Korzeniowski vs Korzeniowski – odsłona II: BIEGANIE

Który mistrz pierwszy wbiegnie na metę na gdyńskiej plaży? Mariusz Giżyński, Zbigniew Nadolski i Lidia Chojecka oceniają szanse Roberta Korzeniowskiego i Pawła Korzeniowskiego, którzy 5 sierpnia zmierzą się na dystansie sprinterskim w ramach Enea IRONMAN 70.3 Gdynia powered by Herbalife.

 

Pierwszym etapem triathlonowych zmagań naszych mistrzów będzie pływanie. Nasi eksperci nie mieli złudzeń, że w tej części faworytem będzie Paweł Korzeniowski, mistrz świata w pływaniu na 200 metrów stylem motylkowym. Czy w takim razie Robert Korzeniowski, mistrz świata w chodzie, zdeklasuje przeciwnika na biegowym odcinku? O opinie na temat rywalizacji mistrzów poprosiliśmy specjalistów od biegania.

Podczas trwającego 12 minut biegowego testu Coopera Robert Korzeniowski uzyskał wynik 3300 metrów. Na swoim Facebook’owym profilu Paweł Korzeniowski swój wynik postanowił przemilczeć.

 

Mariusz Giżyński, polski lekkoatleta, wielokrotny mistrz kraju, z rekordem życiowym w maratonie 2:11:20 sądzi, że krótki dystans wyścigu nie działa na korzyść Roberta Korzeniowskiego. Jednak wiele zależy od tego, jak obaj sportowcy przepracują okres przygotowawczy.

 

http://youtu.be/erdQyYX4zL8

 

– Znam zarówno Pawła, jak i Roberta. Będzie to ciekawa rywalizacja, bo obaj debiutują w triathlonie. Na bieganiu przewaga jest oczywiście po stronie Roberta, jednak ogólnie obstawiałbym zwycięstwo pływaka. W triathlonie pływanie jest bardzo ważne, zwłaszcza na dystansie sprinterskim. Oczywiście, wszystko zależy od tego, jak przepracują okres przygotowawczy, bo wiele rzeczy można poprawić pracą i treningami. Obaj są wyczynowcami w swoich konkurencjach, więc sugerowałbym skupienie się na swoich słabszych stronach, bo to tam mogą wykonać największy progres – sugeruje Mariusz Giżyński.

– Im dłuższy dystans byłby do pokonania, tym większe szanse miałby moim zdaniem Robert. Osoby z konkurencji wytrzymałościowych przeważnie dobrze radzą sobie w triathlonie. Jednak tutaj do pokonania jest krótki dystans, więc z ciekawością będę śledził tę rywalizację – dodaje.

 

Pozytywnie szanse Pawła Korzeniowskiego ocenia także Zbigniew Nadolski, mistrz Polski na 10 000 metrów z 1993 roku, a obecnie trener polskich biegaczek długodystansowych (m.in. Agnieszki Mierzejewskiej, Karoliny Nadolskiej i Moniki Stefanowicz).

 

– Myślę, że większe szanse w tej rywalizacji będzie miał jednak pływak. Zyska sporą przewagę na pierwszym etapie, bo jest wyczynowcem w tej konkurencji. Pływacy często trenują na rowerach stacjonarnych, w ramach treningu uzupełniającego, więc podejrzewam, że Paweł lepiej od Roberta poradzi sobie również na etapie kolarskim. Na bieganiu oczywiście Robert ma przewagę, ale nie jestem pewien, czy uda mu się nadrobić stratę, którą może mieć po dwóch pierwszych konkurencjach – wnioskuje Zbigniew Nadolski.

 

Lidia Chojecka – Leandro stawia na lekkoatletę. Uczestniczka IO w Sydney, Atenach i Pekinie oraz halowa mistrzyni świata na 1500m i 3000m podkreśla, że kluczowy dla rywalizacji będzie etap kolarski.

 

– Obaj są najlepsi w swojej dziedzinie. Mówi się, że lekkoatleta nigdy nie będzie dobrym pływakiem, Paweł będzie miał więc tutaj zdecydowaną przewagę. W bieganiu oczywiście stawiam na Roberta Korzeniowskiego. To świetny lekkoatleta, ma bardzo dobrą wytrzymałość, na etapie biegowym będzie zdecydowanym faworytem.

Decydujący będzie rower, jednak tutaj nadal będę kibicować lekkoatlecie.

Obaj panowie mają sportowy charakter i będą walczyć do końca. Triathlon to dyscyplina wytrzymałościowa, trening jest monotonny, wymagający i pochłania sporo czasu. Życzę im więc wytrwałości – mówi jedna z najwybitniejszych polskich lekkoatletek w ostatnich dekadach.

 

Pojedynek Roberta Korzeniowskiego i Pawła Korzeniowskiego ma też wymiar charytatywny. Organizator Enea IRONMAN 70.3 Gdynia powered by Herbalife ufundował czek na kwotę 15.000 złotych, który wręczy Unicef Polska zwycięzca pojedynku.

 

Na tym jednak nie koniec. Obaj mistrzowie sportu chcą pomnożyć kwotę przekazaną przez organizatora zawodów i w trakcie swoich przygotowań do startu będą prowadzić zbiórkę na wybrany przez siebie cel.

 

Robert Korzeniowski zdecydował się na pomoc dzieciom w ogarniętej wojną Syrii. Jeśli chcesz dołączyć do drużyny Roberta wejdź na stronę unicef.pl/robertkorzeniowski i już dziś dokonaj wpłaty.

 

Paweł Korzeniowski zdecydował się na pomoc głodującym dzieciom w Sudanie Południowym. Jeśli chcesz dołączyć do drużyny Pawła wejdź na stronę unicef.pl/pawelkorzeniowski i wesprzyj go swoją donacją.

 

Enea IRONMAN 70.3 Gdynia powered by Herbalife to największe zawody triathlonowe w Europie Środkowo – Wschodniej. W zawodach startuje co roku około 4 tysięcy sportowców z kilkudziesięciu krajów świata. Więcej informacji na www.ironmangdynia.pl oraz www.facebook.com/polandtriathlon

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

16,205FaniLubię
1,217ObserwującyObserwuj
317SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze