawodach serii Ironman 70.3: IRONMAN 70.3 Cairns (jeden mężczyzna/jedna kobieta), IRONMAN 70.3 Luxembourg (jeden mężczyzna/jedna kobieta) i IRONMAN 70.3 Buffalo Springs Lake (dwóch mężczyzn/jedna kobieta).

 

5. Wojskowi
Superfrog Triathlon w Coronado (California) oferuje na 2015 rok dwadzieścia przepustek w tzw. Military Division. Może się o nie ubiegać każdy, kto jest żołnierzem w swoim kraju. Ciekawostką jest to, że dyrektorem tych zawodów jest człowiek o polsko brzmiącym nazwisku…Rick Kozlowski. Nie wiemy, czy to jakiś krewny „naszego” Andrzeja Kozłowskiego z Kanady, ale jak widać Polacy w triathlonie działają na całym świecie. Pozostałe zawody oprócz tych w Coronado dopiero zostaną ogłoszone.

 

IRONMAN-Qualifier-Seal color1-02

Powiązane Artykuły

4 KOMENTARZE

 1. :):) wiem ale bedę sie martwił jak mnie wylosują….a szanse marne:):) wiec mysle o tym spokojnie

 2. @Grzegorz. Zycze szczescia w losowaniu !!! Jezeli Ci dopisze to szczerze wspolczuje. :-))))
  Czeka Cie jazda rowerem w „piekarniku” i maraton w
  „saunie”.:-)))

 3. @ Lukasz. To nie jest moj krewny . Szkoda ! 🙁
  Po zdobyciu slota we wrzesniu w IM Wisconsin, powiedzialem do mojej zony: ” kochanie, wlasnie zaoszczedzilem nam $40000″ :-)))
  A jeszcze 10-12 lat temu mozna bylo zakwalifikowac sie do Kona w lokalnych zawodach jak np tu u nas w Muskoka Long Course Triathlon( 2/55/15)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,473ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane