Korzeniowski vs Korzeniowski – odsłona III: ROWER

Charytatywny pojedynek Roberta i Pawła Korzeniowskich dla Unicef podczas Enea IRONMAN 70.3 Gdynia powered by Herbalife zbliża się wielkimi krokami. Postanowiliśmy poddać naszych bohaterów próbie zmierzenia parametrów mocy na rowerach stacjonarnych. Wyniki testu przeanalizował dla nas Jakub Pieniążek, trener i-Sport .

Test został przeprowadzony na trenażerze Elite Turbo Muin. Próba wyglądała następująco – 12 minut rozgrzewki o różnym zakresie intensywności i kadencji, a następnie 8 minut „ile fabryka dała”.

Czego dowiedzieliśmy się o mocy i szansach Pawła i Roberta?

Jakub Pieniążek: Paweł to ciekawy przypadek zawodnika-sprintera typu: „gaz, gaz, gaz…. i trup”. Czyli fenotyp sprintera „bez wydolności”. Paweł, jako wyczynowy pływak ścigał się głównie na dystansach, których przepłynięcie zajmowało mu albo w okolicach 50 sekund (100 metrów) albo 1 minuty 50 sekund (200 m). Taki dystans to beztlenowy wysiłek sub-maksymalny z dodatkowym elementem hipoksji (podczas wyścigu na 100m kraulem Paweł brał oddech co 4-5 sekund – red.). Przestawienie Pawła na sport taki jak triathlon, gdzie wysiłek na zawodach powinien być nieco poniżej progu beztlenowego, stanowi dla mnie, jako trenera pewne wyzwanie. Generalnie u Pawła próg beztlenowy występuje w relatywnie wąskim zakresie generowanych watów. Zawodnik jest ewidentnie przygotowany do wysiłku w zakresie VO2max. Aby to zmienić skoncentrujemy się na pracy treningowej w górnym zakresie Endurance i Tempo, i podniesiemy wartości progowe, jednocześnie lekko rozszerzając zakres pracy w cyklu progowym i mieszanym.

Robert Korzeniowski to nieco inny zawodnik niż Paweł. To ultra-długodystansowiec o wyjątkowym poziomie wydolności podprogowej. Robert nie jest sprinterem, aczkolwiek test pokazał, że wykształcona przez lata psychika sportowego „fightera” pozwala mu również wejść na dobre zakresy „power” na poziomie 700-800 watów przez 5 sekund. Robert podczas testu rozpędzał się, widać, że ma jeszcze zapas na końcu i to spory. To była pierwsza tego typu próba w wykonaniu Roberta i można było zobaczyć, że zawodnik nie do końca wiedział jak rozłożyć siły. Przez około 6 minut jechał w miarę równo i mocno, a ostatnie 2 minuty dodał jeszcze gazu. Na pewno Robert ma duże VO2max. Tego typu „popisów” nie byłby w stanie wykonać, jeżeli ten parametr by u niego kulał. Oczywiście dodatkowo metabolizm przemian na progu musi być bardzo dobry. Można powiedzieć, że Robert nie „wyjechał” tego, co mógł. Robert z pewnością ma dużą tolerancję do długiej pracy wysiłkowej na progu beztlenowym.

 

Korzeniowski III 1.png

Jakie wnioski płyną z tego testu?

Jakub Pieniążek: Moce generowane przez obydwu zawodników są naprawdę dobre, biorąc pod uwagę, że żaden z nich nigdy wcześniej nie jeździł wyczynowo na rowerze. Szczególnie pozytywnie zaskoczył mnie Robert. Analizując jedynie numeryczne wyniki testu, Robert jest na razie silniejszym kolarzem. Moc progowa jest w zasadzie prawie taka sama jak u Pawła, ale różnica 10kg w masie ciała działa na korzyść Roberta.

Zakresy Roberta i Pawła na podstawie wyników testu wysiłkowego (wyniki i zakresy w watach):

Zakresy Paweł Robert

Endurance

210-215   150-200
Tempo 220-265 235-247
Progowe-mieszane 265-275 255-270
Power 300+ 280+
Waga zawodnika 85 kg 75 kg
FTP watt nominalne 260 250
FTP watt/kg masy ciała 3,05 3,33

 

Korzeniowski III 2.png

Pojedynek Roberta Korzeniowskiego i Pawła Korzeniowskiego ma przede wszystkim wymiar charytatywny. Organizator imprezy ufundował czek na kwotę 15.000 złotych, który wręczy Unicef Polska zwycięzca pojedynku.

Na tym jednak nie koniec. Obydwaj mistrzowie sportu chcą pomnożyć kwotę przekazaną przez organizatora Enea IRONMAN 70.3 Gdynia powered by Herbalife i w trakcie swoi przygotowań do startu w imprezie będą prowadzić zbiórkę na wybrany przez siebie cel.

Robert Korzeniowski zdecydował się na pomoc dzieciom w ogarniętej wojną Syrii. Jeśli chcesz dołączyć do drużyny Roberta wejdź na stronę unicef.pl/robertkorzeniowski i już dziś dokonaj wpłaty.

Paweł Korzeniowski zdecydował się na pomoc głodującym dzieciom w Sudanie Południowym. Jeśli chcesz dołączyć do drużyny Pawła wejdź na stronę unicef.pl/pawelkorzeniowski i wesprzyj go swoją donacją.

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

16,205FaniLubię
1,218ObserwującyObserwuj
318SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze