– W końcowym momencie traciłem świadomość – te słowa według RMF24 miał wypowiedzieć Krzysztof Gajewski po przepłynięciu lodowej mili w jeziorze znajdującym się w jaskini lodowej Natur-Eis-Palast w Austrii.
1 grudnia 2022 roku Krzysztof Gajewski został pierwszym człowiekiem w historii, który przebył dystans lodowej mili w jeziorze znajdującym się wewnątrz lodowca. Do ustanowienia rekordu doszło w Austrii, w pałacu lodowym Natur-Eis-Palast, który znajduje się pod lodowcem Hintertuxer. Jaskinia, która jest obecnie atrakcją turystyczną, położona jest na wysokości 3200 metrów i żeby się do niej dostać, trzeba skorzystać z kolejki linowej.
Czym jest lodowa mila?
International Ice Swimming Association określa mianem lodowej mili pływanie na dystansie 1609 metrów. Warunkiem uznania wyniku przez organizację jest potwierdzona wskazaniami z trzech termometrów temperatura wody poniżej 5 stopni Celsjusza. Ponadto w czasie pokonywania dystansu lodowej mili pływak nie może korzystać z pianki czy płetw, a jedynie z czepka pływackiego, kąpielówek, okularów, zatyczek do uszu oraz z bojki ratowniczej. Niedozwolone jest również korzystanie ze smarowideł, które mogłyby chronić ciało pływaka przed zimnem. Próba musi być udokumentowana zdjęciami, materiałem video, a także obecnością świadków1.
Próba Krzysztofa Gajewskiego w lodowym pałacu
Krzysztof Gajewski przepłynął więcej, niż musiał, bo aż 2000 metrów. Tego dnia woda miała temperaturę -0,6 stopnia. Dystans podzielony był na dwadzieścia 100-metrowych pętli. Z informacji wynika, że zawodnik przebywał w lodowatej wodzie przez 43 minuty.
RMF24 donosi, że Gajewski miał przyznać, że był na skraju utraty świadomości pod koniec wyzwania i że nie pamięta pierwszych 15 minut po ukończeniu swojej próby. Po wszystkim przyznał, że nie spodziewał się, że będzie aż tak trudno.
– Jestem niesamowicie szczęśliwy, zwłaszcza że jest to to trochę więcej niż mila. To niesamowite wyzwanie okazało się cięższe niż się spodziewaliśmy. Połączenie lodu, zimna i naprawdę ekstremalnej wysokości powoduje, że bardzo ciężkie wyzwanie sportowe staje się ekstremalnie ciężkie – przytacza słowa Gajewskiego RMF24 2.
Na poniższym filmie można zobaczyć zdjęcia i klipy video z samego przebiegu wyzwania. Warto dodać, że podczas wizyty w Natur-Eis-Palast ekstremalnego pływania próbowało więcej zawodników. Byli to zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
Reportaż zdjęciowy realizował Fotografia sportowa – Dulny foto. Na jego profilu znajdziecie ponad 170 zdjęć z udanej próby Krzysztofa Gajewskiego.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyzwanie Krzysztofa Gajewskiego było połączone ze zbiórką środków na rehabilitację pływaka Mateusza Szota, który w maju tego roku spadł z wysokości i doznał poważnych, wielonarządowych obrażeń ciała.
Krzysztof Gajewski w rozmowie z IronWayem
Krzysztof Gajewski to aktywny trener oraz zawodnik, posiadacz wielu pływackich rekordów, m.in:
- jest rekordzistą świata w pływaniu 48-godzinnym;
- jest rekordzistą Europy w kategorii „The Longest Lake Swim”;
- jest zdobywcą Korony Jezior Polskich (przepłynął wpław 7 największych jezior);
- jest rekordzistą w najdłuższym na świecie lodowym pływaniu na open water 3;
- jako pierwszy w historii przepłynął lodową milę wewnątrz lodowca (grudzień 2022 r.).
Kto chce więcej dowiedzieć się o życiu, osiągnięciach i filozofii uprawiania sportu przez Krzysztofa Gajewskiego, tego zapraszamy do odwiedzenia kanału IronWay droga do Ironmana. Znaleźć tam można godzinną rozmowę z rekordzistą świata.
Zachęcamy do przesłuchania całości, ale dla Waszej wygody w opisie filmu znajdują się znaczniki czasowe, które odsyłają bezpośrednio do miejsc, w których padają konkretne pytania.
Źródła
1 http://kaloryfer.eu/informacje/lodowa-mila-aldony-dony-skowronskiej
2 https://www.rmf24.pl/regiony/wroclaw/news-nikt-wczesniej-tego-nie-dokonal-ekstremalny-wyczyn-wroclawia,nId,6446473#crp_state=1
3 Od 16 grudnia 2021 roku do 3 kwietnia 2022 roku. Jego wynik poprawił Krzysztof Kubiak, który przepłynął dystans 4,7 km.