Kto zostanie Mistrzem Polski na dystansie olimpijskm?

Mistrzostwa Polski na dystansie olimpijskim w Ełku. Kto stanie na najwyższym stopniu podium? Który zawodnik, która zawodniczka okażą się najlepszymi w 2014 roku? Zadajemy to pytanie na kilka dni przed najważniejszym wyścigiem dla elity na krajowym podwórku. Odpowiedź dopiero w niedzielę, ale dzisiaj chcemy przybliżyć Wam kilka osób, które naszym zdaniem są faworytami tych zawodów, a między którymi rozegra się bitwa o pierwsze miejsce. Nie oznacza to, że wykluczamy niespodzianki – sport jest nieprzewidywalny i wszystko może się zdarzyć. Wybraliśmy jednak kilka nazwisk, które w dyskusjach między zawodnikami, trenerami i kibicami przewijają się najczęściej.

 

MĘŻCZYŹNI

 

{gallery}beko_2014_men1{/gallery}

 

 

Gdyby zapytano mnie tydzień temu, kto zdobędzie tytuł Mistrza Polski, odpowiedziałbym, że walka rozegra się między Mateuszem Rakiem a Mateuszem Kaźmierczakiem, jednak w ostatnim momencie do walki zapisał się Marek Jaskółka – najlepszy jak dotąd zawodnik w polskim triathlonie na dystansie olimpijskim, uczestnik Igrzysk Olimpijskich, „właściciel” najszybszego jak dotąd biegu na 10km w triathlonie. W 2011 roku na Mistrzostwach Polski w Górznie Marek Jaskółka uzyskał czas biegu 33.03, ale należy zaznaczyć, że był to bieg na dystansie 10km 800 metrów. Trasa nie była wymierzona idealnie, ale tego dnia dwóch zawodników było w idealnej formie. Pierwszy to właśnie Marek Jaskółka, a drugi to Sylwester Kuster, który niemal przez cały bieg prowadził. Dopiero 700 metrów przed metą zaatakował Jaskółka. Tempo biegu było fenomenalne – około 3.05/km.

Opierając się tylko na wynikach można zapytać, a co z fenomenalnymi czasami biegów podczas MP w 2012 roku? Pierwszy wpadł wówczas na metę Sylwester Kuster z czasem 31.10, drugi był Przemysław Szymanowski 31.58, a trzeci Marek Jaskółka 32.47. Pamiętajmy jednak, że trasa tego wyścigu była krótsza niż 10km.

 

Marek Jaskółka biega doskonale, a jego rekord życiowy na 10km to 30 min 31 sek. Co prawda jest to wynik z 2005 roku, ale ten rezultat był później powtarzany. Należy podkreślić, że tydzień po Mistrzostwach Polski w Górznie w 2011 roku Marek wystartował w Londynie w zawodach z serii Mistrzostw Świata i wówczas pobiegł 31 minut na 10km.

 

{gallery}beko_2014_men2{/gallery}

 

Jak biegają jego rywale? Mateusz Kaźmierczak 10km pokonuje w czasie 32.30, ale jeżeli wszystko zagra jak powinno i zawodnik będzie tego dnia w pełni formy, to być może jest w stanie pobiec w okolicach 32.20. Mateusz Rak może również pobiec bardzo szybko, na pewno w okolicach 32 minut 20 sek na 10km. Wszystko zależy odczywiście od warunków pogodowych. Jeżeli będzie upał, a zawodnicy pojadą mocno rowerem, to wszystkie wyżej wymienione wyniki należałoby zweryfikować od kilkunastu sekund do nawet ponad minuty. W Atenach podczas Igrzysk Olimpijskich, kiedy temperatura powietrza była bliska 30 stopni Celsjusza, medaliści pobiegli powyżej 32 minut na 10km.

 

Ale zanim w triathlonie pojawi się bieg zawodnicy muszą przecież przepłynąć 1500m i przejechać rowerem 40km. Jeżeli chodzi o rower, to wiele zależy od grupy, w jakiej dany zawodnik będzie jechał, od warunków atmosferycznych i pracy jaką wykona w peletonie. Trasa w Ełku jest idealna do zawodów z draftingiem (Tylko dla elity!!! Age Groups jadą bez draftingu!). Szeroka, 7 pętli, co daje widowiskowość i dynamizm akcji, ma kilka mocnych zakrętów – nawet 90 stopni, co będzie faworyzowało zawodników mocnych, którzy będą potrafili wjechać w te zakręty pierwsi. Ci, którzy będą jechać z tyłu grupy, będą zmuszeni jechać interwałami, zwalniać i przyspieszać w tych momemtach. Jeżeli jazda rowerem będzie mocna, będzie to na pewno faworyzować Marka Jaskółkę, dla którego bieg na poziomie 32 minut po mocnym rowerze nie będzie problemem. A jak pływają faworyci?

 

{gallery}beko_2014_men3{/gallery}

 

Wydaje się, że z wymienionej trójki jako pierwszy może wyjść z wody Mateusz Rak, który 1500 metrów pływa w czasie około 17.15. Mateusz Kaźmierczak w około 18 minut, podobnie jak Marek Jaskółka. Ten ostatni jest w stanie przepłynąć dystans w piance w 17,5 minuty. Wiadomo, że nie można porównywać dystansów pływania w wodach otwartych z uwagi na wiele czynników jak choćby nawigacja i wymierzenie trasy, ale patrząc na czasy z ubiegłego roku z zawodów Elemental Triathlon Olsztyn, Mateusz Rak pokonał dystans w 16.29, a Mateusz Kaźmierczak w 16.50. Wszystko wskazuje na to, że w Ełku walka o pierwsze miejsce rozegra się na biegu. Nawet jeśli którykolwiek z zawodnik urwie się na pływaniu (Rak, Michalak), to nie jest w stanie pojechać na rowerze samotnie całego dystansu 40km, zostanie/zostaną wchłonięci przez peleton i wtedy zacznie się również walka psychologiczna. Będzie liczyć się doświadcznie, a tego najwięcej ma Marek Jaskółka. Taki układ będzie mu pasować i będzie chciał go wykorzystać, a teoretycznie ma około minuty przewagi w biegu. Cała trójka powinna zejść poniżej 33 minut na 10km. Ale to wszystko teoria, gdybanie na podstawie czasów uzyskiwanych do tej pory, zakładając korzystne warunki atmosferyczne. Jak będzie, okaże się w niedzielę.

 

KOBIETY

W kontekście walki o pierwsze miejsce wszystko rozstrzygnie się między Agnieszką Jerzyk a Marią Cześnik. Musiałoby się wydarzyć coś nieprzewidywanego, niespodziewanego, aby ktokowiek inny zagroził walce tych dwóch zawodniczek, a kusząc się o jeszcze odważniejszą tezę, mógłbym napisać, że wygra Agnieszka Jerzyk. Na to wskazują ostatnie wyniki i forma. Maria Cześnik trenuje również do długiego dystansu i choć walczy o Igrzyska Olimpijskie w Rio, to ostatnie wyniki z serii Mistrzostw Świata pokazują, kto w tej walce ma większe szanse.

 

{gallery}beko_2014_women1{/gallery}

 

Oto zestawienie z ostatnich startów (pomijamy rower, który w dużej mierze zależy od grupy, w jakiej jedzie zawodniczka): 

  

WTS Londyn

pływanie(750m): Jerzyk 9.40, Cześnik 9.40

bieganie (5km): Jerzyk 17.12, Cześnik 18.06

 

WTS Yokohama

pływanie(1500m): Jerzyk 20.38, Cześnik 19.18

bieganie (10km): Jerzyk 34.26, Cześnik 36.51

 

WTS Cape Town

pływanie(750m): Jerzyk 9.49, Cześnik 9.10

bieganie(10km): Jerzyk 35.46, Cześnik 37.26

 

Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012

Jerzyk: 2:02:52.00

Cześnik 2:04:09.00 (należy pamiętać, że Maria miała kraksę na rowerze i biegła mocno poobijana!)

 

{gallery}beko_2014_women2{/gallery}

 

Zawody zapowiadają się emocjonująco, trasy są idealne do szybkiego i widowiskowego wyścigu, pogoda również ma dopisać. Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom życzę życiówek, dobrej zabawy i zapraszam do zabawy poniżej. Powodzenia!  

 

UWAGA KONKURS!

Typujemy wyniki zwycięzców wśród kobiet i mężczyzn 26. Mistrzostw Polski na dystansie olimpijskim. W komentarzu poniżej artykułu należy podać wynik zwycięzcy wśród mężczyzn oraz zwyciężczyni rywalizacji kobiet. Czasy należy podawać w formacie GG:MM:SS – Mężczyzna, GG:MM:SS – Kobieta.

 

Dla trzech osób, które będą najtrafniej wytypują wyniki mamy nagrody:

1. miejsce: książka Chrissie Wellington – Bez ograniczeń, suplement diety Wobenzym oraz koszulka polo Akademii Triathlonu

 

bez ograniczen 300 dpi rgb  wobenzym-200-tabletek 205polo
2. miejsce: książka Rich Roll – Ukryta siła i Wobenzym

 

Ukryta sila - okladka wobenzym-200-tabletek 205

 

3. miejsce: Biec albo umrzeć – Kilian Jornet

 

biec albo umrzec 500px


logo-smallZasady konkursu:

– odpowiedzi należy udzielać w komentarzach pod tym artykułem;

– wynik należy podać z dokładnością co do sekundy w formacie GG:MM:SS – Mężczyzna, GG:MM:SS – Kobieta.;

– wszystkie wyniki podane z dokładnością co do minuty automatycznie będą miały przypisane 00 jako sekundy;

– decyduje kolejność zgłoszeń w przypadku wytypowania dwóch takich samych wyników lub w przypadku takiej samej różnicy do zwycięskiego wyniku;

– odpowiedzi można udzielać do dnia 7 czerwca 2014r. do godziny 23:59;

– odpowiedzi przyrównane zostaną do wyniku pierwszego zawodnika i zawodniczki na mecie dystansu olimpijskiego serii Mistrzostw Polski;

Powiązane Artykuły

39 KOMENTARZE

 1. Dziękujemy za tak liczny udział w naszej zabawie. Spisaliśmy Wasze odpowiedzi i przyrównaliśmy do zwycięskich wyników Marka Jaskółki 1:59:06 oraz Agnieszki Jerzyk 2:15:24.
  Najtrafniej wyniki wytypował Grzesiek – łącznie pomylił się jednie o 2:30 (w wyniku Agnieszki pomylił się jednie o 24 sekundy!). Drugie miejsce dla Piotr Zalewskiego – różnica 2:50, a trzecie miejsce podek21snd – 3:30. Gratulujemy – skontaktujemy się z Wami drogą mailową.

 2. 1:56:45 – Mężczyzna,
  02:04:50 – Kobieta

  Oj będzie się działo, czy jest gdzieś może transmisja?

 3. 1:53:35 – Mężczyzna, 2:03:45 – Kobieta.
  Ta, wiem, ambitnie, ale co mi tam – to nie ja mam zrobić 😉 Niech się postarają 🙂

 4. 01:56:04 – Mężczyzna, 02:04:10 – Kobieta
  dodatkowo obstawiam, że wśród mężczyzn wygra Jaskółka, a wśród kobiet Jerzyk 😉

 5. Arek,Mikołaj powalczy w wyscigu bardziej komercyjnym, w cyklu Garmin, o glowna nagrode-Volvo:))I to chyba zrozumiale:))) To troche wiecej niz nagrody w MP, a prestizowo tez istotne bo to caly cykl a nie pojedyncza batalia. A poza tym sam wiesz,ze olimpijka to inne zawody (w przypadku PRO) niz wzorowany na dlugich dystansach 1/4.

 6. Szkoda, że zabraknie Mikołaja Lufta….
  Zastanawiam się czy startuje Adam Głogowski? Nie wiadomo jak u niego z formą … jeżeli byłby w gazie mógłby w czołówce zamieszać….

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,501ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane